Wróć do listy porad

Ubiór męski na pogrzebie latem

Ubiór męski na pogrzebie latem

O tym, jak uciążliwe potrafią być wysokie temperatury nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W naszej szerokości geograficznej występują one coraz częściej, zwłaszcza w okresie między majem a wrześniem. Apogeum upałów zazwyczaj przypada na miesiące zwane wakacyjnymi czyli w czerwcu, lipcu oraz sierpniu. Czymś więc naturalnym się wydaje w tym czasie zredukowanie warstw odzieży do niezbędnego minimum. Nie zawsze jednak jest to możliwe, bo też nie zawsze pozwalają na to okoliczności.

Są chwile, gdy można sobie pozwolić na strój nieformalny, ale mogą się zdarzyć - i to zupełnie niespodziewanie - sytuacje, w których strój formalny jest nie tylko mile widziany, ale wręcz wymagany. Do takich sytuacji należy pogrzeb.

Obserwacje wielu osób, poczynione nie tylko osobiście, ale także poprzez media, które dają możliwość śledzenia uroczystości pogrzebowych znanych ludzi - stają się okazją do ożywionej dyskusji: z czego powinien składać się ubiór męski na pogrzebie latem? W chłodniejszych miesiącach sprawa zdaje się być prostsza, ale lato potrafi nastręczyć niemałych trudności w tej kwestii.

Pierwszym - i najważniejszym - kryterium, jakie powinien spełniać ubiór męski na pogrzebie w lecie jest szacunek dla Zmarłego i jego bliskich. Pojawienie się na pogrzebie nawet najbardziej niekonwencjonalnej osoby w krótkich sportowych spodenkach lub w adidasach należy nazwać co najmniej nietaktem...

Jak więc dobrać poszczególne elementy ubioru na pogrzeb w lecie, aby był on odpowiedni? Według niektórych źródeł, czerń - występująca w różnych proporcjach w ubiorze - jest zarezerwowana dla najbliższej rodziny Zmarłego. Nie jest to jednak sprawa dogmatyczna, gdyż to właśnie czerń - a konkretnie czarny garnitur - zwykło się uważać na najbardziej elegancki. Jeśli więc mężczyzna dysponuje czarnym letnim garniturem - wybór takiego stroju na pogrzeb zdaje się być optymalny. Równie dobrą opcją może być też garnitur w innych - ale obowiązkowo ciemnych - kolorach, takich jak granatowy albo grafitowy.

Ubiór męski na pogrzebie latem

Do ciemnego garnituru, z racji smutnych okoliczności, niektórzy zakładają czarną koszulę. Nie jest to jednak właściwe rozwiązanie. Najwłaściwszą jest koszula biała, która zawsze sprawia, że mężczyzna wygląda szykownie. Strój uzupełniają buty, które na pogrzeb w lecie - choćby w najbardziej gorące dni - powinny być czarne, najlepiej skórzane i sznurowane. Oczywiście, nie wspominając o tym, że powinny być one wyczyszczone i wypastowane.

Pogrzeb to jedna z tych sytuacji, gdy dodatki do stroju męskiego należy ograniczyć do minimum. Jedynym dodatkiem powinien być matowy krawat - do wyboru, w zależności od reszty stylizacji, w kolorze czarnym lub w jednej z ciemnych barw. Poszetka jest zbędna - ale, jeśli ktoś uważa jej obecność za konieczną - warto pamiętać, aby utrzymać ją w tonacji ciemnej.

Może się także zrodzić pytanie, jak na pogrzebie latem powinien być ubrany chłopiec? Tu również zalecana jest prostota oraz elegancja. Długie ciemne spodnie oraz koszula czy koszulka polo wydaje się być zadowalającym kompromisem między warunkami atmosferycznymi a tym, jak dziecko na nie reaguje. Choć trudno zaprzeczyć, że mali chłopcy w swoich małych garniturkach wyglądają bardzo po męsku...

Warto także pamiętać, że w eleganckim stroju (duży) mężczyzna powinien występować przez cały czas trwania uroczystości żałobnej. I trudno jakoś zrozumieć tłumaczenie, że jest to trudne, gdy żar leje się z nieba. W pogrzebach zazwyczaj nie uczestniczymy codziennie i warto także swoim strojem podkreślić, że te smutne chwile są ważne również dla nas. W ostateczności zaś można pomyśleć, jak byśmy chcieli, aby to nas kiedyś pożegnano: z szacunkiem czy też z lekceważeniem?...


Zobacz również: 🡆 Jak być silnym, gdy odchodzi ktoś bliski?