Wróć do listy porad

Śmierć na wakacjach za granicą

Śmierć na wakacjach za granicą

Poprzednie lata ze względu na obostrzenia wywołane COVID-19 ograniczały możliwości wypoczynku za granicą. Za to w tym roku biura podróży w okresie przedwakacyjnym przeżywają prawdziwe oblężenie. Potrzeba złapania oddechu od trudnej sytuacji na świecie skłania nas do wyjazdów w bardziej odległe, często egzotyczne kierunki.

Dla zachowania wysokiego standardu usługi, biura podróży dbają zarówno o komfort podróżujących, ale również bezpieczeństwo. Organizator wycieczki zobowiązany jest, co prawda, do ubezpieczenia wypoczywających, jednak są to zazwyczaj polisy pokrywające jedynie niskie sumy kosztów ewentualnego leczenia. Warto podkreślić, że zakres ubezpieczenia nie obejmuje transportu zwłok z zagranicy do Polski. Co w przypadku, gdy zdarzy się najgorsze?

 

Śmierć za granicą - transport zwłok

Ubezpieczenia podstawowe opiewają zazwyczaj na kwoty średnio 10 000 EUR za zwrot kosztów leczenia, czy od nieszczęśliwego wypadku. Koszty opieki zdrowotnej czy operacja w zagranicznych szpitalach przewyższają je wielokrotnie. W przypadku, gdy mimo starań służby zdrowia następuje zgon, kolejnym problemem jest transport zwłok z zagranicy do Polski. Przyjęte jest, że za transport osoby zmarłej za granicą odpowiedzialna jest najbliższa rodzina. Informacja o zgonie przekazywana jest do Konsulatu RP, gdzie urzędnicy odszukują najbliższych krewnych.

 

transport zmarłych do Polski

 

Proces sprowadzenia osoby zmarłej z zagranicy - krok po kroku

W pierwszej kolejności należy ustalić, gdzie znajduje się osoba zmarła i uzyskać kartę zgonu wystawianą przez lekarza stwierdzającego zgon. Następnie należy zarejestrować zgon w odpowiedniku urzędu stanu cywilnego za granicą, gdzie do jego wyrobienia bardzo często potrzebny jest akt urodzenia, dowód osobisty/paszport celem potwierdzenia tożsamości. W większości Państw wymagane jest też zezwolenie władz lokalnych na wywiezienie osoby zmarłej do Polski. Na podstawie tłumaczeń przysięgłych dokumentów wnioskuje się o wydanie pozwolenia z urzędu miasta bądź starostwa powiatowego zezwalająca na transport i pochówek na wskazanym przez bliskich osoby zmarłej cmentarzu. Finalnym krokiem, dopełniającym całą procedurę jest uzyskanie pozwolenia Konsula RP w konsulacie, odpowiedzialnym za sprawy naszych rodaków w regionie. Jedynie na podstawie kompletnej dokumentacji możliwy jest transport zwłok z zagranicy do Polski.

Cały proces jest zawiły i skomplikowany, tym bardziej biorąc pod uwagę barierę językową. Są jednak firmy, które wyspecjalizowały się w międzynarodowym transporcie zwłok.

Na podstawie pełnomocnictwa organizują całą procedurę w imieniu zleceniodawcy, dzięki czemu rodzina osoby zmarłej może przeżywać żałobę, nie będąc obciążonym dodatkowym zmartwieniem.

 

sprowadzenie zmarłych do Polski

 

Ile kosztuje sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Koszty różnią się w zależności od Państwa, z którego sprowadzana jest osoba zmarła. W Europie Zachodniej ceny za transport zwłok osoby zmarłej to średnio od 7000 zł brutto do 10 000 zł brutto. Za transport zwłok z Wielkiej Brytanii trzeba zapłacić między 10 000 zł a 18 000 zł.

Zdecydowanie najdroższe są transporty z krajów bardziej oddalonych od Polski, gdy należy przeprowadzić proces repatriacji drogą lotniczą. USA, Tajlandia, Hiszpania czy Włochy to kraje, w przypadku których należy liczyć się z opłatą w wysokości od 15 000 zł do nawet 60 000 zł za bardzo odległe kierunki.

To naturalne, że planując wakacje nikt z nas nie myśli o śmierci. Warto jednak podkreślić, ile pracy w okresie letnim mają firmy zajmujące się międzynarodowym transportem zwłok. Liczby mówią same za siebie. Sugerowalibyśmy zapoznać się z możliwościami wykupienia dodatkowych ubezpieczeń, aby oszczędzić ewentualnych zmartwień i obciążenia finansowego, z jakim będą musieli się Państwo zmierzyć.

transport zmarłych do Polski

Artykuł sponsorowany


Zobacz również: 🡆 Czy można fotografować na pogrzebie?

Zakłady pogrzebowe z innych miast w Polsce: