Rzeźby nagrobne i ich znaczenie

Cmentarze są jak otwarta księga, zapisana nie tylko literami, ale także rzeźbami i płaskorzeźbami umieszczonymi na nagrobkach. Co możemy z nich wyczytać? Jakie mają znaczenie?
W dzisiejszych czasach nagrobki i znaczniki cmentarne są proste w swojej konstrukcji. Większość z nas, wędrując przez cmentarze dostrzega las pionowych płyt, na których znajdują się informacje o zmarłym. Gdzieniegdzie znaleźć można też wygrawerowany obraz czy różnorodne w formie wazony, stojące na poziomych płytach nagrobków. Tego typu pomniki to swoisty znak czasów: ich stosunkowo przystępna cena czyni je dostępnymi dla wielu osób.
Gdy jednak udamy się na zabytkowy cmentarz, który istnieje od kilkudziesięciu przynajmniej lat, można dostrzec tam nagrobki bogato dekorowane, a często i ubogacone płaskorzeźbami lub nawet rzeźbami. Oprócz funkcji estetycznej - bo trudno zaprzeczyć, że wyglądają one pięknie - mają też znaczenie symboliczne. Osoby, które zlecały stworzenie tych pomników nagrobnych, nie bez powodu oczekiwały umieszczenia na nich ściśle określonych elementów dekoracyjnych. Miały one bowiem przekazywać konkretną treść, opowiadając tak o samym zmarłym, jak i wyrażając uczucia względem niego.
Znaczenie niektórych rzeźb nagrobnych
Oto najczęściej spotykane rzeźby nagrobne i ich symboliczne znaczenie:
Anioł: do najczęściej spotykanych rzeźb cmentarnych zaliczamy wizerunek anioła. Anioł może grać na trąbce, skrzypcach lub harfie, płakać lub w zamyśleniu pochylać się nad grobem. Groby dziecięce czasem udekorowane są wizerunkami małych aniołków - nierzadko z towarzyszącym im napisem "Śpij, aniołku".
Ptak: innym z często spotykanych symboli nagrobnych są ptaki. Wyróżnić wśród nich można gołębie, które symbolizują pokój. Ptak w locie może z kolei symbolizować duszę unoszącą się do Boga. Orzeł - zwłaszcza w Polsce - jest używany głównie na grobach osób związanych z wojskiem, jako nawiązanie do godła państwowego.
Motyl: ze względu na metamorfozę i cykl życia, jakim podlegają, wizerunek motyla ma przedstawiać kontynuację życia po śmierci - przeobrażenie ziemskiej niedoskonałej formy w piękną formę doskonałą w życiu pozagrobowym.
Krzyż lub rzeźby świętych: krzyż jako symbol chrześcijaństwa można znaleźć na grobach osób związanych z religiami chrześcijańskimi. Podobnie, jak wizerunki Chrystusa, Matki Bożej czy innych świętych.
Kwiaty: podobnie, jak podczas pogrzebu, tak samo swoje znaczenie mają kwiaty wyrzeźbione na nagrobku. Można wybrać kwiat, który jest symboliczny w odniesieniu do danej osoby (np. biała róża symbolizująca czystość) lub po prostu taki, który zmarły kochał za życia.
Ręce: umieszczone na płaskorzeźbie lub wykonane w formie rzeźby ręce mogą być wyciągnięte w błaganiu, złożone w geście modlitwy lub też ściskające inną dłoń. Dłoń to ta część ciała, za pomocą której wykonujemy w ciągu życia wiele prac, ale także komunikujemy np. bliskość.
Serce: symbol serca na pomniku nagrobnym może być używany do wyrażenia miłości czy przyjaźni, jest on spotykany na grobach zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.
Baranek lub owieczka: jagnięta są powszechne na grobach dzieci, ponieważ reprezentują niewinność i dzieci jako owieczki Boże. Spotyka się je także czasem na grobach osób duchownych.
Obraz związany z konkretną profesją: na pomnikach nagrobnych można spotkać także symbole kotwicy, kowadła, książki czy sprzętu rolniczego - co najczęściej jest wskazaniem zawodu, który był wykonywany przez zmarłego. Kotwica też jest symbolem nadziei.
Czaszka: choć wydaje się to może wstrząsające, ale na grobach - zwłaszcza osób pochowanych w dawnych wiekach - pojawia się nieraz czaszka. To nawiązanie do starożytnej maksymy "Memento mori" (pamiętaj o śmierci).
Słońce: wschodzące lub zachodzące słońce może być używane do przedstawienia przejścia ze świata ziemskiego do wieczności
Wieniec: na pogrzebach wieńce kwiatowe zwykle pomagają wyrazić uczucia względem zmarłych. W formie płaskorzeźby lub rzeźby wyrażają ciągłość życia i śmierci, a także - zwłaszcza wieńce laurowe - zwycięstwo.
Ta lista nie jest w żadnym wypadku wyczerpująca, ani nie przedstawia wszystkich rzeźb i form kamiennych, które można spotkać na cmentarzach. Warto jednak pamiętać, że - niezależnie od kształtu - są one sposobem komunikacji świata żywych ze światem zmarłych: swoistym listem, który może być właściwie odczytany w chwili prawdziwej zadumy.
Zobacz również: 🡆 Ochrona przed koronawirusem - nie tylko na pogrzebie
Partnerzy
Pozostałe porady
- ➡ Jak uzyskać akt zgonu?
- ➡ Czy dziecko powinno uczestniczyć w pogrzebie?
- ➡ Rzeźby nagrobne i ich znaczenie
- ➡ Co się stanie z naszym Facebookiem, kiedy umrzemy?
- ➡ Emerytura a śmierć - procedury
- ➡ Złodzieje cmentarni - jak zapobiegać kradzieżom?
- ➡ Gdzie i jak zorganizować transport Zmarłych z zagranicy do Polski?
- ➡ Epitafium - co to takiego?
- ➡ Czym jest śmierć kliniczna?
- ➡ Zwrot kosztów pogrzebu
- ➡ Zasiłek pogrzebowy po śmierci osoby bezrobotnej
- ➡ Czy pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy z powodu śmierci bliskiej osoby?
- ➡ Trwałe i estetyczne ozdoby na grób
- ➡ Ubiór damski na pogrzebie latem
- ➡ Zachowek - ile wynosi zachowek i komu się należy?
- ➡ Śmierć w górach - co z pogrzebem?
- ➡ Cmentarz w przyszłości - jak będzie wyglądać?
- ➡ Śmierć w szpitalu - i co dalej?
- ➡ Ubiór męski na pogrzebie zimą
- ➡ Kontakt ze zmarłą osobą
- ➡ Kremacja czy pochówek w trumnie?
- ➡ Co wpisać na szarfie pogrzebowej? Napis na wieniec pogrzebowy
- ➡ W sercu czy na zewnątrz? - czyli żałobne dylematy
- ➡ Ubiór męski na pogrzebie latem
- ➡ 1 i 2 listopada - zmarli mają głos
Zakłady pogrzebowe z innych miast w Polsce:
-
Dolnośląskie
-
Kujawsko-Pomorskie
-
Lubelskie
-
Lubuskie
-
Łódzkie
-
Małopolskie
-
Mazowieckie
- Białobrzegi
- Ciechanów
- Garwolin
- Grodzisk Mazowiecki
- Grójec
- Jadów
- Józefów
- Konstancin-Jeziorna
- Kozienice
- Legionowo
- Łosice
- Maków Mazowiecki
- Mińsk Mazowiecki
- Mława
- Mszczonów
- Nowy Dwór Mazowiecki
- Ostrołęka
- Ostrów Mazowiecka
- Otwock
- Piaseczno
- Płock
- Płońsk
- Pruszków
- Przasnysz
- Pułtusk
- Radom
- Siedlce
- Sierpc
- Sochaczew
- Sokołów Podlaski
- Stare Babice
- Trojanów
- Warka
- Warszawa
- Warszawa Bielany
- Warszawa Bródno
- Warszawa Mokotów
- Warszawa Ochota
- Warszawa Praga Południe
- Warszawa Praga Północ
- Warszawa Włochy
- Warszawa Wola
- Warszawa Żoliborz
- Węgrów
- Wołomin
- Wyszków
- Żuromin
- Żyrardów
-
Opolskie
-
Podkarpackie
-
Podlaskie
-
Pomorskie
-
Śląskie
-
Świętokrzyskie
-
Warmińsko-Mazurskie
-
Wielkopolskie
- Buk
- Chodzież
- Czarnków
- Czempiń
- Gniezno
- Gostyń
- Grodzisk Wielkopolski
- Jarocin
- Kalisz
- Kępno
- Koło
- Konin
- Kościan
- Krotoszyn
- Leszno
- Międzychód
- Nowy Tomyśl
- Oborniki Wielkopolskie
- Ostrów Wielkopolski
- Ostrzeszów
- Piła
- Pleszew
- Pniewy
- Poznań
- Rawicz
- Słupca
- Sompolno
- Środa Wielkopolska
- Turek
- Wągrowiec
- Wolsztyn
- Września
- Złotów
-
Zachodniopomorskie