O pomnikach nagrobnych słów kilka

Historię danego miasta, regionu czy kraju możemy poznawać z różnych źródeł. Utwory muzyczne czy literackie są zawsze bardzo ciekawym odzwierciedleniem epoki, w której powstały. Sięgamy po nie chętnie, bo są łatwo dostępne, a zapoznanie się z nimi wymaga najczęściej minimalnego wysiłku - ograniczonego do czytania bądź słuchania.
Warto jednak czasem podjąć też inny wysiłek - i to nie tylko w listopadowym jesiennym czasie - by wybrać się na cmentarz. Tam jedynym w swoim rodzaju świadectwem historii są pomniki nagrobne, które potrafią swoją formą materialną wiele opowiedzieć o minionych latach?
Pomniki i nagrobki
Podobnie jak my dziś podziwiamy nagrobki sprzed lat - tak pewnie i kiedyś przyszłe pokolenia będą spoglądać na nagrobki, które są obecnie stawiane na naszych cmentarzach. Warto więc, mając na uwadze wybór pomnika nagrobnego, pomyśleć i o tym, że również na cmentarzu funkcjonuje przysłowie "Jak cię widzą - tak cię piszą". Chociaż, oczywiście, to nie reguła.
Wśród pomników nagrobnych które obecnie najczęściej spotykamy na polskich cmentarzach możemy wyróżnić te stawiane na grobach pojedynczych oraz na grobach podwójnych, a także nagrobki zdobiące groby dziecięce. Ten podział jest ściśle związany z najpopularniejszymi rodzajami grobów. To, czy grób jest pojedynczy czy podwójny, często jest uzależnione nie tylko od życzenia rodzin osób zmarłych, ale też od ilości miejsc grzebalnych na cmentarzu, a także od jego architektury.
Wymienione nagrobki różnią się nie tylko wymiarami, a co za tym idzie, także kosztem. Koszty takich nagrobków jednak są i tak znacząco mniejsze, niż w przypadku grobowców, z których niejeden przypomina budowle sakralne (np. kapliczki). W grobowcach swoje miejsce wiecznego spoczynku znajdują całe rodziny, wspólnoty (np. zakonne) albo inne osoby, które - będąc ze sobą związane za życia - pragną być pochowane w bezpośredniej bliskości także po śmierci.
Zarówno pomniki nagrobne, jak i grobowce tworzone są z różnych materiałów. Wśród nich obecnie najpopularniejsze są nagrobki z granitu, chętnie wybierane tak ze względu na trwałość, łatwość ich konserwacji oraz stosunkowo dostępną cenę - zważywszy na ich walory. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu materiałem najczęściej stosowanym do produkcji pomników nagrobnych było lastryko - czyli mieszanina betonu z wodą, cementem i grysem. Był - i jest on nadal -najtańszą opcją, jednak niechętnie zamawianą ze względu na mniejszą odporność na warunki zewnętrzne oraz problemy z jego pielęgnacją. Również mniejszą od granitu odpornością na zmienną pogodę - w naszej szerokości geograficznej bardzo kapryśną - charakteryzuje się marmur, który uznawany był za kamień wybierany przez osoby zamożne.
Zabytkowe i nowoczesne pomniki, nagrobki
Pomniki nagrobne były i są często niejako wizytówką osoby, która pod nim spoczęła. Zazwyczaj nagrobek to pozioma płyta oraz towarzysząca jej płyta pionowa z podstawowymi danymi dotyczącymi Zmarłego - takimi, jak imię, nazwisko, rok urodzenia, rok śmierci i czasem jakaś sentencja. Wystarczy jednak przespacerować się po cmentarzach - zarówno tych liczących sobie wiele lat, jak i tych nowoczesnych - aby natrafić na tak oryginalne formy nagrobne, jak np. miś z kamienia siedzący na nagrobku dziecięcym, samochód wyścigowy na nagrobku młodego kierowcy, albo nawet... młoda kamienna niewiasta siedząca przy nagrobku w kształcie fortepianu.
Tendencja do minimalizmu nie omija jednak także cmentarzy, stąd pewnie coraz wyraźniej zarysowujący się trend, aby także nagrobki były jak najprostsze -niekiedy ograniczone nawet jedynie do pionowej - bądź jedynie do poziomej - płyty, na której umieszcza się dane osobowe. Niektórym osobom to odpowiada, innym nie. Podobnie, jak różne formy pomników. Nie zawsze zależą one tylko i wyłącznie od gustu osoby, która je zamawiała. W wielu przypadkach o wielkości, formie i materiale użytym do wykonania nagrobka nadal decydują możliwości finansowe, niejednokrotnie mocno ograniczone...
Spacerując po cmentarzach i poznając historię zaklętą w nagrobkach warto pamiętać, że i tak najważniejsze, co po danym człowieku zostaje, jest niewidoczne dla oczu. Dobro bowiem przez kogoś uczynione - w przeciwieństwie do najtrwalszego nawet pomnika nagrobnego - potrafi przetrwać nie tylko dziesiątki, ale nawet setki czy tysiące lat..
Zobacz również: 🡆 Epitafium - co to takiego?
Partnerzy
Pozostałe porady
- ➡ Pogrzeb na morzu
- ➡ Pochówek osoby bezdomnej - kwestie formalne i praktyczne
- ➡ Kto spłaca długi zmarłego?
- ➡ Ile kosztuje pogrzeb w Warszawie? Koszt pogrzebu
- ➡ Muzyka na pogrzebie
- ➡ Co wpisać na szarfie pogrzebowej? Napis na wieniec pogrzebowy
- ➡ Ubiór męski na pogrzebie zimą
- ➡ Jak wygłosić mowę pogrzebową? Mowa pogrzebowa - przykłady
- ➡ Jeszcze zaginiony czy już zmarły?
- ➡ Jak wygląda różaniec za zmarłego przed pogrzebem?
- ➡ Zasiłek pogrzebowy 2020
- ➡ Organizacja stypy
- ➡ Jak się ubrać na pogrzeb?
- ➡ Koronawirus a konieczność wizyty w zakładzie pogrzebowym i organizacja pogrzebu
- ➡ Osłonić to, co najcenniejsze czyli o namiotach pogrzebowych
- ➡ Gdy umiera współwłaściciel rachunku bankowego
- ➡ ABC czyszczenia nagrobków
- ➡ Całun - wczoraj i dziś
- ➡ Czy można odmówić pogrzebu kościelnego?
- ➡ Mowa u kresu życia - ostatnie słowa ludzi
- ➡ Jakie kwiaty posadzić na cmentarzu?
- ➡ Testament - czy istnieje i gdzie go szukać?
- ➡ Dzień Dziecka Utraconego
- ➡ Kontakt ze zmarłą osobą
- ➡ Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?
Zakłady pogrzebowe z innych miast w Polsce:
-
Dolnośląskie
-
Kujawsko-Pomorskie
-
Lubelskie
-
Lubuskie
-
Łódzkie
-
Małopolskie
-
Mazowieckie
- Białobrzegi
- Ciechanów
- Garwolin
- Grodzisk Mazowiecki
- Grójec
- Jadów
- Józefów
- Konstancin-Jeziorna
- Kozienice
- Legionowo
- Łosice
- Maków Mazowiecki
- Mińsk Mazowiecki
- Mława
- Mszczonów
- Nowy Dwór Mazowiecki
- Ostrołęka
- Ostrów Mazowiecka
- Otwock
- Piaseczno
- Płock
- Płońsk
- Pruszków
- Przasnysz
- Pułtusk
- Radom
- Siedlce
- Sierpc
- Sochaczew
- Sokołów Podlaski
- Stare Babice
- Trojanów
- Warka
- Warszawa
- Warszawa Bielany
- Warszawa Bródno
- Warszawa Mokotów
- Warszawa Ochota
- Warszawa Praga Południe
- Warszawa Praga Północ
- Warszawa Włochy
- Warszawa Wola
- Warszawa Żoliborz
- Węgrów
- Wołomin
- Wyszków
- Żuromin
- Żyrardów
-
Opolskie
-
Podkarpackie
-
Podlaskie
-
Pomorskie
-
Śląskie
-
Świętokrzyskie
-
Warmińsko-Mazurskie
-
Wielkopolskie
- Buk
- Chodzież
- Czarnków
- Czempiń
- Gniezno
- Gostyń
- Grodzisk Wielkopolski
- Jarocin
- Kalisz
- Kępno
- Koło
- Konin
- Kościan
- Krotoszyn
- Leszno
- Międzychód
- Nowy Tomyśl
- Oborniki Wielkopolskie
- Ostrów Wielkopolski
- Ostrzeszów
- Piła
- Pleszew
- Pniewy
- Poznań
- Rawicz
- Słupca
- Sompolno
- Środa Wielkopolska
- Turek
- Wągrowiec
- Wolsztyn
- Września
- Złotów
-
Zachodniopomorskie