Wróć do listy porad

Grobowiec murowany czy grób ziemny? Wybór grobu

Grobowiec murowany czy grób ziemny? Wybór grobu

Na co dzień mało kto pewnie rozważa kwestie ostateczne. W młodości oraz wczesnej dorosłości charakteryzujących się codziennym biegiem nie zastanawiamy się, choćby gdzie spoczniemy po śmierci. Gdy jednak ona pojawi się w naszym życiu - zabierając kogoś Bliskiego - pytania powracają. I wtedy trzeba sobie na nie odpowiedzieć.

Wśród pytań, które z pewnością pojawiają się przy okazji rozmowy w biurze zakładu pogrzebowego jest i to: Czy wybierają Państwo grób ziemny czy murowany? Zazwyczaj wtedy pada ze strony Klienta pytanie: A jaka jest różnica między grobem murowanym a ziemnym?

Grób ziemny czy murowany?

Grób ziemny to najczęściej spotykany na polskich cmentarzach rodzaj grobu. Najprościej rzecz ujmując jest to dół wykopany w gruncie, do której bezpośrednio składa się trumnę lub urnę - zasypując je wcześniej wybraną ziemią. Natomiast grób murowany jest to dół, którego boki są umocnione i wymurowane do poziomu gruntu. Po złożeniu trumny lub urny do wnętrza grobu murowanego grób taki niejako zamyka się, zakładając nad nim sklepienie.

wybór grobu

Czy wspomniane różnice konstrukcyjne są jedynymi istotnymi między tymi dwoma rodzajami grobów? Nie. Są jeszcze różnice związane z kosztami oraz prawami do grobu. Koszt grobu murowanego jest wyższy od kosztu grobu ziemnego, gdyż istnieje konieczność choćby opłacenia kosztów pracy murarza. Zazwyczaj w momencie podejmowania decyzji o rodzaju grobu podejmowana jest także decyzja - czy będzie on grobem pojedynczym, czy też ma służyć całej rodzinie? Czas, na jaki dzierżawiony jest grób ziemny oraz pojedynczy grób murowany to 20 lat. Jeśli po 20 latach z jakichkolwiek przyczyn opłata za przedłużenie prawa do grobu nie zostanie wniesiona - grób taki ulega likwidacji - natomiast grób murowany rodzinny jest nienaruszalny.

Wybór którego grobu będzie właściwym w konkretnym przypadku? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy sam, biorąc pod uwagę różne czynniki - a więc i ten finansowy. Choć grób zdaje się być niezbyt popularną inwestycją, zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy w sile wieku i nie za bardzo chcemy myśleć o miejscu ostatecznego spoczynku - jednak w obliczu szybko zmniejszającej się ilości miejsc grzebalnych warto się zastanowić nad szczegółami ostatniego ziemskiego domu zanim niespodziewanie się do niego (zbyt wcześnie, nie daj Boże) przeprowadzimy...


Zobacz również: 🡆 O pomnikach nagrobnych słów kilka