Wróć do listy porad

Dzień Dziecka Utraconego

Dzień Dziecka Utraconego

Strata ciąży lub śmierć dziecka jest zawsze traumatycznym przeżyciem, z którym niełatwo się zmierzyć i to całej rodzinie. Szacuje się, że takiej straty doświadcza około 40 tysięcy kobiet rocznie w Polsce. 

Ciąża jest bardzo angażującym emocjonalnie czasem dla rodziców. To moment, w którym lokuje się swoje marzenia i nadzieje w jednym małym serduszku. Oczekiwanie na moment narodzin jest bardzo ważny, w końcu ma on przynieść początek nowej historii.

Utrata dziecka jest bardzo emocjonalnym przeżyciem, które musi wiązać się z odpowiednią pomocą psychologiczną i współczuciem. Niestety, na świecie temat śmierci dziecka ciągle jest tematem tabu, a matki, które przeżyły taką smutną chwilę, mogą spotykać się ze stereotypowym myśleniem, a tym samym krzywdzącymi i mało pomocnymi radami osób postronnych.

 

Dzień Dziecka Utraconego - kiedy?

W związku z ogromną potrzebą wsparcia i zwrócenia uwagi na problem braku pomocy psychologicznej 15 października obchodzi się Dzień Dziecka Utraconego. Inicjatorką święta jest Robyn Bear - kobieta, która utraciła swoje dzieci sześciokrotnie. Nauczona doświadczeniem, postanowiła połączyć wszystkie osoby, które również utraciły swoje dzieci, aby razem mogły się wspierać, mówić o swoim bólu oraz uświadamiać innych.

15 października to symboliczna data: jest to dzień, w którym R. Bear utraciła jedno ze swoich dzieci, a dodatkowo - licząc od stycznia - jest to pełen okres, w którym powinna trwać ciąża. Aby okazać swoje wsparcie w tym dniu, można przypiąć do ubrania wstążkę w kolorze różowo-niebieskim. Dla rodziców, którym przedwcześnie zmarły dzieci organizowane są również spotkania grup wsparcia.

 

dzień dziecka utraconego 2020

Wsparcie na pierwszym miejscu

Po utracie dziecka, kobiety bardzo często wystawione są na nieczułe i mało taktowne zachowania pracowników opieki zdrowia oraz - co bardziej bolesne - rodziny. Wiele fundacji i organizacji wspierających kobiety, które poroniły, otwarcie mówią i walczą z brakiem empatii, na jaką narażone są kobiety. Przykładem takiego zachowania może być brak intymności. Położenie pacjentki po poronieniu na sali pełnej ciężarnych kobiet, które podpięte są do KTG, spowoduje, że będą one skazane na słuchanie bicia serca innych dzieci. Rodzina również potrafi wykazać się brakiem wsparcia, często babcie i dziadkowie nie mogąc doczekać się wnuków, zachęcają do kolejnych prób, nie dając przestrzeni na żałobę i stratę.

 

Strata dziecka - temat tabu?

Chociaż - jak zostało wspomniane na początku - z utratą dziecka spotyka się około 40 tysięcy kobiet rocznie, to temat ten nadal dla wielu stanowi tabu. Brak rozmowy i uświadamiania innych o emocjach, z jakimi muszą mierzyć się niektóre rodziny powoduje, że wiele osób nie wie, gdzie może zgłosić się po pomoc. Odpowiednia pomoc psychologiczna i wsparcie emocjonalne może pomóc poradzić sobie ze stratą ukochanego dziecka.

W związku z tym, że dzisiejszym tematem jest Dzień Dziecka Utraconego, chcielibyśmy przypomnieć, że niezależnie od długości trwania ciąży kobieta ma prawo do pochówku dziecka, o czym więcej pisaliśmy tutaj oraz do urlopu macierzyńskiego w wysokości 56 dni.

Dla wszystkich osób, które mierzą się ze stratą dziecka, chcą uzyskać informacje prawne lub potrzebują wsparcia, przydatny może być telefon zaufania: 537-883-952 portalu https://www.poronilam.pl/


Zobacz również: 🡆 Pochówek osoby bezdomnej - kwestie formalne i praktyczne