Wróć do listy porad

Jaki karawan wybrać do ceremonii pogrzebowej?

Jaki karawan wybrać do ceremonii pogrzebowej?

Chyba każdy - nawet jeśli nie jest kierowcą - ma swoje ulubione marki samochodów. Nic więc dziwnego, że zakupowi nowego samochodu niemal zawsze towarzyszy namysł, a pod uwagę brane są różne czynniki. Innymi słowy - nie jest nam obojętne, jakim środkiem lokomocji poruszamy się na co dzień. Dlaczego więc nie zastanowić się, czym chcielibyśmy być zawiezieni w ostatnią drogę?

W obecnych czasach zakłady pogrzebowe przykładają dużą uwagę do tego, aby tabor samochodowy, którym dysponują, spełniał standardy światowe. Firmy z branży funeralnej w różnych zakątkach świata korzystają zaś z pojazdów takich marek, jak Mercedes, Ford, Chevrolet, Rolls-Royce, Cadillac czy Lincoln. Trudno się dziwić, że także i polskie zakłady pogrzebowe starają się być na bieżąco z funeralnymi nowościami oraz trendami motoryzacyjnymi. Skoro ich właścicielom zależy, aby móc zaproponować swoim Klientom jak najbardziej elegancki karawan - to i Klientom powinno zależeć, aby udać się na wieczny spoczynek naprawdę z klasą.

Który karawan wybrać na pogrzeb?

Czym więc kierować się, uzgadniając z zakładem pogrzebowym, jaki karawan wybrać do ceremonii pogrzebowej? Przede wszystkim - należy zastanowić się czy Osoba Zmarła jeszcze za życia nie wspominała, jakim samochodem chciałaby być odprowadzona do grobu po swojej śmierci? Być może mówiła o konkretnej marce, a może nawet o konkretnym kolorze? Jeśli tak - i jeśli istnieje taka możliwość - należy uczynić wszystko, aby jej życzeniom stało się zadość. Choćby dla spokoju własnego sumienia.

Popularne marki karawanów

Wybór wśród samochodów pogrzebowych jest naprawdę spory. Są karawany nawiązujące do klasyki funeralnej, jak chociażby te na bazie Mercedesa - a są i takie bardziej nieszablonowe, jak Jaguary. Większość karawanów utrzymana jest w kolorze czarnym, grafitowym, stalowym bądź w różnych odcieniach srebra lub szarości. Ale zdarzają się również karawany w kolorze białym. Te ostatnie często wybierają rodzice odprowadzający w ostatnią drogę swoje dziecko.

karawany pogrzebowe

W roku 2010, w czasie uroczystości pogrzebowych Pary Prezydenckiej przyciągały spojrzenia karawany na podwoziach Maserati Quattroporte oraz Chryslera. Oba modele uznawane są za najbardziej luksusowe w branży funeralnej - dlatego, jak dotąd, na świecie są produkowane na specjalne zamówienie, w ograniczonej liczbie egzemplarzy. Wiozły one trumny z ciałami śp. Lecha i Marii Kaczyńskich.

Należy jednak przede wszystkim pamiętać, że karawan - niezależnie od marki i modelu - to samochód specjalnego przeznaczenia i jako taki musi spełniać określone warunki techniczne oraz sanitarne. Zostały one sprecyzowane w roku 2007 w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. W rozporządzeniu tym można przeczytać m.in. że strefa w której przewożona jest trumna bądź urna - musi być odizolowana w sposób trwały (a nie prowizoryczny) od kabiny kierowcy i przestrzeni pasażerskiej. Strefa przeznaczona dla Osoby Zmarłej - i tylko dla niej - musi być skonstruowana z materiałów łatwych do zmywania, a zarazem odpornych na działanie środków dezynfekcyjnych, a także powinno w niej znajdować się miejsce na przechowywanie materiałów przeznaczonych do dezynfekcji. Powinny być też zastosowane takie rozwiązania konstrukcyjne, aby trumna lub urna były zabezpieczone przed niekontrolowanym przemieszczaniem się lub - co gorsza - wypadnięciem.

karawan mercedes pilato

Oczywiście, karawany pod maską których kryją się konie mechaniczne to nie jedyna możliwość, aby godnie i pięknie udać się na wieczny spoczynek. Niektóre zakłady pogrzebowe mają w swojej ofercie karawany napędzane siłą mięśni prawdziwych koni. Pogrzeby z udziałem karawanu konnego mają specyficzny klimat, ale nie wszędzie istnieje możliwość ich organizacji. Oraz - czego również nie należy pomijać - nie każdego jest stać na ich wykorzystanie.

Warto jednak uczynić wszystko, aby zadbać o piękno środka transportu w ostatniej ziemskiej drodze. Wtedy, jak rzadko kiedy, liczy się każdy szczegół, który jest ważny nie tyle dla samego Zmarłego, ile bardziej dla Jego Rodziny.


Zobacz również: 🡆 Czego najbardziej żałujemy przed śmiercią?