Wróć do listy porad

Trwałe i estetyczne ozdoby na grób

Trwałe i estetyczne ozdoby na grób

Jak zadbać o grób Bliskiej Osoby, gdy różne okoliczności nie pozwalają nam często odwiedzać cmentarza? Czym udekorować miejsce spoczynku, aby ozdoby te były trwałe i estetyczne? 

Czysty i zadbany grób jest wyrazem naszej pamięci oraz szacunku dla Zmarłego. Niestety, często w związku z chorobą lub odległym miejscem zamieszkania nie każdy ma możliwość regularnego dbania o pomnik.

Aby jednak grób prezentował się estetycznie przez długi czas, wcale nie trzeba inwestować w sztuczne kwiaty. Plastikowe rośliny na grobie, chociaż trwałe, dla wielu osób są mało eleganckim rozwiązaniem.

 

 


Suchy bukiet

W takiej sytuacji najlepszym wyborem będą bukiety z suchych kwiatów. Suszki prezentują się bardzo ładnie i nie tracą swojego koloru z upływającym czasem. Suszki są na tyle wytrzymałe, że mogą stać na grobie przez bardzo długi czas. W końcu nie potrzebują nawet kropelki wody. Suszone kwiaty zachowują kształt i kolor świeżego bukietu, ale nigdy nie zwiędną ani nie zgniją.

Niektóre rośliny idealnie nadają się do suszonych bukietów. Do najczęściej wybieranych należą:

  • Zatrwian - to cięte kwiaty o długich łodygach i niewielkich różowych, żółtych i fioletowych płatkach. W trakcie suszenia nie traci on w ogóle swojego koloru ani kształtu. Dzięki temu jest to idealny kwiat do suchych kompozycji florystycznych.
  • Kocanki ogrodowe - kwiaty o bardzo pokaźnych główkach, które pokryte są bardzo dorodnymi płatkami. Kwiaty te najczęściej występują w kolorze żółtym, fioletowym i pomarańczowym.
  • Suchokwiat roczny - przepiękne drobne kwiaty o pięknie wyeksponowanych fioletowych płatkach.
  • Suchołuska różowa - drobne główki kwiatów pokryte są przez rzędy malutkich płatków. Okrywają one żółty środek rośliny.
  • Złociszek oskrzydlony - białe kwiaty, które wyraźnie eksponując żółty środek rośliny. Kwiaty te wyróżniają się bardzo ciętą łodyżką.

 

trwałe ozdoby na grób

 

Kolor kwiatów a czas

Jeśli kwiaty będą za długo suszone w zbyt jasnym miejscu, ich kolor wyblaknie. Przy prawidłowym suszeniu bukietów, kolory pozostaną bardzo zbliżone do świeżego bukietu. Najlepiej zachowują się intensywne barwy kwiatów jak: niebieski, pomarańczowy oraz różowy. Odcień czerwieni i fioletu może stać się głębszy, a biel, zieleń i żółć delikatnie blakną. Mimo tej niewielkiej różnicy w kolorze kwiaty te nadal prezentują się bardzo estetycznie.

 

Suszki a trwałość

Kwiaty na suszki są przeważnie roślinami jednorocznymi, które uprawia się na wiosnę. Bukiety te są bardzo ładne i trwałe, ale na swój niepowtarzalny sposób bardzo wymagające. Suszki nie lubią wilgoci. Dlatego nie jest dobrym pomysłem stawiać je na pomniku jesienią lub zimą. Ponadto nieruszone suszki mogą stać bardzo długo, ale większy podmuch wiatru sprawia, że płatki kwiatów zostaną zdmuchnięte. Najlepszą więc porą roku na wystawienie suszków jest późna wiosna i lato.

 

ozdoby nagrobne

 

Znicze solarne

Zapalony znicz jest przepięknym symbolem pamięci. Ogień jednak, jak wszystko w naturze, w pewnym momencie gaśnie. Pozostawiony sam sobie wypalony znicz, bardzo mocno psuje estetykę całego grobu.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest znicz solarny. Dlaczego nie na baterię? Ponieważ znicze na baterię również nie są długoterminowym rozwiązaniem. Wyczerpane baterie należy wymieniać, a po drugie jest to w ostateczności kolejny śmieć.

Znicze solarne z całą pewnością prezentują się dużo bardziej elegancko. Szklane znicze solarne do złudzenia przypominają znicze z wyższych półek cenowych. Ich estetyka i trwałość to idealne rozwiązanie dla osób, które same nie mogą często odwiedzać grobu, ale pragną, aby przy epitafium zmarłego tliło się światełko.

Znicze solarne mają na swoim kapturku zamontowane ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki temu za dnia gromadzą energię, a pod wieczór rozbłyskają delikatnym światłem. Taki znicz świeci przez średnio dwa lata. Po zużyciu baterii fotowoltaicznej można zakupić nowy kapturek lub umieścić we wnętrzu tradycyjny wkład olejowy.

 

kwiaty na cmentarz

 

Zarówno znicze solarne, jak i suche bukiety są bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych ozdób funeralnych. Przez długi okres czasu prezentują się bardzo dobrze i elegancko. Niestety, na warunki pogodowe nikt nie ma wpływu. Częste deszcze, wiatry i grad zawsze będą wpływać na ostateczny wygląd grobu. Dlatego najbezpieczniej zawsze będzie skorzystać z usług profesjonalnych zakładów pogrzebowych, które oferują usługę opieki nad grobami. W ten sposób pomnik zawsze będzie nienagannie zadbany, a wypalone znicze zastąpią nowe.


Zobacz również: 🡆 Koronawirus a konieczność wizyty w zakładzie pogrzebowym i organizacja pogrzebu

Zakłady pogrzebowe z innych miast w Polsce: