Wróć do listy porad

Ubiór męski na pogrzebie zimą

Ubiór męski na pogrzebie zimą

Życząc sobie wzajemnie na progu lat szczęśliwego nowego roku mamy zawsze nadzieję, że ten nadchodzący czas będzie szczęśliwy i że spotkamy się przy okazji kolejnego Sylwestra w niezmienionym składzie osobowym. Życie jednak bywa nieprzewidywalne i zaskakujące. Może więc zdarzyć się tak, że w ciągu roku przyjdzie nam pochować kogoś z grona Bliskich czy Przyjaciół.

Wybierając się na pogrzeb nawet podświadomie czujemy, że to ważny moment. Dlatego też nic dziwnego, że pragniemy go podkreślić nie tylko poprzez zakup kwiatów, zniczy, ale także poprzez ubiór. Ten zaś powinien być dostosowany nie tylko do okoliczności, ale i do warunków atmosferycznych. Najwięcej wątpliwości budzą dwie pory roku, znane ze swojej nieprzewidywalności termicznej. O ubiorze męskim na pogrzebie latem można przeczytać tutaj. Teraz warto zastanowić się, jaki powinien więc być ubiór męski na pogrzebie zimą?

Powinien spełniać dwa najważniejsze warunki: ma być elegancki oraz zapewniający ochronę przed zimnem. Zimno to może dokuczać zarówno w kościele czy kaplicy cmentarnej, jak i podczas samych uroczystości żałobnych - głównie podczas przemarszu konduktu oraz w czasie ceremonii nad grobem. Będąc na pogrzebie jego uczestnicy powinni skupić się na tym, co w tamtej chwili najważniejsze - czyli na ostatnim pożegnaniu - a nie na myślach, że jest tak zimno, że najlepiej, aby uroczystość jak najszybciej dobiegła końca...

Ubiór męski na pogrzebie zimą

Jak powinien więc przedstawiać się ubiór męski na pogrzebie zimą? Tak, jak w czasie innych oficjalnych uroczystości. Elegancki mężczyzna na oficjalne okazje wybiera zazwyczaj garnitur. Na pogrzebie powinien być on w kolorze czarnym lub ciemnym (grafit, granat). Do tego biała koszula i czarny krawat z matowego materiału - najlepiej gładki, ale jeśli takiego brakuje to dopuszczalny jest taki z drobną strukturą. Wszelkie elementy dodatkowe (skarpetki, pasek itd.) również powinny być w kolorze czarnym.

W zimie konieczna jest odzież wierzchnia. Dla panów jest to zazwyczaj płaszcz, także w kolorze czarnym lub ciemnym. Do tego najlepiej ciemny kapelusz, który jednak należy zdjąć w kościele, kaplicy oraz w czasie ceremonii.

Buty też muszą być eleganckie: czarne, najlepiej skórzane, sznurowane; bezwzględnie powinny być wyczyszczone i wypastowane. Choć mogą one doznać pewnego uszczerbku np. podczas uroczystości na cmentarzu, gdy w deszczowy lub śnieżny dzień trzeba stanąć na niepewnym gruncie mokrego piasku - jednak te niesprzyjające okoliczności zewnętrzne nie powinny być dla nikogo aż tak niesprzyjające, aby nie zadbać o ten element ubioru.

Stając więc przed koniecznością dokonania wyboru ubioru na pogrzeb w zimie mężczyzna powinien pamiętać, że jest to jedna z okoliczności oficjalnych. W codzienności okoliczności takich nie brakuje, więc i dobranie odpowiedniej garderoby na ostatnie pożegnanie z osobą, którą się kochało, ceniło lub tylko znało nie powinno nastręczać większych problemów.


Zobacz również: 🡆 Trwałe i estetyczne ozdoby na grób

Zakłady pogrzebowe z innych miast w Polsce: