Wróć do listy porad

Jak się ubrać na pogrzeb?

Jak się ubrać na pogrzeb?

Istotną rzeczą, jaką musimy przygotować, jest odpowiedni ubiór na pogrzeb. Zobacz jak ubrać się na tę uroczystość.

Pogrzeb to uroczystość o bardzo podniosłym nastroju. Każda osoba, w pewnym momencie swojego życia bierze udział w pogrzebie członka rodziny, przyjaciela lub znajomego. Takie są koleje życia i nikt nic na to z nas nic nie poradzi. Gdy znamy już termin ceremonii, istotną rzeczą, jaką musimy przygotować, jest odpowiedni ubiór na pogrzeb.

 

Ubiór na pogrzebie savoir vivre

Kolor czarny to kolor żałoby i właśnie ubrania w tej barwie najczęściej wykorzystuje się jako ubiór na ceremonię pogrzebu. Przestrzega tego zwłaszcza najbliższa rodzina osoby zmarłej. Ubiór na pogrzeb ma to zaakcentować ból po stracie ukochanej osoby i oddanie jej czci i szacunku. Czerń bowiem podkreśla podniosły i zarazem smutny nastrój momentu ostatniego pożegnania.

Jednak czy każda osoba, która wybiera się na pogrzeb zobligowana jest do wkładania czerni? Osoby niespokrewnione ze zmarłym, znajomi z pracy czy sąsiedzi, nie muszą koniecznie kupować nowych ubrań, jeżeli w szafie nie ma nic w odcieniu mocnej czerni. Ważne, aby kolory były stonowane i raczej ciemne. Można włożyć coś w odcieniu mrocznego granatu lub grafitu czy tez ciemnego brażu. Dopuszczalna jest również szarość w różnym tonie.

Barwa ubioru powinna akcentować przede wszystkim powagę uroczystości, dlatego jasne i jaskrawe kolory w przypadku pogrzebu nie wchodzą w grę i stanowiłyby raczej poważne naruszenie zasad.

Zobacz także: Strój na pogrzebie - savoir-vivre

 

Jak się ubrać na pogrzeb

 

Swobodny strój na pogrzebie

Podniosły ton uroczystości pogrzebowej, powinien być traktowany z należytym szacunkiem, dlatego też ubiór musi stanowić odbicie nastroju, także pod względem wyglądu. Nikt przecież nie wybierze się na pogrzeb w dresach i bluzie.

Zatem w co ubrać się na pogrzeb? Każdy strój, który ma zostać włożony na pogrzeb, powinien zostać dobrze uprasowany. Musi też być czysty i schludny. Mężczyźni mogą wyjąć z szafy garnitur lub chociaż samą marynarkę, a kobiety eleganckie spodnie lub spódnicę i żakiet.

Takie ubranie na pewno odzwierciedli odpowiednią atmosferę, jaka powinna panować na pogrzebie.

Warto także zaznaczyć, że kobiety powinny raczej unikać krótkich spódniczek i bardzo wysokich butów. Taki ubiór być może dobrze wygląda na imprezie lub spotkaniu z przyjaciółmi, jednak podczas pogrzebu, może być uznany na pewno za niezbyt właściwy a nawet nieco gorszący.

 

Jaka kreacja na pogrzeb?

Uroczystości pogrzebowe odbywają się we wszystkich porach roku. Nie ma przerwy w porze zimowej lub letniej. Ważne więc, aby podczas dobieranie ubioru pamiętać, o warunkach i temperaturze, jakie mogą panować na cmentarzu oraz w kościele.

W porze zimowej trzeba pomyśleć o ciepłym płaszczu i czapce, gdyż na uroczystości pogrzebowej można nieźle zmarznąć, zwłaszcza, jeżeli na dworze panuje mróz. Kościoły także nie zawsze są odpowiednio ogrzewane. Warto więc zabrać ciepłe ubranie, zamiast narażać się na bardzo nieprzyjemne zmarznięcie.

Latem natomiast sytuacja jest nieco odwrotna. Zbyt ciepłe ubranie może zakończyć się przegrzaniem i wystąpieniem potu, a przecież nikt nie chce paradować w przepoconym ubraniu na stypie. Nie tylko nie wygląda to zbyt atrakcyjnie, ale także powoduje pewien dyskomfort.

Więcej informacji:

Ubiór damski na pogrzebie latem

Ubiór męski na pogrzebie latem

Ubiór damski na pogrzebie zimą

Ubiór męski na pogrzebie zimą

Jak widać, ubiór na uroczystość pogrzebową to bardzo istotna sprawa i powinno się przywiązać do niej sporą uwagę. Warto pamiętać, że ważny jest nie tylko elegancki wygląd, ale także strój odpowiedni do warunków pogodowych.

Garnitur dla panów, a dla pań prosta, czarna spódnica i bluzka powinny wystarczyć. Na to odpowiednie do pogody dodatki, kurtka lub płaszcz i właściwie dopasowane obuwie najlepiej oczywiście na płaskim obcasie. Większość cmentarzy, bowiem posiada nieutwardzone alejki, na których poruszanie się w szpilkach może powodować pewne problemy.


Zobacz również: 🡆 Rzeźby nagrobne i ich znaczenie