Wróć do listy porad

Powrót do pracy po śmierci bliskiej osoby

Powrót do pracy po śmierci bliskiej osoby

Powrót do pracy po śmierci Bliskiej Osoby jest bardzo trudny. Dla wielu osób optymalnymi warunkami na przeżycie żałoby byłoby spędzenie tych chwil w samotności lub gronie najbliższych osób. Powrót do życia zawodowego i obecność kolegów z pracy, może być bardzo niekomfortowe. Jak sobie z tym poradzić?

Czas po stracie jest bardzo trudnym momentem w życiu, kiedy jesteśmy wyjątkowo wrażliwi, a nasze myśli krążą wyłącznie wokół naszej straty i emocji z tym związanych. W idealnym świecie wszyscy pracodawcy, menedżerowie i współpracownicy byliby uczeni, aby w tym bolesnym czasie wykazywać maksymalną empatię względem pogrążonego w żałobie pracownika. Niestety, zdarzają się takie sytuacje, że wiele osób nie wie, jak postępować. Tym samym osoba w żałobie narażona jest na spojrzenia pełne politowania, niestosowne żarty lub unikanie.

 

Upewnij się, że Twoi współpracownicy są przygotowani

Prawdopodobnie każda osoba, która brała urlop okolicznościowy na okoliczność śmierci Bliskiej Osoby, musiała skontaktować się ze swoim szefem lub działem HR. Przed powrotem do pracy, warto zastanowić się, czy poinformować kolegów o tym, co się stało. Upewnienie się, że wiedzą, pomoże uniknąć kłopotliwych pytań. Przed przyjściem do pracy, można poprosić szefa, aby zasugerował współpracownikom nieskładanie kondolencji.

 

Krótkie rozmowy przy ekspresie do kawy

Miejsce pracy jest pełne drobnych rozmów. Pytania typu "Jak się masz?" lub "Co porabiasz?" mogą wydawać się normalne, ale dla osób w żałobie mogą wydawać się niemożliwe do odpowiedzi. Warto przygotować sobie kilka standardowych odpowiedzi, które odwrócą rozmowę od czegoś zbyt bolesnego. Zadawanie ludziom pytań o ich życie jest łatwym sposobem na odwrócenie uwagi od siebie, jeśli nie chcemy rozmawiać o sprawach osobistych.

 

powrót do pracy po śmierci bliskiej osoby

 

Przerwa ma znaczenie

Żal często ma ogromny wpływ na zdolność koncentracji. Nawet najmniejszy projekt może wydawać się zadaniem niemożliwym do wykonania. Cała uwaga może być krótsza, a osoba w żałobie może się łatwo rozpraszać. W takiej sytuacji warto robić sobie cyklicznie przerwy co godzinę, aby dać sobie chwilę na oddech. Skupienie uwagi w określonym czasie i przerwa pomogą zachować koncentrację. Nie można też za wiele od siebie wymagać. Żałoba jest czasem smutku i refleksji, ciężko więc wymagać tego, aby podejście do pracy było pełne entuzjazmu. Przerwę można spędzić w cichym i odosobnionym miejscu. Jeśli ciężko o takie miejsce w biurze można wyjść przed budynek na zewnątrz, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Możliwość pobycia samemu jest bardzo ważna, dlatego chwilowe opuszczenie biura w trakcie przerwy, pomoże uspokoić myśli. Takie odosobnione miejsce może być bardzo przydatne zwłaszcza w sytuacji, kiedy nadejdzie poczucie przytłoczenia, panika lub płacz.

 

Wybacz sobie swoje błędy

W wyniku smutku i żalu można popełnić błędy. Jest to nieuniknione, gdyż w trakcie żałoby nasza koncentracja jest obniżona. Przez pewien czas wykonywane zadania, nie będą na tak wysokim poziomie, jak przed odejściem bliskiej osoby. Ani osoba będąca w żałobie, ani szef lub kierownik, nie może wymagać w tym trudnym czasie perfekcji. Z czasem powrót do rutyny życia zawodowego przyjdzie naturalnie.


Zobacz również: 🡆 Jak odczytywać symbolikę cmentarną?