Wróć do listy porad

Strój na pogrzebie - savoir-vivre

Strój na pogrzebie - savoir-vivre

Pogrzeb to smutna uroczystość, w której nikt z nas nie lubi uczestniczyć. Niestety, każdy z nas będzie kiedyś musiał pożegnać bliską nam osobę i wziąć udział w jej ostatnim pożegnaniu. Pochówek to specyficzna okoliczność, która wymaga od nas taktownego zachowania, w tym również odpowiedniego ubioru. Warto wiedzieć, jakie zasady savoir-vivre obowiązują podczas uroczystości pogrzebowych.

Pogrzeb - co ubrać?

Pogrzeb jest okolicznością smutną, a często nawet traumatyczną. Ubiór dopasowany na tę okoliczność nie tylko ma podkreślać nasz żal i smutek z powodu utraty bliskiej osoby, ale jest także formą wyrażenia szacunku zmarłemu oraz jego rodzinie. Strój wybrany na pogrzeb musi być czysty, elegancki i schludny. Nie powinno się ubierać krótkich spódniczek mini, bluzek odsłaniających ramiona i dekolt, a także sukienek z głębokimi wycięciami. Polecane długości spódnic to midi lub maksi, tak aby kolana były zakryte. W przypadku mężczyzn ich strój powinien składać się z długich spodni, koszuli czy marynarki. W gorące dni na pogrzeb można założyć koszulę z krótkim rękawem. Pamiętajmy, że strój na pogrzebie jest wyrazem szacunku dla zmarłego, dlatego ubranie powinno być odświętne. Niedopuszczalne jest założenie pomiętego ubrania, które nosimy na co dzień.

Jaką barwę stroju wybrać?

Czerń to w naszym kraju od wielu wieków symbol żalu i żałoby. Kolor czarny wiąże się z uroczystościami pogrzebowymi. Zazwyczaj także symbole, związane ze zmarłym, są utrzymane w tej tonacji. Czarny strój na pogrzebie jest bardzo klasyczny i z pewnością będzie pasował do okoliczności. Nie jest jednak powiedziane, że podczas pogrzebu musimy zakładać czerń, szczególnie jeśli nie należymy do grona najbliższej rodziny zmarłego. Można wykorzystać również inne barwy, takie jak granat, brąz czy odcienie szarości. Ważne jest, aby strój na pogrzeb utrzymany był w ciemnych, stonowanych kolorach, podkreślających powagę uroczystości. Z tego też powodu na pogrzebie nie powinno się występować w stroju o jasnych albo ? tym bardziej - jaskrawych barwach. Takie barwy można zachować na inne, bardziej radosne okoliczności, jak choćby śluby, komunie czy chrzty.

 

strój na pogrzeb

Odpowiedni strój na pogrzeb a pogoda

Wiele osób obawia się, że plany odnośnie doboru stroju na pogrzeb pokrzyżuje pogoda. Oczywiście, że musimy się ubrać stosownie do aury panującej na zewnątrz. Podczas chłodnych dni mamy mniejszy problem, ponieważ w czasie pogrzebu zabudowany strój nie powinien wzbudzać żadnych komentarzy, a do tego sami nie zmarzniemy. Co jednak mamy zrobić podczas upalnego lata, kiedy słupki rtęci w termometrach przekraczają 30 stopni Celsjusza?

Należy pamiętać, że pogrzeb to nie tylko ceremonia na cmentarzu, ale również msza. Mimo tego, że na zewnątrz będzie bardzo gorąco, należy ubrać się stosownie do uroczystości. Wystarczy jednak zrezygnować z marynarki - a w przypadku kobiet zamienić spodnie na spódnicę sięgającą kolan. Niestety, pogrzebowy savoir-vivre nie przewiduje tego, by podczas uroczystości wybrać skąpy strój, który wydawałby się najbardziej adekwatny do upalnej pogody. Jeśli więc pogrzeb wypadnie podczas upałów, to nie zostaje nam nic innego, jak po prostu wytrzymać wysoką temperaturę. Warto jednak pamiętać, że dyskretne dodatki typu wyprasowana chusteczka czy elegancki wachlarz mogą nam nie tylko pomóc przetrwać wysoką temperaturę, ale także - umiejętnie zastosowane - potrafią dodać szyku. Więcej informacji w artykułach o ubiorze damskim latem i ubiorze męskim latem.


Zobacz również: 🡆 Winda pogrzebowa - czy to ważny element ceremonii pogrzebowej?