Wróć do listy porad

Ubiór damski na pogrzebie zimą

Ubiór damski na pogrzebie zimą

Zima to szczególna pora roku. Dni są krótkie, a wieczory długie. Zdecydowana większość osób jest wtedy mniej aktywna - preferując ciepło domowego zacisza nad przebywanie w często niestabilnych warunkach zewnętrznych. I to właśnie te warunki zewnętrzne wymuszają na nas określony sposób ubierania, gdzie nadrzędnym wymogiem staje się zapewnienie ochrony przez mrozem, wiatrem, śniegiem albo deszczem.

Choć osiągnięcie kompromisu między komfortem ciepła a elegancją staje się coraz łatwiejsze, wraz z coraz większym wyborem, oferowanym przez salony i sklepy odzieżowe - to jednak zdarzają się sytuacje, w których odpowiedni ubiór powinien być szczególnie dobrze dobrany.

Jedną z takich sytuacji jest pogrzeb, a także listopadowe święta dedykowane pamięci osób Zmarłych (jak 1 i 2 listopada czyli odpowiednio Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny). O ubiorze damskim na pogrzeb latem pisaliśmy tutaj. Niejedna kobieta, kompletując swoje stroje, może zadawać sobie pytanie: jaki powinien być ubiór damski na pogrzebie zimą?

Kobieta zazwyczaj bardziej odczuwa niskie temperatury, dlatego ważne jest, aby damski strój - także na taką szczególną i wyjątkową okazję, jaką jest pogrzeb - uwzględniał ochronę przed zimnem oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Jeśli jest taka możliwość - czarna dłuższa sukienka lub spódnica oraz dobrane pod względem grubości czarne rajstopy będą odpowiednie. Równie jednak dobrym rozwiązaniem - a zdecydowanie cieplejszym i wygodniejszym - może być ubranie spodni: eleganckich, typu garniturowego w tzw. kant, obowiązkowo w kolorze czarnym lub w ciemnych kolorach (granat, grafit).

Ubiór damski na pogrzebie zimą

Buty także powinny być dobrane do pogody oraz do warunków, jakie zazwyczaj w chłodnej porze panują na cmentarzach: niekiedy ziemia bywa skamieniała pod wpływem mrozu, kiedy indziej potrafi rozmięknąć pod wpływem padającego deszczu lub topniejącego śniegu. Najlepiej więc sprawdzą się w takich warunkach czarne kozaki lub półbuty.

Wśród damskich okryć wierzchnich na uroczystości pogrzebowe prym wiodą płaszcze, futra lub dłuższe kurtki - oczywiście, w kolorze czarnym lub ciemnym. W porze zimowej nie można też zapomnieć o nakryciu głowy: panie mogą wystąpić np. w kapeluszu lub berecie.

W miesiącach jesiennych często pojawia się deszcz, dlatego warto, wybierając się na pogrzeb lub w odwiedziny grobów Bliskich, pamiętać o parasolu - także w odpowiedniej ciemnej tonacji.

Czy zatem wybór odpowiedniego ubioru damskiego na pogrzeb zimą musi nastręczać dużych trudności? Niekoniecznie. Przecież w szafie przeciętnej kobiety, jak w życiu, jest miejsce na wiele barw: zarówno tych radosnych, jak i smutnych...


Zobacz również: 🡆 Zasiłek pogrzebowy po śmierci osoby bezrobotnej

Zakłady pogrzebowe z innych miast w Polsce: