Wróć do listy porad

Ubiór damski na pogrzebie latem

Ubiór damski na pogrzebie latem

Kobieta pragnie się podobać innym - i to niezależnie od okoliczności. To dlatego taką przyjemność sprawiają jej zakupy nowych ubiorów i dodatków. To dlatego także płeć piękna potrafi spędzać długie godziny przed lustrem na dopasowywaniu poszczególnych części garderoby czy na makijażu. Każda możliwość pokazania się w towarzystwie wiąże się z cichą nadzieją wywołania choćby jednego błysku podziwu w oku innych. Są jednak takie okoliczności, gdy ta - skądinąd dobra i naturalna - potrzeba musi ulec pewnemu stonowaniu.

Mowa o konieczności uczestniczenia w pogrzebie. Choć nie są to okoliczności częste, jednak niosą ze sobą wiele dylematów. Zwłaszcza uroczystości żałobne, które mają miejsce latem, są dużym wyzwaniem. Nie tylko psychologicznym, ale także pod względem ubioru.

Typowo kobiece wyznanie "Ja nie mam co na siebie włożyć!" w perspektywie letniego pogrzebu zdaje się brzmieć jeszcze bardziej rozpaczliwie. Ale - wbrew pozorom - wcale tak brzmieć nie musi. Konieczne jest jednak, aby ubiór damski na pogrzebie latem spełniał kilka warunków. Jednym z nich jest kolor: powinien być czarny lub ciemny, a także zawsze elegancki.

Kobiety mają do wyboru sukienkę, spódnicę lub spodnie. Podstawowe kryterium dla sukienki to, oprócz koloru, jej skromność. Oznacza to, że nie powinna być obcisła, z głębokim dekoltem, odkrytymi ramionami lub kończąca się powyżej kolana. Podobne kryteria powinien spełniać strój, w którym pojawia się spódnica. Także ona nie może kończyć się powyżej kolana. Spodnie zaś powinny być w kant, sięgające za kostki. Bluzka lub elegancka koszula, w kolorze białym lub czarnym (szczególnie pięknie prezentuje się jedwab...) dobrze podkreślą powagę chwili. Jeśli pani dysponuje lekkim żakietem (w kolorze czarnym, granatowym lub grafitowym) i czuje się gotowa, aby go letnią porą ubrać, z pewnością doda to jej szyku.

Ubiór damski na pogrzebie latem

Rajstopy odpowiedniej grubości również powinny być w kolorze czarnym lub którymś z ciemnych. Do tego buty - obowiązkowo z zakrytymi palcami i piętą. W dość wymagających okolicznościach akustycznych wnętrz kościołów oraz nierównych cmentarnych alejek sprawdzą się zwłaszcza czółenka lub półbuty. Ważne jest, aby były one zarówno bezpieczne, wygodne, jak i eleganckie.

Na pogrzeb wybieramy dyskretny makijaż oraz dyskretną biżuterię. Dzięki temu kobieca uroda zostanie odpowiednio podkreślona, jednak bez nadmiernego przyciągania uwagi i rozpraszania innych uczestników pogrzebu.

Dla dziewczynek, które uczestniczą w uroczystościach pogrzebowych - zwłaszcza latem - odpowiednim strojem będzie sukienka lub spódniczka wraz z białą bluzeczką.


Zobacz również: 🡆 Ochrona przed koronawirusem - nie tylko na pogrzebie

Zakłady pogrzebowe z innych miast w Polsce: