Wróć do listy porad

Co wpisać na szarfie pogrzebowej? Napis na wieniec pogrzebowy

Co wpisać na szarfie pogrzebowej? Napis na wieniec pogrzebowy

Gdy otrzymujemy wiadomość o czyjej śmierci i pogrzebie zaczynamy się zastanawiać, jak godnie uczcić Zmarłą Osobę. Jeśli wybieramy się na uroczystość pogrzebową staramy się tak do niej jak najlepiej przygotować.

O całokształt ceremonii zadba z pewnością najbliższa Rodzina. My zaś powinniśmy uczynić wszystko, aby zadbać o detale pogrzebowe, których jest także niemało. Przechodząc alejkami cmentarza w celu odwiedzin grobów przyjaciół i znajomych, bardzo często mamy okazję zobaczyć świeże groby, ozdobione mnóstwem bukietów kwiatów. Wiele z tych bukietów zdobią szarfy pogrzebowe z odpowiednio dobranym napisem. Powinien on - przy całej zwięzłości - oddawać emocje towarzyszące tej smutnej chwili. Gdy więc zamawiamy wiązankę pogrzebową chcąc lub potrzebując wziąć udział w ostatnim pożegnaniu zmarłego, nieraz zastanawiamy się, jak powinna brzmieć dedykacja na szarfę pogrzebową. Oto kilka najczęściej spotykanych przykładów.

 

Uniwersalny napis na szarfach wieńców pogrzebowych

Ostatnie pożegnanie - to najbardziej popularny napis na szarfę pogrzebową, który pojawia się na różnego rodzaju małych jak i dużych wiązankach. Te dwa słowa zazwyczaj wybierają znajomi, współpracownicy czy sąsiedzi osoby zmarłej. Tego rodzaju napis jest formalny, a choć nie niesie ze sobą żadnego osobistego przesłania, jednak na pewno wyraża szacunek i smutek. Może on zostać wykonany na szarfie dużej wiązanki lub całkiem małego bukietu. Napis ten jest bardzo uniwersalny, dlatego też spotykamy go najczęściej.

Pośród różnego rodzaju napisów bezosobowych, na szarfie pogrzebowej mogą pojawić się także napisy w innej formie - choćby takie, jak "z wyrazami głębokiego smutku", "z żalem żegnamy", "w ostatniej drodze" itp.

dedykacja na szarfę pogrzebową

Napisy na wieniec pogrzebowy dla członka rodziny, przyjaciela

Rodzina zmarłego najczęściej decyduje się na napis na wieńcu pogrzebowym, który niesie ze sobą już znacznie bardziej osobiste akcenty. Może on brzmieć w następujący sposób: "Kochanego dziadka/ojca/brata/ przyjaciela żegna.....," "ukochaną ciocię/mamę, babcię żegnają...." itp.

Taki bądź podobny napis na szarfę pogrzebową wyraża bezpośrednią bliskość oraz uczucie, jakie żywiło się - i nadal żywi - dla osoby zmarłej. Pojawia się najczęściej na dużych wiązankach czy też wieńcach wybieranych przez krewnych i przyjaciół, stanowiąc zazwyczaj ważny ich element.

 

Wieniec pogrzebowy od firmy

Ważnym wymiarem ludzkiego życia jest praca zawodowa. Nie każdemu jest dane doczekać w niej wieku emerytalnego. Zdarzają się także sytuacje, w których jeden z pracowników firmy umiera. W takim przypadku zazwyczaj zarząd firmy deleguje swoich przedstawicieli na pogrzeb. Wybrana delegacja z zakładu pracy przygotowuje wówczas specjalną dedykację na szarfę pogrzebową. Mieszczą się wtedy na niej zazwyczaj słowa ostatniego pożegnania od współpracowników i dyrekcji. Na wieńcu pogrzebowym z instytucji lub firmy może więc pojawić się pełne uszanowania zdanie: "Z żalem żegnamy - zarząd i pracownicy firmy....", "Z wyrazami głębokiego smutku - współpracownicy z (nazwa firmy)" czy też "Długoletniemu Pracownikowi - Dyrekcja i Pracownicy (nazwa firmy)".

Możliwości przygotowania zarazem oryginalnego i utrzymanego w dobrym tonie napisu na wiązankę pogrzebową jest bardzo wiele. Jej treść zależy w dużej mierze od osoby, która zamawia wiązankę. Tym, co je łączy, jest za każdym razem pragnienie wyrażenia głębokiego szacunku oraz żalu po stracie kogoś, kogo znaliśmy jako bliską i cenioną osobę. W sposób symboliczny to nasze ostatnie słowo, które do tejże osoby wypowiadamy, dlatego na wieńcu pogrzebowym zawsze powinna pojawić się odpowiednia dedykacja. Nie mniej jednak - bez względu na to, w jakiego rodzaju formie wybierzemy napis na bukiet, wiązankę czy też wieniec - pamiętajmy, że najważniejsza pozostaje pamięć o osobie zmarłej, która odeszła z tego świata. A ona jest większa od jakichkolwiek słów.


Zobacz również: 🡆 O sentencji nagrobnej refleksja