Wróć do listy porad

Osłonić to, co najcenniejsze czyli o namiotach pogrzebowych

Osłonić to, co najcenniejsze czyli o namiotach pogrzebowych

Wspomnienia, ważne momenty - wszystko to chowamy w pamięci i sercu. Osłaniamy przed niepowołanym wzrokiem, bojąc się, że inni, stojący z boku, nie zrozumieją naszych uczuć. Podobnie jest z namiotem pogrzebowym: osłania on bowiem to, co najcenniejsze czyli Zmarłą Osobę w jej ostatniej chwili przed złożeniem do grobu.

Pogrzeb to uroczystość, która jest ostatnim gestem żyjących członków rodziny wobec Zmarłego. Wszystkie rodziny chcą, niezależnie od ich możliwości finansowych, aby pogrzeb ich Bliskiego odbył się godnie. Nie bez powodu klepsydry informujące o śmierci umieszcza się w miejscach ogólnodostępnych, aby każdy, kto pragnie uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu, dowiedział się o czasie i miejscu uroczystości żałobnych. Na cmentarzu, nad otwartym grobem, gdzie odbywa się ostatni etap pożegnania, elementem podkreślającym godność ceremonii jest namiot pogrzebowy.

Namioty pogrzebowe przez wiele lat były rzadkością na polskich nekropoliach. Korzystały z nich tylko nieliczne zakłady pogrzebowe i dlatego można było odnieść wrażenie, że zastosowanie namiotu pogrzebowego to usługa luksusowa, generująca dodatkowe znaczne koszty. Obecnie jednak namiot pogrzebowy stał się bardziej powszechnym akcesorium. Można je spotkać coraz częściej w czasie uroczystości żałobnych w całym kraju.

namiot pogrzebowy

Namioty mogą być wykorzystywane zarówno podczas pogrzebów tradycyjnych z trumną jak i ceremonii poprzedzonych kremacją. Prezentują się elegancko wraz ze sztuczną trawą i windą akcentują profesjonalizm i dbałość o szczegóły. Dodają one nie tylko splendoru samej ceremonii, ale także pełnią wiele innych użytecznych funkcji.

Przede wszystkim namiot osłania samo miejsce pochówku, przyczyniając się do zachowania ładu i porządku. W naturalny sposób chroni on trumnę lub urnę. Najczęściej gromadzi się przy nim najbliższa rodzina Zmarłego, co pozwala na skuteczną jej ochronę przed ewentualnymi niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi, jak deszcz, śnieg, wiatr lub słońce. Jego boki zapewniają odrobinę intymności, osłaniając nieco płaczącą rodzinę przed spojrzeniami osób.

Namioty pogrzebowe najczęściej przywodzą na myśl baldachimy z nagrobków dawnych władców lub te używane w procesjach. Prawdą jest, że nie zawsze jest możliwość jego użycia, ale zgłaszając się do zakładu pogrzebowego, warto zapytać, czy dysponuje on namiotem i czy będzie mógł być wykorzystany podczas pogrzebu, a to na pewno podniesie rangę uroczystości.

produkcja namiotów pogrzebowych


Zobacz również: 🡆 Czy można odmówić pogrzebu kościelnego?

Zakłady pogrzebowe z innych miast w Polsce: