Wróć do listy porad

Jak składać kondolencje młodej osobie?

Jak składać kondolencje młodej osobie?

Przyzwyczajeni do świata wykreowanego w reklamach, gdzie niemal wszyscy są piękni i młodzi - a przynajmniej szczęśliwi - często nie chcemy pamiętać, że w życiu są takie chwile, w których szczęście i radość zostają przyćmione łzami i bólem. W najbardziej dotkliwy sposób dotyczy to sytuacji, w których zmuszeni jesteśmy rozstać się z Bliską Osobą, którą zabiera śmierć.

Tajemnicą jest, dlaczego jedni dożywają sędziwej starości w dobrym zdrowiu - inni zaś odchodzą w wieku, w którym - po ludzku rzecz biorąc - najlepsze jeszcze przed nimi. Ogromne poruszenie budzi zawsze śmierć dzieci, młodzieży czy młodych dorosłych. Ci, którzy są zmuszeni zmierzyć się z ich odejściem przeżywają ogromny ból, nieraz przez wiele miesięcy a nawet lat. Najtrudniejsze jednak są pierwsze chwile, łącznie z pogrzebem.

Uroczystości pogrzebowe to nie tylko samo ostatnie pożegnanie, ale także to, co sprawia wiele trudności uczestnikom pogrzebu czyli wątpliwości, jak składać kondolencje. Zazwyczaj mówi się, że w takich chwilach nie wiadomo właściwie, co powiedzieć, bo w obliczu śmierci słowa są niewystarczające. I to jest prawda. Wszelkie kondolencje - przykłady które można znaleźć w Internecie - mogą być inspiracją, jednak należy pamiętać, że kondolencje powinny wypływać przede wszystkim z serca.

Zadanie to jednak staje się podwójnie trudne, gdy osoba, której mamy złożyć kondolencje, jest młoda. Obojętnie, czy żegna ona któregoś z rodziców, rodzeństwo czy też ukochanych dziadków - emocje, które przeżywa, są dla niej trudne do uniesienia. Może więc rodzić się pytanie: jak składać kondolencje młodej osobie?

Jak składać kondolencje młodej osobie?

Nie ma jednej recepty, jak złożyć kondolencje. Warto przede wszystkim kierować się empatią. Najlepiej postawić samego siebie na miejscu takiej młodej osoby i zastanowić się, co chcielibyśmy usłyszeć (a czego nie) i jak chcielibyśmy, aby się wobec nas w takiej trudnej chwili zachowano.

Dorosły, mając przed sobą młodą osobę, czuje się za nią jakoś odpowiedzialny. Chciałby ją ochronić, pomóc w uporządkowaniu jej świata, choćby przez powiedzenie czegoś mądrego. Tymczasem stając przed młodą osobą, pogrążoną w żałobie - najczęściej zapłakaną - warto pamiętać, że wszelkie dorosłe "mądrości" mogą okazać się nietrafione. W rozpaczy i bólu dziecko albo młody człowiek oczekuje nie tyle mądrych słów, co obecności - a więc, w zależności od stopnia zażyłości, deklaracji o gotowości do ewentualnej pomocy, a może też jakiejś niewerbalnej formy wyrażenia bliskości - jak pogłaskanie czy objęcie. Wszystko jednak uzależnione jest od indywidualnej sytuacji i trudno jest podać jakieś konkretne przykłady kondolencji.

Warto pamiętać jednak złotą zasadę, aby w tym, co powiemy, bądź jak się zachowamy, mieć na uwadze przede wszystkim samopoczucie osoby, której składamy kondolencje, a więc w tym przypadku młodej osoby - a nie swoje...

Zobacz także: Czy można złożyć kondolencje SMS-em?


Zobacz również: 🡆 Czy można odmówić pogrzebu kościelnego?