Wróć do listy porad

Co się stanie z naszym Facebookiem, kiedy umrzemy?

Co się stanie z naszym Facebookiem, kiedy umrzemy?

Media społecznościowe sprawiają, że żyjemy niejako w dwóch światach: realnym i wirtualnym. Oba te światy wzajemnie się przenikają. Co jednak się stanie z naszym światem wirtualnym, gdy odejdziemy ze świata realnego na zawsze?

Media społecznościowe są dla nas jak drugie życie - trochę ładniejsze i lepsze. Pokazujemy tam tylko dobre aspekty, dzielimy się zdjęciami z wakacji, pokazujemy to, co napawa nas dumą i co może budzić zazdrość. Starannie dobieramy treści i fotografie, aby pokazać tylko ten urywek życia, który naszym zdaniem wygląda na idealny. Niestety, nawet to drugie idealne życie nie może uchronić nas przed śmiercią. Co się stanie z naszym Facebookiem, gdy umrzemy?

 

 

In Memoriam

Aby po naszej śmierci, nasze konto nie trafiło w niepowołane ręce, najbezpieczniejszą opcją jest wybrać opiekuna konta. Taką osobę wybiera się poprzez ustawienia na naszym profilu, a następnie udziela jej pewne możliwości. Możemy zdecydować o tym, czy opiekun konta będzie mieć możliwość publikowania treści na naszej tablicy, czy nie. Istnieje również możliwość zaznaczenia prośby, aby nasze konto zostało skasowane. Po naszej śmierci bliska osoba z otoczenia musi poinformować Facebook o naszej śmierci. Wtedy nasz profil uzyskuje status "In Memoriam", a wybrany przez nas opiekun konta otrzymuje ograniczony dostęp do naszego profilu.

 

social media po śmierci

 

Opiekun konta

Opiekun konta może zmienić profilowe i tło, odpowiedzieć na zaproszenia do grona znajomych, udostępnić na tablicy Zmarłego informacje dotyczące pogrzebu (jeśli wcześniejsze ustawienia konta na to pozwalają). Użytkownik opiekujący się naszym kontem nie ma dostępu do naszych wiadomości, nie może wysyłać zaproszeń do znajomych, a jego dostęp do całego profilu jest znacznie ograniczony. Pozostawienie profilu w mediach społecznościowych o statusie "In Memoriam" powoduje jednak, że nasi znajomi mogą dzielić się wspomnieniami o nas.

 

Tablica pamiątkowa

Po nadaniu takiego statusu nasz profil zamieni się w swoistego rodzaju pamiętnik, który zachowa wydarzenia z naszego życia, ale nikt obcy nie będzie mógł się zalogować. Ponadto Facebook nie będzie przypominać innym użytkownikom o naszych urodzinach, a nasz profil nie będzie pojawiać się w propozycjach znajomych.

 

Usunięcie konta

Bywa tak, że najbliższa rodzina nie chce, aby profil ich bliskiego wisiał w Internecie. Oglądanie nieaktywnego profilu i brak zielonej kropki przy nazwisku, może wywołać wiele bólu i smutku. Dlatego opiekun konta może poprosić o stałe usunięcie konto z Facebooka. Nie jest to jednak takie proste. Aby usunąć konto, należy wykazać, że użytkownik konta był z nami spokrewniony. Następnie należy przesłać skan aktu zgonu lub w przypadku, kiedy nie posiadamy takiego dokumentu może być nekrolog lub jakikolwiek dokument świadczący o śmierci danej osoby. Dane na dokumencie muszą być zgodne z danymi podanymi w profilu. Dlatego profile, które mają podane pseudonim lub nieprawdziwe nazwisko, mogą pozostać wyłącznie ze statusem "In Memoriam", ale ich konto nie będzie mogło być usunięte.

 

śmierć w mediach społecznościowych

 

Warto ustalić, co chcemy zrobić z naszym Facebookiem po odejściu. Ustawienia konta zajmują nie więcej jak pięć minut, a można w przyszłości oszczędzić rodzinie zmartwień i zmagań z usunięciem naszego profilu.


Zobacz również: 🡆 W jaki sposób złożyć kondolencje? Przykłady kondolencji

Zakłady pogrzebowe z innych miast w Polsce: