Wróć do listy porad

Jakie kwiaty posadzić na cmentarzu?

Jakie kwiaty posadzić na cmentarzu?

O groby bliskich staramy się dbać. Zależy nam, aby zawsze prezentowały się nienagannie. Świeże kwiaty i zapalony znicz świadczą o naszej pamięci i trosce. Jakie kwiaty najlepiej posadzić na cmentarzu, aby pomnik wyglądał na jeszcze bardziej zadbany? 

Groby upiększa się jeszcze na wiele innych sposobów. Na cmentarzach w Polsce można zobaczyć białe kamyczki dekoracyjne lub piękne kwiaty, które rosną tuż przy grobie. Sadzenie kwiatów do ziemi ma większą przewagę nad kwiatami ciętymi. Po pierwsze takie kwiaty nie uschną tak szybko, jak ich cięte odpowiedniki. Po drugie prezentują się bardzo elegancko, upiększają grób, a rodzina nie jest zobowiązana do kupowania co chwila nowych kwiatów. Zwłaszcza ten ostatni punkt jest bardzo ważny, zważywszy na kwestie ekonomiczne, jak i środowiskowe.


Kwiaty na cmentarz - jakie wybrać?

Decydując się na posadzenie kwiatów przy grobie, warto zwrócić uwagę na to, jak często możemy pielęgnować dane gatunki. Jeśli jesteśmy na cmentarzu regularnie, przy grobie można posadzić dowolne kwiaty. W innym wypadku lepiej zdecydować się na gatunki roślin odpornych na suszę. Warto również pamiętać o wyborze takich roślin, które nie rozrastają się zbytnio na boki. Wybierając kwiaty, należy również wziąć pod uwagę to, co dany gatunek lubi. Niektóre z nich wolą być posadzone w miejscach zacienionych, inne z kolei lubią słońce.


Kwiaty lubiące słońce

Przy nasłonecznionych kwaterach na cmentarzu najlepiej posadzić cyklameny, bratki, stokrotki, ostróżka ogrodowa i floks wiechowaty. Te gatunki pięknie prezentują się wiosną, ich kolorowe płatki sprawiają, że kwiaty są prawdziwą ozdobą grobu.

 

jakie kwiaty na cmentarz


Kwiaty, które lubią miejsca zacienione

W miejscach bardziej zacienionych najlepiej posadzić krzewy. Rośliny te są bardzo odporne na zmiany warunków atmosferycznych. Dzięki temu kwiaty te są mało wymagające w uprawie. Krzewy, które warto posadzić przy grobie to: bluszcz pospolity, bukszpan wiecznie zielony, barwinek pospolity, mahonia pospolita.


Co jeszcze warto posadzić na cmentarzu?

Przy grobach prezentują się bardzo dobrze różne gatunki kwiatów takich, jak byliny. To trwałe rośliny, które bardzo łatwo się rozrastają. Decydując się na te rośliny, należy regularnie je przycinać, aby kwiaty nie zajęły za dużo miejsca. Z zielonych kwiatów można wymienić tutaj narecznicę samczą, funkie lub żurawkę.

Kwiaty posadzone na grobie to odpowiednia alternatywa dla osób, które nie mogą często odwiedzać cmentarza. Na takie rośliny decydują się również osoby, które pragną trwalszej ozdoby, bez konieczności częstego wymieniania kwiatów ciętych, wstawionych do wazonu.


Zobacz również: 🡆 Jak się ubrać na pogrzeb?

Zakłady pogrzebowe z innych miast w Polsce: