Wróć do listy porad

1 i 2 listopada - zmarli mają głos

1 i 2 listopada - zmarli mają głos

Święto Zmarłych - tak mówi się o tych dniach potocznie. Jednak listopadowe wspomnienia tych, co odeszli, w tradycji Kościoła trwa 8 dni, a w tym roku - ze względu na pandemię koronawirusa - przez cały listopad. 1 Listopada i Dzień Zaduszny to jednak szczególny czas w roku. Jaka naprawdę jest wymowa tych dni?

 

1 Listopada - Wszystkich Świętych

1 listopada w Kościele Katolickim obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych. Dla większości ludzi oznacza odwiedziny na cmentarzu, nagrobki pełne kwiatów, wiązanek i zapalonych zniczy. Te zapalone "płomienie nadziei" oddają cześć wszystkich zmarłym. Dla innych to czas modlitwy i skupienia nad grobem najbliższych osób oraz spotkania rodzinne. Jest to jeden jedyny dzień w roku, w którym tak tłumnie odwiedza się cmentarze, które wieczorem emanują przepięknym i niepowtarzalnym blaskiem. Choć - jak pokazała rzeczywistość roku 2020 - odwiedziny na cmentarzu czasem stają się niemożliwe... 

Uroczystość Wszystkich Świętych ma przypominać wszystkim o powołaniu do świętości. Jest to dzień, w którym każda osoba wierząca została powołana do świętości, której, niestety, nie może osiągnąć samodzielnie. Potrzebna do tego jest pomoc łaski Bożej, a tylko i wyłącznie od nas samych zależy w jakim stopniu przyjmie dar świętości. Dar zbawienia możliwy jest do osiągnięcia przez człowieka dzięki poświęceniu swojego życia przez Jezusa Chrystusa. To także dzień, w którym powinniśmy uświadomić sobie i pamiętać, że żadne z rozstań nie jest ostateczne.

Co najważniejsze: 1 listopada - wbrew obiegowej nazwie - nie jest ŚWIĘTEM ZMARŁYCH! To dzień ku czci i pamięci wszystkich osób, które osiągnęły stan zbawienia i przebywają w Niebie. Wspomina się wszystkich: nie tylko tych, którzy oficjalnie zostali uznani za świętych, ale również wiernych zmarłych, którzy przebywają w niebie osiągnąwszy zbawienie. Natomiast dniem, w którym wspominamy Wszystkich Wiernych Zmarłych jest 2 listopada czyli Dzień Zaduszny.

święto zmarłych

 

Dzień Zaduszny - 2 listopada

Zaduszki - inaczej Dzień Zaduszny - to wspomnienie wszystkich zmarłych, pokutujących za grzechy w czyśćcu. Mowa o osobach, które nie mogą wejść do nieba. Wszyscy wierni przez modlitwę zanoszą prośby i modlitwy w intencji tych osób.

Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny to dni, które przypominają o tym, czym jest wspólnota Kościoła. W modlitwach obejmuje się zarówno osoby, które odnalazły już spokój i ukojenie, i weszły do nieba dzięki powołaniu do świętości - jak i osoby pokutujące w czyśćcu, potrzebujące modlitwy oraz nas żyjących na ziemi.

Pamiętajmy, że święto obchodzone 1 listopada, jest radosnym dniem. Podkreśla to także fakt, że 1 Listopada jest dniem wolnym od pracy. Święto to rodzi nadzieję, która pomaga często ukoić ból po stracie najbliższych. Przypomina o powołaniu do świętości i jest jednym z najbardziej radosnych dni w Kościele Katolickim.


Zobacz również: 🡆 Koronawirus a konieczność wizyty w zakładzie pogrzebowym i organizacja pogrzebu

Zakłady pogrzebowe z innych miast w Polsce: