Wróć do listy porad

Muzyka na pogrzebie

Muzyka  na pogrzebie

Czy jest odrębną częścią ceremonii żałobnej, czy też stanowi jej tło - trudno sobie bez niej wyobrazić uroczystości pogrzebowe. Jest częścią ludzkiego życia, a więc i jego ostatniej drogi. Jaką rolę pełni muzyka na pogrzebie?

Podobno, jak głosi znane powiedzenie, muzyka łagodzi obyczaje, dając niektórym wytchnienie. Wyraża więcej niż tysiące wypowiedzianych słów, skłania nas do refleksji, zadumy i zatrzymania choć na chwilę. Mówimy o muzyce i oprawie muzycznej, na jaką decyduje się coraz więcej osób, organizujących uroczystości pogrzebowe najbliższych.

 

 

Muzyka obecna w każdej chwili

Choć mogłoby się wydawać, że dźwięki muzyki rozbrzmiewają najczęściej pod koniec uroczystości, w momencie składania trumny czy urny do grobu, jednak uważna analiza ceremonii żałobnej pokazuje, że muzyka towarzyszy nam przez cały czas jej trwania. Jeśli jest to pogrzeb kościelny rozbrzmiewa ona w trakcie trwania Mszy Świętej, jeśli świecki - w momencie wystawienia w kaplicy. Później słyszymy ją na cmentarzu czy w trakcie składania kwiatów czy też w końcu na samo zakończenie. Muzyka coraz częściej jest pięknym i integralnym elementem pogrzebu, podkreślającym powagę i oddającym charakter uroczystości.

Na polskim rynku funeralnym coraz częściej możemy spotkać się z firmami, które oferują kompleksową obsługę muzyczną uroczystości. Mówimy tutaj zarówno o muzyce granej na żywo, gdzie najczęściej wykorzystywanymi instrumentami są skrzypce, trąbka, organy, wiolonczela czy flet, jak i tej przygotowanej zgodnie z preferencjami rodziny Zmarłego i odtwarzanej z różnych nośników.

 

Muzyka żałobna - rodzaje i znaczenie

Trzeba mieć świadomość, że muzyka grana na żywo będzie najprawdopodobniej znacznie droższa, niż ta odtwarzana z urządzenia, jednak warto rozważyć każdą możliwość. Nie jest przecież koniecznością korzystanie z muzyki wykonywanej przez obecnego na uroczystości instrumentalistę. Utwory odtwarzane z tzw. playbacku również sprawdzają się doskonale, oddając niepowtarzalny charakter uroczystości pogrzebowej. Wszystko zależy od potrzeb i funduszy organizatorów, ale każda z możliwości jest piękna na swój sposób.

Wybór oprawy muzycznej na pogrzebie jest kwestią indywidualną. Wybrany repertuar muzyczny powinien być spełnieniem oczekiwań i wytycznych Rodziny Zmarłego. Istnieje przecież możliwość przygotowania utworów, które kojarzą się z osobą, która odeszła na zawsze, lub które były ulubione albo ważne dla Zmarłego. Nad samym grobem często na zakończenie uroczystości rozbrzmiewa dźwięk trąbki, który stał się swoistym tradycyjnym elementem pożegnania. Jest to moment, który skłania wiele osób do refleksji, zadumy.

 

muzyka na pogrzebie

 

Muzyka jest, właściwie zawsze była i pewnie zawsze będzie elementem ważnym, choć jedynie dodatkowym, przygotowania samej uroczystości. Jest to jednak element jakże ważny! Potrafi on bowiem znacząco podnieść rangę i charakter uroczystości. Potrafi być też swoistym lekiem, pomagającym przejść przez ten trudny moment, jakim jest pogrzeb osoby najbliższej. Muzyka towarzyszy nam przez całe życie i jej wykorzystanie w ostatnim pożegnaniu może być idealnym jego zwieńczeniem i stanowić jej niezapomniany element.

 

Muzyka na pogrzebie - jakie utwory wybrać?

Wybór utworu może być niełatwy, dlatego prezentujemy poniżej przykłady utworów, które są często wykorzystywane w trakcie uroczystości pogrzebowych:

Ave Maria
M. Skoryk - Melodia
G. Puccini - Una Furtiva Lagrima
Il Silenzio (Cisza)
P. Czajkowski - Canzonetta z koncertu skrzypcowego
J. Bock - Sunrise, Sunset
C.Niemen- Dziwny Jest Ten Świat
C.Niemen- Wiem, że nie wrócisz
J. Pachelbel - Kanon

To tylko przykłady, ale możliwości jest mnóstwo. W nutach można zapisać wszystko, a więc nie tylko melodię, ale nade wszystko miłość względem Zmarłego, która wraz z melodią popłynie w niebo...


Zobacz również: 🡆 Wszystkie kolory żałoby - o stroju żałobnym kilka słów