Wróć do listy porad

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?

Otrzymując wiadomość o czyimś pogrzebie większość z nas decyduje się udać na tę uroczystość, aby ostatni raz pożegnać się z drogą nam osobą, która zmarła. Zazwyczaj atrybutami tego pożegnania są kwiaty i znicze. W przypadku zniczy kwestia jest w miarę prosta i ogranicza się do wyboru według takich kryteriów, jak kolor, wzór oraz deklarowany czas palenia konkretnego znicza. Tymczasem rozważając zakup albo zamówienie kwiatów na pogrzeb zastanawiamy się nieco dłużej.

Najczęściej pytania, które zadajemy sami sobie albo florystom, brzmią: czy wybrać wieniec czy wiązankę? Z jakich kwiatów ma być ułożona kwiatowa kompozycja pogrzebowa? Jaki będzie jej średni koszt?

Kwiaty na pogrzeb

Jedną z podstawowych zasad, do których stosuje się większość florystów, otrzymując zlecenie na tego typu kompozycję, jest zastosowanie kwiatów o stonowanych kolorach, które - umiejętnie ułożone - dają wrażenie harmonii. Ta harmonia, nawet patrząc od strony psychologicznej, wpływa pozytywnie na uczestników uroczystości żałobnych, gdyż koresponduje z ich stanem ducha.

Wieniec czy wiązanka?

Pierwszym pytaniem jest: czy wybrać wieniec czy wiązankę? Wieniec jest kompozycją większą oraz droższą, gdyż w nim większa ilość kwiatów zostaje spleciona z zielonym podkładem roślinnym i ułożona w formę okręgu. Natomiast wiązanka pogrzebowa jest zdecydowanie prostsza i składa się z kilku albo kilkunastu kwiatów, najczęściej przewiązanych u dołu ozdobną wstążką. Z reguły tak wieniec, jak i wiązanka dekorowane są szarfą lub wstążką: czasem z napisem spersonifikowanym czyli dedykowanym Osobie Zmarłej, czasem okolicznościowym a czasem po prostu w kolorze czarnym, fioletowym lub białym.

Mówiąc o kolorach kompozycji żałobnych zazwyczaj się wymienia takie, jak biel, écru, jasny róż lub odcienie kremowe - wszystkie te kolory mają symbolizować czystość. Używane są też kwiaty w różnych odmianach czerwieni, symbolizujące miłość względem Zmarłego. Można też dobrać kwiaty w kolorze fioletowym czyli żałobnym.

kwiaty na pogrzeb

 

Kwiaty do wiązanki lub wieńca

Jakie kwiaty wybiera się najczęściej, tworząc wieniec lub wiązankę pogrzebową? Od lat prym wiodą tutaj róże, ale stosuje się również lilie i kalie, a także gerbery i goździki. Oczywiście, nie należy zapominać o hortensjach i chryzantemach. Zwłaszcza te ostatnie kwiaty w powszechnej opinii uznawane są za kwiaty dedykowane w sposób szczególny Zmarłym.

Kolejnym pytaniem, jakie możemy sobie zadać dokonując wyboru kwiatów na pogrzeb, jest koszt kompozycji funeralnej. W przypadku wieńców należy liczyć się z sumą rzędu od 200 do nawet 1000 złotych, natomiast w przypadku wiązanek pogrzebowych przeciętnie należy zapłacić od 40 do 200 złotych. Oczywiście, jeśli Klient ma szczególne wymagania - na przykład gdy zależy mu na zastosowaniu w wieńcu lub wiązance niestandardowych albo trudno dostępnych elementów ? koszt ogólny może odbiegać od powyższych kwot.

Ze strony kwiaciarni pada też zazwyczaj pytanie o treść szarfy pogrzebowej, wstążki albo innego elementu ozdobnego, którym dodatkowo dekorowana jest kompozycja kwiatowa. Jeszcze niedawno mało kto wyobrażał sobie kwiaty na pogrzeb bez szarfy z napisem Ostatnie Pożegnanie albo Spoczywaj w pokoju lub Z wyrazami głębokiego smutku oraz podpisem typu Żona, Dzieci, Rodzina, teraz zaś coraz częściej personel kwiaciarni proszony jest o ozdobne wstążki bez napisów. Można więc powiedzieć, że teraz w tej kwestii obecnie panuje pełna dowolność oraz wolność. Innymi słowy - właściwie każdy wybór, dokonany przez osobę zamawiającą kompozycję funeralną, jest dobry i właściwy.

Wiązanka pogrzebowa ze sztucznych kwiatów

Nie sposób też pominąć innego pytania, które jest zadawane przy okazji zamawiania kwiatów na pogrzeb - a mianowicie: czy wypada zakupić wiązankę ze sztucznych kwiatów? Bo to, że są one dostępne i oferowane w kwiaciarniach, nie ulega wątpliwości. Za ich wyborem przemawia niezwykle naturalne odwzorowanie kolorów oraz kształtów, a także trwałość - gdyż kwiaty wykonane z tworzyw sztucznych przetrwają z pewnością dłużej, niż kwiaty naturalne. Zwykło się jednak uważać, że zakup ich jako kwiatów na pogrzeb nie powinien być praktykowany. Natomiast po pogrzebie, gdy grób już jest uformowany i szukamy czegoś trwałego do dekoracji nagrobka - wiązanka z kwiatów sztucznych sprawdzi się doskonale, gdyż nie uschnie a tym samym, nie będzie powodowała konieczności niejako przymusowych odwiedzin cmentarza w celu jej uprzątnięcia.


Zobacz również: 🡆 Ubiór damski na pogrzebie latem

Zakłady pogrzebowe z innych miast w Polsce: