Wróć do listy porad

Pogrzeb policyjny

Pogrzeb policyjny

Pogrzeb osoby, która służyła w policji, odbywa się zawsze według ściśle określonych zasad. Są one uregulowane przepisami Ceremoniału Policyjnego, który został opublikowany 25 maja 2012 roku i reguluje wszystkie kwestie, związane z organizacją tego typu uroczystości. Jak wygladają uroczystości pogrzebowe z udziałem policyjnej asysty honorowej?

 

Komu przysługuje pogrzeb policyjny?

Według ceremoniału pogrzeb policyjny i tym samym policyjna asysta honorowa przysługuje podczas pogrzebów policjantów, którzy ponieśli śmierć w ochronie życia i zdrowia ludzi oraz mienia albo w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego i obejmuje także funkcjonariuszy, którzy zginęli poza granicami kraju.

Ceremoniał policyjny obejmuje też pogrzeby generalnych inspektorów i nadinspektorów policji oraz policjantów i pracowników Policji w stanie spoczynku. Jedynym przypadkiem, w którym asysta nie przysługuje, jest pogrzeb funkcjonariusza, który zginął w wyniku śmierci samobójczej.

 

Kto decyduje o honorowej asyście policyjnej?

O udział honorowej asysty policyjnej wnioskuje - za zgodą rodziny zmarłego - kierownik jednostki organizacyjnej Policji lub organizator pogrzebu, a decyzję w przypadku policjanta, który poniósł śmierć w czasie pełnienia obowiązków służbowych przydziela właściwy miejscowo komendant wojewódzki lub stołeczny Policji. W przypadku policjantów, którzy zginęli poza granicami RP, przydziela ją Komendant Główny Policji. Nie ma znaczenia, czy organizowana uroczystość będzie miała charakter świecki, czy religijny. W przypadku uroczystości religijnej jest ona prowadzona przez duchownego, a nabożeństwo żałobne może odbyć się w świątyni wskazanej przez rodzinę lub organizatora pogrzebu.

W trakcie trwania uroczystości religijnej wystawiany jest posterunek honorowy. W przypadku kremacji uroczystość może zostać podzielona na dwie części czyli nabożeństwo żałobne i pochówek urny - wtedy posterunek honorowy zostaje ustawiony w trakcie nabożeństwa przy urnie, natomiast podczas pochówku występuje asysta honorowa. W skład policyjnej asysty honorowej nie wchodzi poczet sztandarowy.

W obiekcie sakralnym lub domu pogrzebowym przy trumnie stawiany jest posterunek, składający się z czterech osób, a przy urnie z dwóch, który zostaje wprowadzony na 5 minut przed rozpoczęciem uroczystości. Przy trumnie policjanci ustawiają się przodem do trumny, symetrycznie w stosunku do jej kształtu, a w przypadku pogrzebu urnowego policjanci stoją przodem do uczestników pogrzebu.

Po zakończeniu uroczystości posterunek honorowy samodzielnie opuszcza dom pogrzebowy lub obiekt sakralny i ustawia się po obu stronach karawanu. Pozostali policjanci asysty niosą wieńce, poduszki z odznaczeniami, fotografię zmarłego i zajmują odpowiednie miejsce w kondukcie. W uroczystościach o charakterze świeckim wszystko zostaje dopasowane do wytycznych i planu przygotowanego przez Mistrza Ceremonii.

 

pogrzeb policyjny

 

Ustawienie trumny lub urny policjanta - szczegółowe wytyczne

W przypadku pogrzebu policyjnego wszystkie kwestie zostały bardzo szczegółowo opisane, nawet te dotyczące ustawienia trumny czy też urny. Trumnę lub urnę umieszcza się na katafalku. Na trumnie - na wysokości piersi zmarłego - ułożona zostaje czapka służbowa bez mocowania, tak by stopień policyjny uwidoczniony był od strony uczestników uroczystości. W przypadku urny czapka nie zostaje umieszczona. Przed trumną lub urną można ustawić poduszki prezentujące ordery i odznaczenia, wieńce, wiązanki i fotografię zmarłego po uzyskaniu zgody najbliższej rodziny.

Jeśli zmarły policjant zostaje dodatkowo pośmiertnie odznaczony - a zdarza się tak dość często - na czapce powinny zostać umieszczone już nowe odznaki stopnia policyjnego. O fakcie pośmiertnego odznaczenia zmarłego lub o jego mianowaniu na wyższy stopień policyjny informuje podczas uroczystości pogrzebowej wyznaczony policjant, który odczytuje wyciąg z aktu nadania odznaczenia lub mianowania. Po zakończeniu uroczystości czapka oraz zdjęcie zostają przekazane rodzinie zmarłego.

 

Kondukt i przybycie na miejsce pochówku policjanta

W chwili wynoszenia trumny lub urny z obiektu sakralnego lub domu pogrzebowego dowódca kompanii honorowej wydaje komendy, a werblista gra tremolo. Kompania honorowa oddaje honory, a kondukt formuje się w następującym porządku:

  • symbol religijny,
  • orkiestra, trębacz lub werblista,
  • kompania honorowa z pocztem sztandarowym lub pododdział honorowy,
  • poczty sztandarowe towarzyszące,
  • asysta z wieńcami,
  • asysta z poduszkami z odznaczeniami,
  • świecki mistrz ceremonii lub osoby duchowne,
  • karawan z policyjną asystą honorową,
  • uczestnicy pogrzebu.

Po przybyciu konduktu do miejsca pochówku, w chwili zatrzymania się karawanu, posterunek honorowy zajmuje miejsce przy grobie, stojąc tyłem do tablicy nagrobnej, oddając honory do momentu umieszczenia trumny lub urny na katafalku. Policjanci niosący wieńce i poduszki z odznaczeniami zajmują miejsca zgodne z wcześniejszymi ustaleniami. Dowódca kompanii honorowej wydaje komendę, a asysta honorowa maszeruje w wyznaczone miejsce i ustawia się w szyku rozwiniętym, umożliwiającym dowódcy obserwację przebiegu uroczystości.

Flaga policyjna - zasady postępowania

W przypadku pogrzebów policjantów, którzy ponieśli śmierć w ochronie życia oraz mienia albo w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego, trumnę dekoruje się flagą państwową o wymiarach 100x240 cm, która zostaje ułożona wzdłuż trumny, białym pasem po stronie serca. W przypadku urny dekoruje się ją biało-czerwoną szarfą o wymiarach 100 x 6 cm.

Jeżeli na trumnie spoczywa flaga, nie zostaje umieszczona na niej czapka służbowa ani nie zakłada się kwiatów, białej broni oraz nie posypuje się jej ziemią. Dopiero po złożeniu flagi można na niej umieścić kwiaty. Obowiązek zapewnienia flagi spoczywa na organizatorach pogrzebu. Po zakończeniu uroczystości zostaje ona przekazana przedstawicielowi rodziny, jeśli wcześniej wyrazi on na to zgodę. Złożenie jej następuje po ostatnim przemówieniu według ściśle określonych w ceremoniale przepisów.

Trumnę policjanta, którzy poniósł śmierć poza granicami kraju, dekoruje się flagą z orłem. Więcej szczegółów opisuje ceremoniał.

 

ceremoniał policyjny

 

Zakończenie uroczystości pogrzebowej policjanta

Podczas złożenia trumny lub urny do grobu lub kolumbarium, kompania oddaje honory, a po złożeniu dowódca kompanii wydaje komendy do salwy honorowej. Po salwie następuje złożenie wieńców i wiązanek, a te niesione przez policjantów są przekazywane pracownikom zakładu pogrzebowego, którzy umieszczają je na grobie. W czasie składania kwiatów werblista gra tremolo. Delegacji składających wieńce nie zapowiada się. Po złożeniu wieńców sygnalista gra utwór Śpij Kolego lub Cisza, a jeśli w pogrzebie uczestniczy orkiestra, wykonuje ona Marsza Żałobnego.

Na zakończenie - na komendę dowódcy - razem z kompanią honorową odchodzi z miejsca uroczystości, a wyznaczony policjant odpina ordery i odznaczenia z poduszek i przekazuje je przedstawicielowi rodziny zmarłego policjanta. Posterunek honorowy pozostaje na miejscu pochówku do zakończenia składania kondolencji rodzinie zmarłego.


Zobacz również: 🡆 Jaki karawan wybrać do ceremonii pogrzebowej?