Wróć do listy porad

Pogrzeb online - konieczność czy znak czasu?

Pogrzeb online - konieczność czy znak czasu?

Pogrzeb to uroczystość, która w szczególny sposób wiąże się ze spotkaniem osób, na co dzień często ze sobą niezwiązanych - a łączy je postać Zmarłego. Coraz częściej jednak to spotkanie dokonuje się nie tylko namacalnie, ale także na płaszczyźnie wirtualnej. To znak czasów, fanaberia czy konieczność?

Pogrzeb jest bardzo trudnym czasem, który nierozerwalnie wiąże się z przeżywaniem naszych emocji. Ten kruchy moment pożegnania ukochanej osoby nabiera wręcz sakralnego wydźwięku. Każdy z nas chce bowiem pochować ukochaną osobę z należytym szacunkiem i czcią.

Pogrzeb to wiele symboli, które składają się na piękne pożegnanie. To może być wrzucenie róży lub garści ziemi do grobu, odmówienie modlitwy i wysłuchanie mowy pogrzebowej. Pogrzeb pomaga nam uporać się z emocjami, pożegnać kogoś, kogo już nigdy nie zobaczymy. Jednocześnie też, ta ostatnia droga ma być zwieńczeniem życia drugiego człowieka. Dlatego chcemy, aby wszystko zostało przeprowadzone wzorowo i godnie.

 

Czy pogrzeb online można nazwać godnym?

Myśląc o technologii, bardzo często spostrzegamy ją wyłącznie w kategoriach rozrywki. To w końcu w telewizji lub na komputerze lubimy obejrzeć wieczorny film lub mało ambitne reality show. Czy przeplatanie ze sobą tych dwóch światów ma sens? Czy nie jest to trochę bezduszne?

Jak zwykle w takiej sytuacji można stwierdzić, że punkt widzenia zależy od danej osoby oraz od sytuacji. Nie można zapomnieć, że świat nieubłaganie się zmienia, a my - chcąc nie chcąc - zmieniamy się razem z nim.

Technologia ułatwia życie milionom ludzi na świecie. To dzięki niej możemy komunikować się ze sobą, będąc od siebie bardzo daleko. Technologia nie tylko umila życie, ale wręcz bardzo często je ratuje. Z całą pewnością jest więc ona czymś, bez czego współczesny świat nie mógłby się rozwijać. Czy jednak pogrzeb online nie jest przesunięciem pewnych granic?

To osobiste zjawienie się na pogrzebie jest największą oznaką szacunku, jaką można okazać. Nie zastąpi tego żadna technologia. Nim jednak zacznie się krytykować pogrzeby online, trzeba spróbować zrozumieć, po co i w jakich warunkach taka idea w ogóle powstała.

 

pogrzeb online

 

Pogrzeby online znanych i...nieznanych

Pogrzeby online nie są czymś zupełnie nowym. Każdy z nas mógł oglądać pogrzeby wielkich osobistości, które były transmitowane na żywo. To już nikogo nie dziwi. W końcu nie każdy z nas mógł osobiście pożegnać w Watykanie Jana Pawła II lub złożyć kwiaty przed Pałacem Buckingham po śmierci księżnej Diany.

Bardzo często słuchając wypowiedzi znanych, oglądając ich poczynienia, czytając książki lub wiersze, tworzymy z nimi pewną niewidoczną więź. I chociaż te osoby w prywatnym życiu nas nie znają, to dla nas samych znaczą bardzo dużo. Nic dziwnego, że informacja o ich śmierci wywołuje w nas wiele skrajnych emocji, w tym ogromny smutek i potrzebę pożegnania ich.

 

Pogrzeby w dobie (korona)wirusa

Jak wcześniej zostało wspomniane, świat nieubłaganie się zmienia. Powstają nowe niebezpieczeństwa. Jednym z przykładów takiego zagrożenia jest panujący od 2019 roku wirus SARS-CoV-2, którego szybkie rozprzestrzenianie się doprowadziło do ogromnej ilości obostrzeń. Wśród tych obostrzeń jest i zakaz zgromadzeń, który obowiązuje w większości krajów, ogarniętych pandemią. Pogrzeb jest ceremonią, na której gromadzą się rodziny i przyjaciele. Wszyscy bowiem pragną godnie pożegnać Zmarłego. Niestety, w związku z panującą epidemią możliwość ta została wielu odebrana. Dlatego zakłady pogrzebowe starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom żałobników, dając im możliwość skorzystania z transmisji online pogrzebu.

Pogrzeb online nie jest takim pożegnaniem, które wszyscy znamy i które daje poczucie największej bliskości ze Zmarłym i Jego Rodziną, ale może stanowić choć namiastkę uczestnictwa w tak ważnym wydarzeniu. W tych lepszych czasach każdy osobiście złoży na grobie kwiaty. Teraz jednak należy uszanować potrzebę pożegnania każdego i zaakceptować fakt, że odbywa się ono w tej wirtualnej - ale przecież jednocześnie tak bardzo realnej - formie.


Zobacz również: 🡆 Pochówek dzieci nienarodzonych - jak zorganizować pogrzeb dziecka nienarodzonego?