Wróć do listy porad

Czym jest śmierć kliniczna?

Czym jest śmierć kliniczna?

Fascynuje ludzi od lat, ale jesteśmy w stanie ją opisać jedynie dzięki opowieściom nielicznych - tych, którzy ją przeżyli. Choć pewnie takie doświadczenie nie będzie dane za życia wielu osobom, warto zastanowić się, czym tak naprawdę jest śmierć kliniczna?


Śmierć kliniczna - definicja i podstawy naukowe

Wbrew pozorom jest ona naturalnym, ale bardzo złożonym, momentem w życiu człowieka. Z medycznego punktu widzenia jest to zanik oznak życia, a dokładniej ustanie akcji serca, tętna, krążenia krwi i zatrzymanie oddechu. Co najważniejsze - i czym przede wszystkim różni się od śmierci biologicznej - śmierć kliniczna jest stanem odwracalnym. Dokładniej ujmując, funkcje życiowe podczas śmierci klinicznej można przywrócić. W trakcie jej trwania nie ustaje praca mózgu. Oznacza to, że mózg takiej osoby wciąż pracuje i utrzymuje aktywność elektryczną. Niestety, ustalenie tego jest możliwie jedynie przy wykorzystaniu elektroencefalografu czyli tzw. EEG. Warto dodać, że jest ona odwracalna tylko i wyłącznie przez pewien, ściśle ograniczony czas, dzięki przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Bez jej zastosowania śmierć kliniczna przechodzi w śmierć biologiczną.

Śmierć kliniczna więc jest jednym z etapów śmierci biologicznej. Poprzedza ją agonia czyli ustanie układu oddechowego, krążenia i nerwowego i na każdym z tych etapów może dojść do śmierci biologicznej. Po agonii pojawia się właśnie śmierć kliniczna, kiedy to ustaje krążenie, praca układu oddechowego i wiotczeją mięśnie, jednak nadal pracuje mózg. Bez wcześniej wspomnianej resuscytacji następnym etapem jest śmierć biologiczna.

 

śmierć kliniczna


Jakie są przyczyny śmierci klinicznej?

Tak naprawdę jest ich wiele i nie sposób ich jednoznacznie określić. Może to być spowodowane przez wypadek lub uraz. Należy pamiętać, że w śmierci klinicznej chodzi o aktywność elektryczną mózgu pomimo braku innych oznak życia. Czasami jest ona naturalnym zjawiskiem poprzedzającym śmierć biologiczną.

Śmierć kliniczna budzi ogromne zainteresowanie, a osoby, które jej doświadczyły chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami. Pomimo różnic kulturowych, wyznaniowych czy poglądowych część z nich wzajemnie się pokrywa. Większość wspomina o tunelu prowadzącym w stronę światła lub opisuje, jak znajdowała się poza swoim ciałem. Dla niektórych z tych osób było to spotkanie z Bogiem i śmierć kliniczna staje się elementem nawrócenia. Inni jeszcze zmieniają swój stosunek do śmierci i przestają się jej bać.

 

Doświadczenie a medycyna

Naukowcy zajmujący się badaniem śmierci klinicznej są nieco innego zdania. Ich zdaniem wspomniane wizje to omamy, które są spowodowane niedotlenieniem mózgu. Z medycznego punktu widzenia śmierć kliniczna jest stanem, w który wprowadzani są pacjenci w trakcie niektórych bardzo poważnych zabiegów z zakresu chociażby chirurgii naczyniowej czy kardiochirurgii.

Tak więc śmierć kliniczna to naturalny etap w życiu człowieka, często odbierana jako zjawisko negatywne, a w praktyce może mieć naukowe uwarunkowania. Jest stanem szczególnym i wyjątkowym składającym się na definicję śmierci, ale co najważniejsze jest stanem ODWRACALNYM.


Zobacz również: 🡆 Odprawa pośmiertna - dla kogo?