Wróć do listy porad

Etapy żałoby - od szoku po ukojenie

Etapy żałoby - od szoku po ukojenie

Stwierdzenie, że żałoba jest trudnym czasem w życiu każdego człowieka, wydaje się dosyć trywialne. Żałoba jest bowiem takim stanem, w którym bardzo ciężko znaleźć odpowiednie słowa. A określenie takie jak trudne, czy bolesne z całą pewnością nie oddają ciężaru tych emocji.

Informacja o stracie ukochanej osoby wywołuje falę różnych zachowań. Dzielą się one na pewne fazy, a każda z nich powoli przybliża do pogodzenia się z odejściem drugiego człowieka. Nim jednak to ukojenie nadejdzie, trzeba przeżyć naturalne etapy żałoby.

 

 

 

Szok i niedowierzanie

Informacja o śmierci wywołuje ogromny szok, który może objawiać się bezruchem, krzykiem, gniewem i niedowierzaniem. Bardzo często, kiedy do śmierci doszło w sposób nagły i niespodziewany, najbliższy Zmarłego może wypierać ten fakt. W takiej sytuacji odrzuca się smutną informację. Człowiek stara się sobie wmówić, że to pomyłka i błąd, a jego ukochana osoba jest gdzieś niedaleko i zaraz ją ujrzy. Po tym etapie przychodzi moment zrozumienia, że wszystko to dzieje się naprawdę, a otępienie i niedowierzanie zastępuje tęsknota i żal.

 

Żal i gniew 

Po pierwszym etapie smutek powoli zaczyna narastać. Myśli człowieka kłębią się od smutnych wspomnień. Osoba w żałobie może obwiniać się o stratę drugiego człowieka, przekonując sama siebie, że mogła temu wszystkiemu zapobiec. Na tym etapie występuje też ogromna tęsknota, która może objawiać się w ciągłym przekonaniu, że widzi się Zmarłego, chociażby gdzieś w tłumie, lub dostrzega się jego podobieństwo w obcych twarzach.

Etap drugi to momenty najintensywniejszego smutku, który przeplata się na zmianę z gniewem na świat, a osoba w żałobie rozpaczliwie szuka odpowiedzi na pytanie: dlaczego?

 

Dezorganizacja i ból

Przez wiele lat wspólnych chwil, rozmów, przeżyć, planów, między ludźmi tworzy się ogromne przywiązanie. Utrata osoby, którą tak bardzo się kochało, sprawia, że człowiek pozbawiony jest poczucia bezpieczeństwa i sensu życia. To właśnie wtedy pojawia się największa potrzeba ponownego zobaczenia Bliskiego Zmarłego. Chociaż przez chwilę z nim porozmawiać, przytulić lub pobyć. Na tym etapie człowiek w żałobie najbardziej pragnie powrotu ukochanej osoby. Życie bez niej wydaje się nie do zniesienia.

 

etapy żałoby

 

Ukojenie i akceptacja

Skrajny smutek i gniew powoli oddalają się od człowieka. Jego myśli zastępują miłe wspomnienia o Zmarłym. To właśnie wtedy powoli nowa rzeczywistość zaczyna być znośna. Człowiek pomału akceptuje swoją stratę, a jego emocje wracają do równowagi. W tym etapie powoli osoba w żałobie układa sobie życie.

 

Wszystko ma swój czas

Człowiek w żałobie każdy z tych etapów może przechodzić w różnym stopniu intensywnie. Inaczej żałobę przejdą osoby, które wiedziały o zbliżającej się śmierci, inaczej ci, których bliscy odeszli nagle i niespodziewanie. Każdy powinien przechodzić ją na swój sposób i w swoim tempie. Niczego nie wolno przyspieszać, a osób, które przeżywają żałobę, nie można oceniać, a tym bardziej radzić, żeby wzięły się w garść.

 

Kiedy bliski jest w żałobie

Obecność, nawet ta milcząca, jest ogromnie pomocna. Przejście przez żałobę wiąże się bowiem z wieloma skrajnymi emocjami, które odciskają swoje piętno na każdym człowieku. Dlatego właśnie mówi się, że strata ukochanej osoby, jest niewidzialną raną w sercu każdego.

W tym czasie dobrze jest być obecnym blisko drugiego człowieka. Starać się mu pokazać, że nie jest w tym wszystkim osamotniony. Dobrze jest wsłuchać się w potrzeby osoby, która przeżywa ten trudny czas. Czasem może to być coś prostego, jak zrobienie zakupów, a innym razem umiejętność zrozumienia, kiedy ktoś chce zostać sam. Najważniejsze jednak jest to, aby po prostu być dla drugiego człowieka.


Zobacz również: 🡆 Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?