Wróć do listy porad

Czy i jak można złożyć kondolencje SMS-em?

Czy i jak można złożyć kondolencje SMS-em?

SMS. Short Message Service. Krótka wiadomość, standardowo złożona ze 160 znaków. Choć obecnie wymiana informacji poprzez SMS nie cieszy się już tak ogromną popularnością, jednak nadal jest jednym z chętniej używanych kanałów komunikacji. Ma na to wpływ dostępność i koszt usługi, jej szybkość oraz zwięzłość.

Usługa SMS dostępna jest praktycznie dla każdego posiadacza telefonu komórkowego i wielu telefonów stacjonarnych. Skoro więc chętnie z niej korzystamy na co dzień, to może też sprawdzi się w sytuacji mniej codziennej - czyli po czyjejś śmierci? Innymi słowy: czy i jak można złożyć kondolencje SMS-em?

Jak złożyć kondolencje smsem?

Oficjalne stanowisko specjalistów od savoir-vivre jest takie, że nie powinno się składać kondolencji SMS-em. Zdecydowanie bardziej odpowiednia jest telefoniczna droga złożenia kondolencji i wyrażenia bliskości w trudnej chwili żałoby. SMS wydaje się być nieelegancki, mało znaczący, zbyt prosty by wyrazić w nim to, co można wyrazić poprzez dialog, jakim jest rozmowa telefoniczna bądź spotkanie osobiste.

A jednak, jak zazwyczaj, są dwie strony medalu. Nie do każdego, rzeczywiście, wypada wysłać SMS. Nie do każdego też można ze względów technicznych. Ale oprócz oficjalnego stanowiska ekspertów od dobrego wychowania istnieje jeszcze zwyczajne życie. A w tym zwyczajnym życiu w pierwszych godzinach, dniach, tygodniach, czasem i miesiącach (zależy to od wielu czynników) człowiek pogrążony w bólu może nie chcieć nikogo słyszeć, z nikim rozmawiać, czasem też nikogo widzieć. I należy to uszanować.

Czy wypada złożyć kondolencje smsem?


Różne są sposoby przeżywania bólu po stracie Bliskiej Osoby. Jedni pragną się komuś "wygadać" czy wypłakać, inni wolą uciec w najciemniejszy kąt mieszkania, by tam wylać ze strumieniem łez potok żalu. W takich momentach zwykłe odebranie telefonu zdaje się być ponad siły. Wszak mało kto chce, by inne osoby, często wcale nie takie bliskie, widziały go w chwilach słabości - a do takich chwil z pewnością należą dni przed i po pogrzebie. SMS jest jak dyskretny przyjaciel. Przychodzi cicho i czeka cierpliwie, aż go odbierzemy i odczytamy. Nie obrazi się, gdy otworzymy mu wirtualne drzwi nieraz po wielu dniach...

czy można złożyć kondolencje sms-em

Wbrew pozorom, zazwyczaj pisząc kondolencje w SMS-ie, trzeba się głęboko zastanowić nad każdym słowem, żeby w 160 znakach zawrzeć kwintesencję uczuć z serca. Lepiej jednak w ogóle się zastanowić, co powiedzieć -albo zamiast potoku słów wypowiedzieć proste "Jestem przy Tobie" - niż powtarzać banalne zwroty albo wzywać do opamiętania w płaczu. Bo właśnie to człowiekowi pogrążonemu w żałobie, zbolałemu - a więc mającemu inną optykę - może wydać się niestosowne.

Jednak właśnie także SMS może pomóc w poinformowaniu rodziny i znajomych osoby zmarłej o jej śmierci oraz o miejscu i czasie pogrzebu. Tak, jak dzieje się to w przypadku usługi e-Nekrologi , którą oferuje coraz więcej zakładów pogrzebowych. Elektroniczny nekrolog, ubogacony odpowiednim tekstem i zdjęciem, posiada także kod QR, który pozwala na pobranie gotowej treści wiadomości SMS i przesłanie go dalej.

Odpowiedź na pytanie: czy i jak można złożyć kondolencje SMS-em jest złożona i bardzo indywidualna. Każdy z nas bowiem obraca się w kręgu innych osób i wie, przynajmniej w części, czego mogą od nas oczekiwać - także w najtrudniejszych chwilach życia. Wiedząc zaś, należy kierować się przede wszystkim tą wiedzą oraz... sercem. Ono podpowie, co można - a czego nie można - uczynić.

Zobacz także: Przykłady kondolencji


Zobacz również: 🡆 Nieśmiertelność - czy jest w ogóle możliwa?