Wróć do listy porad

Zasiłek pogrzebowy 2021

Zasiłek pogrzebowy 2021

Zasiłek pogrzebowy to bardzo istotna kwestia. Wiadomym jest, że z reguły organizacja ceremonii żałobnych to ogromne wyzwanie logistyczne, ale także finansowe. Nic więc dziwnego, że co roku powraca dyskusja o wysokości tego świadczenia. Ile zasiłek pogrzebowy wynosi w roku 2021?

Pogrzeb bardzo często wiąże się z nieoczekiwanym wydatkiem. Zorganizowanie godnego pogrzebu z oprawą muzyczną, stypą dla wielu osób, zapewnienie akcesoriów pogrzebowych oraz wykonanie kompozycji kwiatowych zwiększają ostateczny koszt pogrzebu. Trudno się zatem dziwić, że w trakcie organizacji pogrzebu, pojawia się pytanie o kwotę zasiłku pogrzebowego.

 

 

Zasiłek ZUS i KRUS

Niestety, zasiłek pogrzebowy w 2011 roku został drastycznie zredukowany i niezmiennie od tego czasu wynosi 4000 złotych. Nie zmieniła się jednak nadal lista osób, którym ten zasiłek przysługuje, a mianowicie o zasiłek pogrzebowy z ZUS i KRUS mogą ubiegać się osoby ubezpieczone, emeryci i renciści, członkowie rodziny osoby ubezpieczonej lub pobierającej rentę/ emeryturę. Ponadto zwrot pieniędzy za organizację pogrzebu w wysokości 4 tysięcy złotych przysługuje również osobom, które nie posiadały statusu rencisty lub emeryta, ale spełniały warunki do jego uzyskania.

 

Zasiłek pogrzebowy MSWIA oraz WBE

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wypłaca zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 tysięcy złotych po zmarłych emerytach i rencistach policyjnych oraz po zmarłych członkach ich rodziny. Natomiast Wojskowe Biuro Emerytalne przyznaje zasiłki pogrzebowe również w wysokości 4000 złotych po śmierci żołnierza zawodowego oraz jego członków rodziny.

W każdej z tych instytucji obowiązuje ten sam okres na złożenie wniosku. Czas ten nie może przekroczyć 12 miesięcy od śmierci osoby, której pogrzeb został opłacony przez osoby odpowiedzialne za organizację pogrzebu. Wyjątkiem może być sytuacja, w której złożenie wniosku zostało opóźnione z przyczyn dochodzenia. W takiej sytuacji należy złożyć odpowiednie dokumenty wystawione przez policję lub prokuraturę.

zasiłek pogrzebowy 2021

Zasiłek pogrzebowy 2021 - projekty

Niezmienna od lat kwota zasiłku pogrzebowego już od dawna jest w większości przypadków niewystarczająca do pokrycia kosztów pogrzebu. Ta dysproporcja uwidoczniła się jeszcze bardziej w dobie pandemii Covid-19. Dlatego dobrze, że pod koniec 2020 roku w polskim Parlamencie pojawił się projekt ustawy dotyczący wzrostu wysokości tego świadczenia, jakim jest zasiłek pogrzebowy, do 7 tysięcy złotych, a także jego automatycznej, corocznej waloryzacji. Projekt ten jednak nie trafił jeszcze pod obrady, dlatego trudno jest choćby w przybliżeniu oszacować, czy i kiedy zwiększona kwota zasiłku pogrzebowego może zostać przyjęta.


Zobacz również: 🡆 Zasiłek pogrzebowy 2021

Zakłady pogrzebowe z innych miast w Polsce: