Wróć do listy porad

Winda pogrzebowa - czy to ważny element ceremonii pogrzebowej?

Winda pogrzebowa - czy to ważny element ceremonii pogrzebowej?

Uroczystość żałobna to bardzo ważny element ludzkiego życia - i jako ostatni jego akord powinna być przygotowana w sposób godny, elegancki, możliwie najbardziej perfekcyjny, z dbałością o szczegóły. Nie jest bowiem obojętne rodzinie, przyjaciołom, znajomym i wszystkim obecnym na pogrzebie, w jaki sposób jest on przygotowany i przeprowadzony. Dlatego zazwyczaj przed wyborem zakładu pogrzebowego ci, którzy biorą na siebie odpowiedzialność na jego organizację, zasięgają informacji na temat zakładu pogrzebowego i tego, jakie elementy dana firma funeralna proponuje jako integralne części uroczystości.

Bywając na różnych pogrzebach coraz częściej można zobaczyć windę pogrzebową, której zadaniem jest łagodne, wręcz majestatyczne opuszczenie trumny lub urny do grobu. Zwłaszcza dla osób starszych, przyzwyczajonych do tradycyjnego przebiegu pogrzebu i tradycyjnych elementów w czasie jego trwania, jest to wielka nowość, której przypatrują się z zaciekawieniem, a także ? czasem ? z pewnymi wątpliwościami.

Może się więc, zwłaszcza tym osobom, ale nie tylko, zrodzić pytanie "Winda pogrzebowa - czy to ważny element ceremonii pogrzebowej?"

Odpowiedź na to pytanie powinna dotykać kilku kwestii. Przede wszystkim należy podkreślić, że winda pogrzebowa nie jest obowiązkowa w czasie uroczystości żałobnych. Jej użycie zależy indywidualnie od danego zakładu pogrzebowego. Do niedawna zresztą windy pogrzebowe w naszym kraju pojawiały się głównie w amerykańskich filmach ? podczas gdy polska rzeczywistość oferowała tylko i wyłącznie opuszczanie do grobu trumien i urn na specjalnych pasach. Z czasem windy pogrzebowe zaczęły pojawiać się i w Polsce, choć początkowo głównie na pogrzebach tzw. VIP-ów.

winda pogrzebowa

Obecnie winda pogrzebowa staje się coraz bardziej powszechnym elementem scenografii uroczystości żałobnych w całym naszym kraju. Zakłady pogrzebowe mają świadomość, że posiadając taką windę w swojej ofercie, są odbierane przez uczestników pogrzebu - nawet w sposób nie do końca sobie przez nich uświadamiany - jako nowocześniejsze i bardziej profesjonalne, a uroczystość pogrzebowa z użyciem takiej windy jawi się jako ceremonia przygotowana naprawdę z sercem i zaangażowaniem. Dlatego jeśli Klientowi zależy na użyciu windy pogrzebowej w czasie ceremonii żałobnej -warto się zawsze dopytać, czy dany zakład pogrzebowy ma taki sprzęt w swojej stałej ofercie i czy jest on regularnie w użyciu w czasie ceremonii żałobnych.

Większość firm pogrzebowych, które posiadają windę pogrzebową, nie wymaga dopłaty za jej użycie, traktując to jako jedną z tzw. podstawowych usług pogrzebowych. W celu jednak uniknięcia nieporozumień oraz przykrych niespodzianek warto wyjaśnić i tę kwestię zawczasu.

Winda pogrzebowa niewątpliwie podnosi jakość ceremonii pogrzebowej, wpływając korzystnie na jej całościowy wizerunek estetyczny, ale i redukując ciężar psychiczny, który bardzo się powiększa u uczestników uroczystości głównie w momencie, gdy trumna, czasem niestabilnie się kołysząc na linach, w końcu uderzała głucho o dno grobu.

Z powyższych akapitów można już się przekonać, że winda pogrzebowa to ważny element ceremonii pogrzebowej. Jednak warto pamiętać, że są przypadki, w którym windy nie można użyć - mimo, że dany zakład pogrzebowy ma ją w swojej ofercie. Dzieje się tak chociażby wtedy, gdy trumna lub urna chowana jest do grobowca i musi być tam opuszczona ręcznie. Czasem także warunki terenowe (ukształtowanie terenu, konsystencja gleby itp.) nie pozwalają na stabilne ustawienie windy pogrzebowej oraz skorzystanie z jej działania w sposób bezproblemowy oraz bezpieczny dla obsługi pogrzebu oraz dla jego uczestników.

Jeśli więc zależy nam na obecności windy pogrzebowej w czasie konkretnej ceremonii żałobnej - należy porozmawiać bezpośrednio z pracownikami danego zakładu pogrzebowego, którzy na pewno odpowiedzą na wszelkie pytania i wyjaśnią wszelkie wątpliwości.


Zobacz również: 🡆 Jak wygląda różaniec za zmarłego przed pogrzebem?

Zakłady pogrzebowe z innych miast w Polsce: