Wróć do listy porad

Ochrona przed koronawirusem - nie tylko na pogrzebie

Ochrona przed koronawirusem - nie tylko na pogrzebie

Koronawirus - niewidzialny, ale bardzo podstępny i groźny wróg, z którym mierzą się ludzie we właściwie wszystkich krajach na świecie. Skutki jego obecności dotkliwie odczuwa właściwie każdy. Kto może, chroni się więc w zaciszu domu. Co jednak z tymi, którzy muszą mieć kontakt z innymi osobami - tak jak w przypadku chociażby zakładów pogrzebowych?

Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W tym przypadku jest ono podwójnie słuszne, bo - jak dotąd - nie znaleziono jeszcze leku na chorobę COVID-19. Dla niektórych zmaganie z koronawirusem kończy się przegraną. Śmierć zawsze pojawia się z zaskoczenia i zmusza rodzinę osoby zmarłej do podjęcia wysiłku zorganizowania uroczystości pogrzebowych. Dla wielu osób są to chwile ogromnie obciążające psychicznie.

Teraz jednak stały się one jeszcze trudniejsze, ze względu na liczne obostrzenia, które zostały oficjalnie wprowadzone na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia, aby ograniczyć możliwość zakażenia się koronawirusem. Do takich ograniczeń należy m.in. ograniczenie kontaktów międzyosobowych oraz stosowanie środków ochrony osobistej.

Ograniczenie kontaktów w zakładach pogrzebowych praktycznie realizowane jest poprzez wcześniejszy kontakt telefoniczny rodziny osoby zmarłej z firmą pogrzebową, co ma skutkować umówieniem się na wizytę w zakładzie konkretnego dnia i o konkretnej godzinie. W czasie takiego telefonicznego kontaktu Klienci są informowani, że w siedzibie firmy mogą pojawić się maksimum dwie osoby.

Siedziba firmy pogrzebowej jest miejscem publicznym - swoistym punktem usługowym - dlatego ważne jest, aby zarówno pracownicy firmy, jak i Klienci wyposażeni byli w środki ochrony osobistej. Do takich środków należą przede wszystkim jednorazowe rękawiczki oraz maseczka ochronna.

Statystyki zachorowań w Polsce pokazują, niestety, wyraźny trend wzrostowy. Zaraźliwość wirusem SARS-CoV-2 jest bardzo duża. Tym większa, że przebieg choroby COVID-19 może być w wielu przypadkach bezobjawowy - tak, że nawet sama osoba chora nie wie, że jest chora. W efekcie tego także najbliższe otoczenie może nie zorientować się, że styka się z kimś kto, niestety, zaraża.

 

koronawirus ochrona osobista

Większość zakażeń koronawirusem dokonuje się drogą kropelkową, ale można zarazić się też przez kontakt dotykowy - zarówno z osobą żyjącą, jak i z osobą, która zmarła na COVID-19. Dlatego coraz bardziej zasadnym jest stosowanie dodatkowych środków ochrony osobistej, jak przyłbica ochronna.

Dotychczas większość z nas znała przyłbice ochronne np. z gabinetów dentystycznych oraz innych placówek medycznych. Teraz jednak stają się one obowiązkowym wyposażeniem nie tylko szpitali, ale także zakładów pogrzebowych. Przyłbice ochronne zmniejszają ryzyko zakażenia przenoszonego drogą kropelkową: chroni twarz przed potencjalnie chorobotwórczym aerozolem, który powstaje w czasie mówienia, kaszlu czy kichania. Pomaga także ochronić usta, oczy oraz nos przed przypadkowym kontaktem z dłońmi, które mogą przenosić zakażenie.

Przyłbice ochronne powinien używać każdy zakład pogrzebowy: nie tylko w zetknięciu z ciałami Zmarłych, ale także w kontakcie z Klientami w biurze oraz w czasie ceremonii pogrzebowych.

W trosce o swoje zdrowie także uczestnicy pogrzebów - nawet jeśli ich liczba również jest czasowo ograniczona - powinni być zaopatrzeni w te podstawowe środki ochrony osobistej, jak rękawiczki jednorazowe, maseczki na twarz oraz przyłbice ochronne. Choć pewnie niezwykłe to wyposażenie uczestnika pogrzebu, ale i czas pandemii, w którym obecnie się znajdujemy, jest czasem niezwykłym i bardzo trudnym. I co najważniejsze: od każdego z nas zależy, kiedy się ten trudny czas skończy. Bo zadaniem każdego jest ograniczyć do minimum ryzyko zakażenia siebie, a w konsekwencji także innych osób.

Te i inne środki ochrony osobistej znajdziesz w dziale ogłoszeń ODZIEŻ.


Zobacz również: 🡆 Zachowek - ile wynosi zachowek i komu się należy?

Zakłady pogrzebowe z innych miast w Polsce: