Wróć do listy porad

Koronawirus a konieczność wizyty w zakładzie pogrzebowym i organizacja pogrzebu

Koronawirus a konieczność wizyty w zakładzie pogrzebowym i organizacja pogrzebu

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19, w Polsce pojawia się coraz więcej zapytań: jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości?

Podajemy kilka porad jak zachować się w przypadku konieczności odwiedzenia zakładu pogrzebowego. Te kilka drobnych porad z pewnością poprawi Państwa bezpieczeństwo.

Po wyborze odpowiedniego zakładu pogrzebowego warto przed wizytą w biurze wykonać telefon i poinformować o jej fakcie. Pozwoli to uniknąć tłoku i styczności z innymi osobami. Podczas rozmowy zostaną Państwo poinformowani o konieczności zabrania odpowiednich dokumentów, co ustrzeże Państwa przed dodatkowymi i nieplanowymi podróżami.

 

 

  • Warto wybrać jedna osobę, która podejmie decyzję i dopełni formalności w zakładzie pogrzebowych, tak aby nie narażać niepotrzebnie większej ilości członków rodziny.
  • W przypadku pojawienia się wątpliwości przy wyborze trumny, czy urny pomocnym z pewnością okażą się telefony z dostępem do Internetu aby ułatwić kontakt z bliskimi co umożliwi konsultacje w podjęciu decyzji.
  • Warto używać środków dezynfekcyjnych przy wejściu i wyjściu z biura zakładu pogrzebowego.
  • Starajmy się ograniczyć liczbę wizyt w biurze zakładu pogrzebowego do minimum.
  • Za bezpieczniejsza formę płatności uznajemy transakcje bezgotówkowe: płatność kartą bądź przelewy
  • Zaleca się skrócenie czasu trwania ceremonii, w miarę możliwości do przeprowadzenia jej na samym cmentarzu i odprawieniu mszy pogrzebowej w późniejszym terminie
  • W miarę możliwości ograniczmy maksymalnie ilość uczestników pogrzebu, zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Zdrowia limit ten wynosi 5 osób. Osoby będące w grupie podwyższonego ryzyka powinny przemyśleć uczestnictwo w ceremonii pogrzebowej.
  • Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie uczestniczyć w ceremonii z gorączką lub innymi objawami chorobowymi

 

Tych kilka zasad pozwoli nam bezpiecznie pożegnać ukochaną osobę. Bądźmy odpowiedzialni i dbajmy o zdrowie i bezpieczeństwo swoich bliskich oraz swoje w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.

 

koronawirus a wizyta w zakładzie pogrzebowym

 


Zobacz również: 🡆 W sercu czy na zewnątrz? - czyli żałobne dylematy

Zakłady pogrzebowe z innych miast w Polsce: