Wróć do listy porad

Zmarli w 2021 roku w Polsce

Zmarli w 2021 roku w Polsce

W roku 2021 pożegnaliśmy wiele wyśmienitych osobowości, które znaliśmy z ekranów telewizji, desek teatru czy scen. Kto odszedł w ciągu ostatnich 12 miesięcy? 

Rok 2021 był, podobnie jak jego poprzednik, czasem walki z wirusem i pewnych ograniczeń. Jednak ten rok również z wielu innych powodów był wyjątkowo trudny i ciężki. Wszystko to, miało swoje odzwierciedlenie w naszych nastrojach. W takich sytuacjach ukojenia szukamy w świecie kultury i sztuki. Dlatego odejście niektórych osób znanych z mediów czy od dawna wpisanych w naszą rodzimą panoramę kulturalną było wyjątkowe bolesne. 

 

Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel) (7 czerwca 1923 - 22.01.2021) 

Autor i rysownik serii komiksowej Tytus, Romek i Atomek, którego prace znane były wszystkim dzieciom w Polsce w latach 60, 70 i 80. XX wieku. Henryk Jerzy Chmielewski był również powstańcem warszawskim. Za swoje zasługi otrzymał wiele orderów i odznaczeń. Ilustrator zmarł z nocy z 21 na 22 stycznia w wieku 97 lat. Jego uroczystość pogrzebowa odbyła się 10 lutego 2021 w Warszawie. 

 

Ryszard Kotys (20 marca 1932 - 27 stycznia 2021)

Polski aktor teatralny, serialowy i filmowy. Za swoją pracę został kilkakrotnie nagrodzony i wyróżniony w festiwalach artystycznych. Ryszard Kotys związany był z jedenastoma teatrami, na których deskach teatru odgrywał różne role, również dramatyczne. Od 1954 grał w filmach. Łącznie aktor zagrał w prawie 200 produkcjach filmowych i serialowych. 

 

Krzysztof Kowalewski (20 marca 1937 - 6 lutego 2021)

Polski aktor filmowy, teatralny, serialowy, radiowy, zajmujący się także dubbingiem. Znany z licznych ról komediowych oraz z cyklu słuchowiska Kocham pana, panie Sułku. Aktor wystąpił w ponad 120 filmach i serialach telewizyjnych. Swoją wiedzą dzielił się również jako wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Krzysztof Kowalewski otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2005) i Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2009). 

 

Krzysztof Krawczyk (8 września 1946 - 5 kwietnia 2021)

Polski piosenkarz, gitarzysta i wokalista. W trakcie jego kariery wydał 129 płyt z utworami. Popularność muzyka sprawiła, że odbywał on wiele światowych tras, a jego talent został nagrodzony licznymi wyróżnieniami. Krzysztof Krawczyk obdarzony był barytonowym głosem, przez co jego muzyka często była porównywana do utworów Elvisa Presleya i Toma Jonesa. Z artystą utwory nagrywało wielu polskich muzyków - takich, jak Edyta Bartosiewicz, Maciej Maleńczuk czy Piotr Cugowski. Pogrzeb piosenkarza odbył się 10 kwietnia na cmentarzu w Grotnikach. 

 

zmarli w 2021 roku

 

Bronisław Cieślak (3 grudnia 1932 - 2 maja 2021)

Aktor telewizyjny i filmowy. Znany z głównej roli w serialu telewizyjnym 07 zgłoś się i w Malanowski i partnerzy. Swoją karierę realizował również w polityce: był posłem na sejm III i IV kadencji. Pośmiertnie aktor został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 10 maja 2021 odbyła się uroczystość pogrzebowa aktora, a jego ciało zostało pochowane w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Podgórskim w Krakowie. 

 

Tomasz Knapik (16 września 1943 - 6 września 2021) 

Polski lektor filmowy, teatralny i telewizyjny. Swojego głosu użyczył również do wstawek w utworach Maty, Taco Hamingwaya, Donatana, Mai Koman, Frutti Di Mare, Siedem Łez, WWO. Tomasz Knapik podkładał głos pod wiele filmów (w tym wszystkie części Gwiezdnych Wojen, Powrót do Przyszłości, Szczęki, Z archiwum X, itd.) Dubbingował również wiele filmów animowanych, bajek i seriali telewizyjnych. Pogrzeb lektora odbył się 13 września 2021 roku, spoczął w rodzinnym grobie na Starych Powązkach. 

 

Krzysztof Kiersznowski (26 listopada 1950 - 24 października 2021) 

Aktor filmowy i telewizyjny, który zasłynął z takich filmów jak Vabank, Kiler, Wakacje z Madonną. Aktor zagrał w ponad 100 filmach, wystąpił w 4 teledyskach oraz otrzymał 4 nagrody za swoje role. Msza pogrzebowa oraz uroczystość żałobna odbyła się 4 listopada 2021 roku na cmentarzu w Komorowie. 

Lista ta przedstawia tylko niektóre osoby ze świata kultury. W Polsce w 2021 roku odeszło również wielu polityków, dziennikarzy, fotografów oraz sportowców, których pracę mogliśmy oglądać i podziwiać na przestrzeni wielu lat. Śmierć każdej z tych osób to wielki smutek nie tylko dla rodzin, ale również wszystkich, którzy czerpali otuchę ze świata kultury, kreowanego przez lata pracą wyżej wymienionych artystów.  


Zobacz również: 🡆 Testament - czy istnieje i gdzie go szukać?

Zakłady pogrzebowe z innych miast w Polsce: