LogowanieLOGOWANIELogowanieLogowanieREJESTRACJA

Aktualności portalu

wróć

Ile kosztuje pogrzeb w Warszawie? Koszt pogrzebu

Ile kosztuje pogrzeb w Warszawie? Koszt pogrzebu

Może to się wydać truizmem, ale wobec śmierci wszyscy są równi. Osoby z wiosek, mniejszych i większych miast, w końcu z wielkich metropolii - nikt nie zdoła przed śmiercią się uchronić. Najprawdopodobniej jednak zanim sam zejdzie z tego świata - przyjdzie mu zmierzyć się z przygotowaniem uroczystości pogrzebowych kogoś bliskiego.

Choć nie brakuje zakładów pogrzebowych, które pomagając kompleksowo zorganizować pogrzeb, jednak szybko można się przekonać, że przygotowanie ceremonii pogrzebowych to prawdziwe wyzwanie - zwłaszcza w wielkich miastach, w których nieraz zaczyna brakować już miejsc na cmentarzach i - co tu dużo mówić - gdzie zazwyczaj koszty życia są wyższe. I nie tylko koszty życia, ale także koszty związane ze śmiercią.

Miejscem, w którym chętnie osiedlają się osoby z całej Polski, jest Warszawa. Trudno się dziwić: jako miasto stołeczne zdaje się oferować lepsze perspektywy znalezienia choćby zatrudnienia, niż w mniejszych miastach kraju. Gdy życie w swoim biegu jakoś się toczy - nie myślimy o jego końcu. Jednak koniec ten przychodzi czasem niespodziewanie także dla mieszkańców stolicy, którzy wtedy muszą stanąć przed pytaniem: Jaki zakład pogrzebowy w Warszawie wybrać i ile kosztuje pogrzeb w tym mieście?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zależy ona od wielu czynników. Należą do nich: koszty związane z pracą zakładu pogrzebowego (w tym kwestie chociażby przygotowania ciała Zmarłego do pochówku i przechowanie go w chłodni), opłacenie miejsca na cmentarzu (zazwyczaj obejmuje on czas 10-20 lat),koszty administracyjne związane z pracami cmentarnymi - oraz inne niezbędne elementy, bez których pogrzeb nie może się odbyć - takie, jak trumna lub urna, koszty transportu zwłok, ewentualnie koszt kremacji, a także akcesoria: krzyż i tabliczka, klepsydry i nekrologi, kwiaty i znicze - oraz koszty związane z ceremoniami kościelnymi. To są tak zwane koszty podstawowe, które występują zawsze. Warto także pamiętać o koszcie nagrobka. Bardziej zapobiegliwi - oraz ci, którym brakuje czasu i sił - mogą również pomyśleć o usłudze opieki nad grobami oraz o ubezpieczeniu grobu. Wszystkie te dodatkowe kwestie wiążą się, oczywiście, z dodatkowymi kosztami.

ile kosztuje pogrzeb w warszawie?

Ile zatem kosztuje pogrzeb w Warszawie? Zależy to nie tylko od zakładu pogrzebowego, ale także od miejsca, które wybieramy na pochówek. Kwatera na cmentarzu to koszt od 1,5 do 4 tys. zł, a jeśli wykupujemy miejsce jeszcze za swojego życia, to musimy się liczyć z jeszcze większym wydatkiem - za rezerwację miejsca. Samo wykopanie grobu to około 700 złotych. Za trumnę zapłacimy ok. 700-2500 zł, za chłodnię od 90-130 zł za dobę. Przygotowanie ciała Zmarłego to koszt 150-200 zł. Za kwiaty powinniśmy liczyć średnio 200-500 zł (wieniec z szarfą). Wynajęcie karawanu to ok. 600 zł. A uroczystości w kościele to średnio 1-1,5 tys. zł. Widać więc już, że są to opłaty ruchome - i nawet z pobieżnych wyliczeń można stwierdzić, że myśląc o pogrzebie w Warszawie obecnie dostępna kwota zasiłku pogrzebowego, wynosząca 4 000 złotych, z reguły nie wystarczy. Nawet jeśli decydujemy się na - teoretycznie nieco tańszą - formę pochówku, jaką jest kremacja. W przypadku gdy się na nią zdecydujemy, koszt trumny maleje (do spopieleń używa się trumny kremacyjnej - z drewna lub specjalnego wzmocnionego kartonu), ale pojawia się dodatkowo koszt urny, w której spoczną prochy ludzkie. Jednak nadal duży koszt generują opłaty cmentarne (od 2,5 tys. zł na 20 lat), w podobnej cenie jest miejsce w kolumbarium. Coraz więcej osób wybiera tę formę pochówku po prostu ze względu na to, że coraz trudniej o miejsce grzebalne na trumnę. Nie jest to problem jedynie Warszawy, ale wielu polskich miast.

koszt pogrzebu warszawa

Co możemy więc uczynić, aby sprostać wyzwaniu organizacji uroczystości pogrzebowych w Warszawie - zwłaszcza, jeśli całościowa kwota związana z ostatnim pożegnaniem coraz bardziej zaczyna znajdować się poza naszym finansowym zasięgiem? Na tę okoliczność są przygotowane banki oraz towarzystwa ubezpieczeniowe, oferując stosowne polisy i lokaty.

Nie każdy jednak może - i nie każdy chce - skorzystać z tego oficjalnego urzędowego wsparcia. Gdy więc wsparcie urzędowe oraz państwowe, w formie różnych zasiłków, niewiele jest w stanie pomóc - wtedy pozostaje wsparcie rodziny. Ono zresztą, może głównie to psychiczne, przyda się szczególnie w tych trudnych chwilach ostatniego pożegnania...

Katalog firm - zakłady pogrzebowe: