Wróć do listy porad

Ile kosztuje pogrzeb w Warszawie? Koszt pogrzebu

Ile kosztuje pogrzeb w Warszawie? Koszt pogrzebu

Może to się wydać truizmem, ale wobec śmierci wszyscy są równi. Osoby z wiosek, mniejszych i większych miast, w końcu z wielkich metropolii - nikt nie zdoła przed śmiercią się uchronić. Najprawdopodobniej jednak zanim sam zejdzie z tego świata - przyjdzie mu zmierzyć się z przygotowaniem uroczystości pogrzebowych kogoś bliskiego.

Choć nie brakuje zakładów pogrzebowych, które pomagając kompleksowo zorganizować pogrzeb, jednak szybko można się przekonać, że przygotowanie ceremonii pogrzebowych to prawdziwe wyzwanie - zwłaszcza w wielkich miastach, w których nieraz zaczyna brakować już miejsc na cmentarzach i - co tu dużo mówić - gdzie zazwyczaj koszty życia są wyższe. I nie tylko koszty życia, ale także koszty związane ze śmiercią.

Koszty pogrzebu Warszawa

Miejscem, w którym chętnie osiedlają się osoby z całej Polski, jest Warszawa. Trudno się dziwić: jako miasto stołeczne zdaje się oferować lepsze perspektywy znalezienia choćby zatrudnienia, niż w mniejszych miastach kraju. Gdy życie w swoim biegu jakoś się toczy - nie myślimy o jego końcu. Jednak koniec ten przychodzi czasem niespodziewanie także dla mieszkańców stolicy, którzy wtedy muszą stanąć przed pytaniem: Jaki zakład pogrzebowy w Warszawie wybrać i ile kosztuje pogrzeb w tym mieście?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zależy ona od wielu czynników. Należą do nich: koszty związane z pracą zakładu pogrzebowego (w tym kwestie chociażby przygotowania ciała Zmarłego do pochówku i przechowanie go w chłodni), opłacenie miejsca na cmentarzu (zazwyczaj obejmuje on czas 10-20 lat),koszty administracyjne związane z pracami cmentarnymi - oraz inne niezbędne elementy, bez których pogrzeb nie może się odbyć - takie, jak trumna lub urna, koszty transportu zwłok, ewentualnie koszt kremacji, a także akcesoria: krzyż i tabliczka, klepsydry i nekrologi, kwiaty i znicze - oraz koszty związane z ceremoniami kościelnymi. To są tak zwane koszty podstawowe, które występują zawsze. Warto także pamiętać o koszcie nagrobka. Bardziej zapobiegliwi - oraz ci, którym brakuje czasu i sił - mogą również pomyśleć o usłudze opieki nad grobami oraz o ubezpieczeniu grobu. Wszystkie te dodatkowe kwestie wiążą się, oczywiście, z dodatkowymi kosztami.

ile kosztuje pogrzeb w warszawie?

Jaki jest koszt pogrzebu?

Ile zatem kosztuje pogrzeb w Warszawie? Zależy to nie tylko od zakładu pogrzebowego, ale także od miejsca, które wybieramy na pochówek. Kwatera na cmentarzu to koszt od 1,5 do 4 tys. zł, a jeśli wykupujemy miejsce jeszcze za swojego życia, to musimy się liczyć z jeszcze większym wydatkiem - za rezerwację miejsca. Samo wykopanie grobu to około 700 złotych. Za trumnę zapłacimy najwiecej, ceny są zróźnicowane do nawet kilku tysięcy złotych, nie warto na niej oszczędzać jeśli zależy nam na godnym pochówku. Za przechowywanie ciała tzw. chłodnię zapłacimy około 90-130 zł za dobę. Przygotowanie ciała Zmarłego to koszt od około 200 zł wzwyż w zaleźności od rodzaju zabiegów. Za kwiaty powinniśmy liczyć średnio 200-500 zł (wieniec z szarfą). Wynajęcie karawanu to kwota od 600 zł. w górę. A uroczystości w kościele to średnio 1-1,5 tys. zł. Widać więc już, że są to opłaty ruchome - i nawet z pobieżnych wyliczeń można stwierdzić, że myśląc o pogrzebie w Warszawie obecnie dostępna kwota zasiłku pogrzebowego, wynosząca 4 000 złotych, z reguły nie wystarczy. Nawet jeśli decydujemy się na - teoretycznie nieco tańszą - formę pochówku, jaką jest kremacja. W przypadku gdy się na nią zdecydujemy, koszt trumny maleje (do spopieleń używa się trumny kremacyjnej - z drewna lub specjalnego wzmocnionego kartonu), ale pojawia się dodatkowo koszt urny, w której spoczną prochy ludzkie. Jednak nadal duży koszt generują opłaty cmentarne (od 2,5 tys. zł na 20 lat), w podobnej cenie jest miejsce w kolumbarium. Coraz więcej osób wybiera tę formę pochówku po prostu ze względu na to, że coraz trudniej o miejsce grzebalne na trumnę. Nie jest to problem jedynie Warszawy, ale wielu polskich miast.

koszt pogrzebu warszawa

Kto pokrywa koszty pogrzebu?

Tak jak w przypadku innych usług, podczas wyboru usług pogrzebowych należy sie kierować nie tylko ceną, a najtańsze usługi z reguły nie mają wiele wspólnego z jakością. Co możemy więc uczynić, aby sprostać wyzwaniu organizacji uroczystości pogrzebowych w Warszawie - zwłaszcza, jeśli całościowa kwota związana z ostatnim pożegnaniem coraz bardziej zaczyna znajdować się poza naszym finansowym zasięgiem? Na tę okoliczność są przygotowane banki oraz towarzystwa ubezpieczeniowe, oferując stosowne polisy i lokaty.

Nie każdy jednak może - i nie każdy chce - skorzystać z tego oficjalnego urzędowego wsparcia. Gdy więc wsparcie urzędowe oraz państwowe, w formie różnych zasiłków, niewiele jest w stanie pomóc - wtedy pozostaje wsparcie rodziny. Ono zresztą, może głównie to psychiczne, przyda się szczególnie w tych trudnych chwilach ostatniego pożegnania...


Zobacz również: 🡆 Jak znaleźć Zmarłego?

Zakłady pogrzebowe z innych miast w Polsce: