Wróć do listy porad

Nieśmiertelność - czy jest w ogóle możliwa?

Nieśmiertelność - czy jest w ogóle możliwa?

Nasze pokolenie nie jest pierwszym, ani ostatnim, które poszukuje recepty na nieśmiertelność. Chociaż współczesna technologia i medycyna potrafi wydłużyć ludzkie życie i uleczyć wiele chorób, dla ludzi to nadal za mało. Wiele osób ma przemyślenia na temat tego, czy trzeba godzić się ze śmiercią? Czy nieśmiertelność jest w ogóle możliwa?

 

Krionika - czym jest?

Myśl o rozstaniu się z życiem jest bolesna. Nic dziwnego, że szukamy sposobów, aby to życie przedłużyć, możliwie w nieskończoność. Jedną z takich osób był (chociaż można się pokusić o stwierdzenie, że "jest") Robert Ettinger - amerykański fizyk, autor książki "Perspektywa nieśmiertelności" oraz założyciel Stowarzyszenia Nieśmiertelnych. Jednak stowarzyszenie i książki to tylko uwertura, ponieraż właśnie ten wybitny inżynier wymyślił krionikę. Polega ona na umieszczeniu ciała w specjalnej tubie, która zostaje wypełniona ciekłym azotem. W takim stanie zmarli mają być przechowywani aż do wynalezienia leku na choroby trapiące ludzkość i przyczyniające się do śmierci poszczególnych jej członków. Do 2011 roku, a więc roku, w którym zmarł Robert Ettinger, jego klinika zamroziła aż 105 osób, w tym samego twórcę krioniki oraz jego matkę i dwie żony.

Usługa ta przeznaczona jest tylko dla najbogatszych. Już za życia trzeba zostać członkiem Instytutu Krionicznego, a przynależność poparta jest dodatkowo miesięcznymi składkami. Po śmierci natomiast sama procedura zamrożenia kosztuje od 28 000 do 32 000 tysięcy złotych. Jeśli Zmarły jest spoza Michigan, należy doliczyć koszty transportu. Mimo śmierci założyciela Instytutu - krionika ma się nadal dobrze. Osoby z zarządu i pracownicy wciąż badają, jak zamrożone organy zachowują się po odmrożeniu oraz jaki wpływ na tkanki ma krionika.

 

Kamień filozoficzny

Nie tylko Robert Ettinger marzył o wiecznym życiu. Już w średniowieczu popularny był zawód alchemika, którego adepci poszukiwali kamienia filozoficznego. Miał on bowiem zapewnić nie tylko wieczne życie, ale również bogactwo. Najbogatsi płacili więc miliony, aby zapewnić sobie żywot wieczny i szczęście w luksusach. Alchemicy natomiast podsycali ich lęki i obawy przed śmiercią, tym samym zapewniając sobie bezpieczne miejsce pracy.

 

nieśmiertelność

 

Nieśmiertelność w pop-kulturze

"Frankenstein", "Harry Potter i Kamień Filozoficzny", "Seksmisja" to tylko kilka przykładów przejawiającego się motywu nieśmiertelności lub przywracania człowieka do życia, obecnych w produktach kultury masowej. Fantazje o nieśmiertelności, zobaczeniu przyszłości i możliwości wyleczenia wszystkich chorób sprawiają, że chociaż na chwilę możemy uciec przed brutalną rzeczywistością.

 

Nieśmiertelność a etyka

Jednak nieśmiertelność lub powoływanie ludzi ponownie do życia niesie za sobą wiele kwestii wątpliwych etycznie. Zakładając, że w przyszłości będzie można przywrócić do życia człowieka zamrożonego w Instytucie Krionicznym, trzeba się będzie liczyć z tym, że jego układ może być mocno upośledzony. Jeśli nawet wszystko odbyłoby się gładko, jak oczekują tego wynalazcy nieśmiertelności, nie wiadomo jak człowiek z przeszłości odnalazłby się w teraźniejszości.

Motyw ten opisał Stanisław Lem w swoim opowiadaniu "Kongres futurologiczny", w którym ciało człowieka zostało poddane hibernacji do czasu, aż będzie można wynaleźć lek na jego przypadłości. Po wybudzeniu go z letargu znalazł się z pozoru w pięknej przyszłości, która szybko okazała się fikcją i światem, w którym świadomie nigdy ta osoba nie chciałaby się znaleźć.

 

Krionika okiem współczesnych naukowców

Współcześnie krionika poddawana jest dużym wątpliwościom, zwłaszcza przez naukowców. Chociaż, jak w każdej dziedzinie zdania są podzielone, wielu zakłada, że przeszkody są zbyt duże, aby możliwość przywrócenia człowieka do życia była możliwa. Jako pierwszą przeszkodę podaje się rozerwanie komórek pod wpływem zbyt niskiej temperatury. Drugą podawaną przeszkodą jest niedokrwienie organizmu. Nawet przy najbardziej optymistycznych założeniach, że ciało będzie można przywrócić do życia, zakłada się, że zmiany w osobowości mogą być zbyt duże, aby mówić o przywróceniu danego człowieka do pełnego życia.

Marzenia o nieśmiertelności towarzyszą ludziom od zawsze. Rozpaczliwa próba zmiany tego, co nieuniknione, może być aktem desperacji lub przejawem niezrozumiałego geniuszu. Dziś jednak z coraz większą pewnością można powiedzieć, że wszelkie niezawodne sposoby na fizyczną nieśmiertelność to tylko piękne mrzonki. Kto jednak wie, może za kilkaset lat uda się naprawdę przywrócić do życia człowieka?


Zobacz również: 🡆 Zmarli w 2021 roku w Polsce