LogowanieLOGOWANIELogowanieLogowanieREJESTRACJA
Wróć do listy porad

Jak zawiadomić rodzinę oraz inne osoby o czyjejś śmierci?

Jak zawiadomić rodzinę oraz inne osoby o czyjejś śmierci?

Są takie wiadomości, na które zawsze czekamy - oraz takie, których nikt nigdy nie chciałby otrzymać. Do tych pierwszych należą nowiny o upragnionych narodzinach, o zaręczynach (lub ślubie) czy też chociażby o otrzymaniu pracy. To zawsze staje się okazją do radości i dzięki temu świat zdaje się być piękniejszy.

Są jednak i takie wiadomości, które sprawiają, że świat zasnuwa się mrokiem - tym bardziej, im bliższych osób dotyczą. To wiadomości o niepowodzeniu, chorobie, wypadku albo - przede wszystkim - o śmierci kogoś, kto jest dla nas drogi i kochany.

Nie sposób jednak przejść przez życie i nie otrzymać nigdy takiej wiadomości. Parafrazując Johna Donnea - człowiek nie jest samotną wyspą. Każdy z nas żyje wśród ludzi, a ludzką sprawą jest zarówno narodzić się, jak i umrzeć. Pewnie przyjdzie taki dzień, kiedy otrzymamy wiadomość o czyjejś śmierci lub też naszym smutnym zadaniem będzie przekazanie jej innym. Wtedy może zrodzić się pytanie: jak to zrobić? Jak zawiadomić rodzinę oraz inne osoby o śmierci?

Jeśli idzie o drogę komunikacji - to przyjęło się oficjalnie, aby czynić to telefonicznie. Osoba powiadamiana powinna pamiętać, że nie należy po otrzymaniu takiej wiadomości oczekiwać dłuższej opowieści o okolicznościach tego smutnego zdarzenia. Ze względu na to, że wiadomość ta jest na tyle świeża i powodująca ból - nie należy rozdrapywać ran nachalnym dopytywaniem. Osoba powiadamiająca, jak zechce, sama opowie - być może, uczyni to dopiero później, jak opadną emocje i czas choć trochę zaleczy rany. Drugim powodem, dla którego nie powinniśmy oczekiwać otrzymania większej liczby wiadomości w telefonie z informacją o śmierci jest fakt, że najprawdopodobniej rodzinę osoby zmarłej czeka jeszcze wykonanie całej serii takich rozmów telefonicznych. Mają więc oni prawo oczekiwać szacunku tak dla ich bólu, jak i dla czasu, który muszą poświęcić temu przykremu obowiązkowi.

jak zawiadomić rodzinę o śmierci

Czasem zastanawiamy się, czy wypada przesłać takie smutne powiadomienie przez SMS. Zwykło się uważać, że ta droga komunikacji nie jest właściwa. Jednak, jak wszędzie i w każdej sytuacji, są wyjątki od tej reguły. Nie wszyscy mają siłę na rozmowę na ten smutny temat - i wysłany SMS staje się wszystkim,  na co ich w tym momencie bólu i szoku stać. Należy to uszanować. Podobnie, jak chociażby brak podjęcia naszego dzwoniącego telefonu, w którym chcielibyśmy przekazać nasze pierwsze kondolencje. Być może osoba pogrążona w żałobie chce w tym momencie zostać sama i nie chce, aby ktokolwiek słyszał jej płacz. Tym bardziej, że niektóre osoby naprawdę nie umieją zachować się taktownie w obliczu czyichś łez. A one często są niemą prośbą o to, aby po prostu być obok ze współczuciem i nic nie mówić...

Warto też pamiętać, że na pogrzeb nie zaprasza się w sensie formalnym. Powiadomienie jest równoznaczne z oczekiwaniem obecności na uroczystościach żałobnych. Dlatego też osoby, które otrzymają informację o czyjejś śmierci i o terminie ceremonii pogrzebowych powinien, w miarę możliwości, uczynić wszystko, aby wziąć w nich udział.


Zobacz również: 🡆 Czy można fotografować na pogrzebie?

Zakłady pogrzebowe z innych miast w Polsce: