Wróć do listy porad

Jak zawiadomić rodzinę oraz inne osoby o czyjejś śmierci?

Jak zawiadomić rodzinę oraz inne osoby o czyjejś śmierci?

Są takie wiadomości, na które zawsze czekamy - oraz takie, których nikt nigdy nie chciałby otrzymać. Do tych pierwszych należą nowiny o upragnionych narodzinach, o zaręczynach (lub ślubie) czy też chociażby o otrzymaniu pracy. To zawsze staje się okazją do radości i dzięki temu świat zdaje się być piękniejszy.

Są jednak i takie wiadomości, które sprawiają, że świat zasnuwa się mrokiem - tym bardziej, im bliższych osób dotyczą. To wiadomości o niepowodzeniu, chorobie, wypadku albo - przede wszystkim - o śmierci kogoś, kto jest dla nas drogi i kochany.

Zawiadomienie o śmierci i pogrzebie

Nie sposób jednak przejść przez życie i nie otrzymać nigdy takiej wiadomości. Parafrazując Johna Donnea - człowiek nie jest samotną wyspą. Każdy z nas żyje wśród ludzi, a ludzką sprawą jest zarówno narodzić się, jak i umrzeć. Pewnie przyjdzie taki dzień, kiedy otrzymamy wiadomość o czyjejś śmierci lub też naszym smutnym zadaniem będzie przekazanie jej innym. Wtedy może zrodzić się pytanie: jak to zrobić? Jak zawiadomić rodzinę oraz inne osoby o śmierci?

Jeśli idzie o drogę komunikacji - to przyjęło się oficjalnie, aby czynić to telefonicznie. Osoba powiadamiana powinna pamiętać, że nie należy po otrzymaniu takiej wiadomości oczekiwać dłuższej opowieści o okolicznościach tego smutnego zdarzenia. Ze względu na to, że wiadomość ta jest na tyle świeża i powodująca ból - nie należy rozdrapywać ran nachalnym dopytywaniem. Osoba powiadamiająca, jak zechce, sama opowie - być może, uczyni to dopiero później, jak opadną emocje i czas choć trochę zaleczy rany. Drugim powodem, dla którego nie powinniśmy oczekiwać otrzymania większej liczby wiadomości w telefonie z informacją o śmierci jest fakt, że najprawdopodobniej rodzinę osoby zmarłej czeka jeszcze wykonanie całej serii takich rozmów telefonicznych. Mają więc oni prawo oczekiwać szacunku tak dla ich bólu, jak i dla czasu, który muszą poświęcić temu przykremu obowiązkowi.

jak zawiadomić rodzinę o śmierci

Zawiadomienie o śmierci sms

Czasem zastanawiamy się, czy wypada przesłać takie smutne powiadomienie przez SMS. Zwykło się uważać, że ta droga komunikacji nie jest właściwa. Jednak, jak wszędzie i w każdej sytuacji, są wyjątki od tej reguły. Nie wszyscy mają siłę na rozmowę na ten smutny temat - i wysłany SMS staje się wszystkim,  na co ich w tym momencie bólu i szoku stać. Należy to uszanować. Podobnie, jak chociażby brak podjęcia naszego dzwoniącego telefonu, w którym chcielibyśmy przekazać nasze pierwsze kondolencje. Być może osoba pogrążona w żałobie chce w tym momencie zostać sama i nie chce, aby ktokolwiek słyszał jej płacz. Tym bardziej, że niektóre osoby naprawdę nie umieją zachować się taktownie w obliczu czyichś łez. A one często są niemą prośbą o to, aby po prostu być obok ze współczuciem i nic nie mówić...

Jedną z możliwości powiadomienia Bliskich i Znajomych - w sposób prosty a zarazem kompleksowy ? zarówno o czyjejś śmierci, jak i o uroczystościach pogrzebowych - są epitafia, które można darmowo tworzyć na platformie funeralnej Funer.com.pl.

Epitafium może być stworzone tak przed pogrzebem, jak i po nim. Każde z epitafiów na Funer.com.pl posiada kod QR, który można wydrukować a nawet umieścić na pomniku nagrobnym. Po zeskanowaniu tego kodu osoba zainteresowana zostaje przeniesiona do treści epitafium.

Epitafium tworzone przed pogrzebem zazwyczaj pełni funkcję informacyjną, natomiast po pogrzebie - wspomnieniową. W pierwszym przypadku osoba tworząca epitafium wypełnia pola z informacjami o dacie pogrzebu, pożegnaniu, miejscu pochówku oraz wyprowadzeniu do grobu. Na podstawie zostanie wygenerowany kolejny kod QR, który pojawia się pod zdjęciem. Wystarczy wtedy zeskanować tenże kod na ekranie telefonu komórkowego, aby stworzyć automatycznie gotową wiadomość SMS ze wszystkimi informacjami zamieszczonymi w nekrologu wraz z linkiem. Wiadomość tę można rozesłać według uznania do osób, które chcemy poinformować o śmierci i o pogrzebie konkretnego Zmarłego.

Także zakłady pogrzebowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich Klientów. Coraz więcej z nich w swojej ofercie posiada usługę e-Nekrologi, która pozwala na szybkie stworzenie, a następnie bezproblemowe rozesłanie (poprzez SMS lub post w mediach społecznościowych) elektronicznej informacji o śmierci i pogrzebie.

Z powyższych przykładów można się przekonać, że nowe technologie pomagają w krótkim czasie oraz w prosty sposób rozpowszechnić wiadomości, których dystrybucja trwała kiedyś przynajmniej kilka dni.

Warto też pamiętać, że na pogrzeb nie zaprasza się w sensie formalnym. Powiadomienie jest równoznaczne z oczekiwaniem obecności na uroczystościach żałobnych. Dlatego też osoby, które otrzymają informację o czyjejś śmierci i o terminie ceremonii pogrzebowych powinien, w miarę możliwości, uczynić wszystko, aby wziąć w nich udział.


Zobacz również: 🡆 Pochówek dzieci nienarodzonych - jak zorganizować pogrzeb dziecka nienarodzonego?