Wróć do listy porad

Dziedziczenie składek OFE i ZUS po zmarłym

Dziedziczenie składek OFE i ZUS po zmarłym

Środki finansowe, gromadzone nieraz przez długie lata na subkoncie w ZUS lub na koncie w OFE, podlegają dziedziczeniu. Warto zatem poznać najważniejsze informacje na ten temat, żeby wiedzieć, o co należy zadbać.

Wiele pracujących osób ma środki zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE), ale nie zdaje sobie sprawy z faktu, że te środki mogą być dziedziczone po śmierci osoby, która je zgromadziła. W wielu przypadkach było tak, że po zaistnienia zgonu danej osoby nie informuje o tej możliwości ani ZUS, ani OFE, a środki zgromadzone w OFE nie są przekazywane bezpośrednio do spadkobierców po zmarłym.

Warto wiedzieć, że w przypadku śmierci osoby, która posiadała środki w OFE, ich przekazanie następuje zgodnie z zasadami dziedziczenia, ustalonymi w ustawie o spadkach. Oznacza to, że jeśli w testamencie osoba określiła, kto ma dziedziczyć jej majątek, w tym także środki zgromadzone w OFE, to wskazane osoby będą miały do nich prawo. Jeśli zaś nie zostawiła testamentu, to dziedziczenie będzie odbywało się zgodnie z prawem spadkowym.

W przypadku śmierci osoby, która posiadała konto w OFE, istnieje możliwość odzyskania środków zgromadzonych na tym koncie przez współmałżonka lub osoby uprawnione do dziedziczenia.

Aby odzyskać środki z OFE po zmarłym, należy złożyć odpowiedni wniosek do funduszu, w którym zmarły posiadał konto. Wniosek taki może złożyć osoba uprawniona do dziedziczenia, tj. małżonek, dzieci, rodzice lub inne osoby wskazane przez zmarłego w testamencie.

Wniosek powinien zawierać informacje dotyczące zmarłego oraz dokumenty potwierdzające jego zgon, jak również dokumenty stwierdzające tytuł prawny do dziedziczenia, zgodnie z określonymi w ustawie procedurami.

Zasady dziedziczenia składek

W przypadku, w którym osoba zmarła podpisała umowę z OFE, to rodzina lub osoby upoważnione do dziedziczenia powinny skontaktować się z Otwartym Funduszem Emerytalnym i wypełnić odpowiedni wniosek. Wniosek złożony w OFE uruchamia postępowanie o podział środków także na subkoncie w ZUS.

W przypadku, w którym osoba zmarła nie podpisała umowy z OFE, to rodzina i osoby upoważnione do dziedziczenia powinny skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Coraz częściej też jednak zdarza się, że ZUS sam powiadamia osoby uprawnione o możliwości złożenia wniosku o wypłatę pieniędzy. Jest to możliwe po wypełnieniu formularza USS "Wniosek o transfer/ wypłatę środków z subkonta osoby ubezpieczonej".

W przypadku w którym osoba zmarła miała ustalone prawo do emerytury, to rodzina i osoby uprawnione do dziedziczenia powinni skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

W sprawie odzyskania środków z OFE lub ZUS po zmarłym, można skonsultować się też z doradcą finansowym lub prawnym, aby uzyskać pełne informacje na temat procedur i dokumentów wymaganych przez fundusz oraz potencjalnych kosztów związanych z tym procesem.

Warto zaznaczyć, że nie jest to proces prosty i wymaga wypełnienia odpowiednich formalności. Dlatego też, w tak trudnym dla Państwa czasie, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych zakładów pogrzebowych.

Doświadczony pracownik zakład pogrzebowego często oferuje pomoc w takiej sytuacji, pomagając złożyć odpowiedni wniosek do OFE lub ZUS. Dzięki temu, można zaoszczędzić czas i uniknąć stresu związanego z formalnościami. Warto więc pamiętać o tej możliwości i zwrócić się o pomoc do specjalistów w przypadku dziedziczenia środków zgromadzonych w ZUS lub OFE.

 

dziedziczenie środków z ofe i zus


Zobacz również: 🡆 ABC czyszczenia nagrobków