Wróć do listy porad

Cmentarz w przyszłości - jak będzie wyglądać?

Cmentarz w przyszłości - jak będzie wyglądać?

Czasy się zmieniają i my zmieniamy się wraz z nimi, mówi starożytna maksyma. Jak mogą więc wyglądać pogrzeby przyszłych pokoleń? Czy nekropolia z przyszłości będzie wyglądać jak futurystyczny sen? 

Nasze ciała to wyjątkowy kłopot dla planety, bo chociaż powoli odchodzimy w nicość, to część nas pozostanie: czy to w ziemi, czy w postaci prochów, czy tez w pamięci innych lub w formie dokonań. Zdawać by się mogło, że pędzący świat znajduje ciągle nowe rozwiązania dla wszystkiego. Zmieniają się również cmentarze i formy pochówku.

 

 

 

Współczesne pochówki stare jak świat

Miejsc na cmentarzu jest coraz mniej. Chociaż pogrzeb kremacyjny zdaje się alternatywą i jedną z metod rozwiązania tego problemu, nie jest to nadal optymalne z punktu widzenia ekologii. Współcześnie w Polsce miejsce na cmentarzu przypomina wieloletnie wynajęcie parceli. Zmarły może spoczywać w danym miejscu przez dwadzieścia lat. Jeśli rodzina jednak nie opłaci kolejnej transzy, szczątki zostaną przeniesione do masowej mogiły. W ten sposób zwalnia się miejsce dla niedawno Zmarłego. Taka perspektywa nie jest jednak dla wszystkich odpowiednia. W niektórych krajach przenoszenie szczątków zmarłych jest zakazane, a jeden grób pozostaje na zawsze przypisany konkretnemu zmarłemu. 

 

Wewnętrzny konflikt 

W takiej sytuacji do głosu dochodzą dwie racje dwóch stron. Jedna strona - ta racjonalna - mówi o konieczności zastosowania takich rozwiązań, które by uwzględniały dobrostan Ziemi. Druga strona - ta emocjonalna - chce zapewnić Zmarłemu wieczny spokój. Jak jednak rozwiązać ten konflikt, kiedy powoli zaczyna brakować miejsc na cmentarzach? 

 

Wielopiętrowy cmentarz

Na świecie pojawiło się już wielu wizjonerów. Niektóre śmiałe pomysły i wynalazki służą jedynie żywym, ale są i tacy, którzy swoje innowacyjne pomysły przekładają również na tamten świat. W niektórych państwach, jak chociażby w Brazylii w mieście Santos istnieją wielopiętrowe nekropolie. Tamtejszy cmentarz ma 108 metrów i może pomieścić 40 tysięcy miejsc pochówku na 14 piętrach. Taki cmentarz oferuje również takie atrakcje w środku, jak park, ptaszarnia czy wodospad. Na miejscu rodzina może również zatrzymać się w jednej z restauracji. Obiekt ten przypomina więc bardziej luksusowy apartament, niż cmentarz. 

 

cmentarz w przyszłości

 


Cmentarz jak las 

Niektóre pomysły na pochówki bardziej przyjazne środowisku są już stosowane za naszą zachodnią granicą, a inne nie zostały jeszcze zrealizowane. O ile się przyjmą ich wprowadzenie może potrwać kilka lub nawet kilkanaście lat. Jednym z bardziej interesujących pomysłów jest zmiana prochów Zmarłego w drzewo. Prochy zmieszane z nasionami mają zostać umieszczone w specjalnej biodegradowalnej urnie, z której następnie wyrośnie drzewo. Jeszcze bardziej futurystycznym pomysłem wydaje się Capsula Mundi Burial. Jest to specjalna kapsuła, w której zostają umieszczone prochy - a w przyszłości nawet całe ciało zmarłego w pozycji embrionalnej. Nad taką kapsułą zostanie posadzone drzewo. 

 

Świetlista nekropolia

Na ciekawy pomysł stworzenia nowoczesnej nekropolii wpadli absolwenci Death Lab z Columbia University. Projekt nekropolii to świetlisty park, który czerpie energię z rozkładu ludzkich zwłok. Na całym terenie rozstawione byłyby świetliste słupy, między którymi przebiegałyby trasy spacerowe. Park ten byłby wielopoziomowy, co pozwalałaby przyjmować kolejne ciała. 

Wizje powyższych nekropolii rozbudzają wyobraźnię mogą napawać nadzieją, jednak ciężko stwierdzić, czy w całości rozwiążą problem braku miejsc na cmentarzach. Może w przyszłości powstawanie nowych cmentarzy w tym tych prywatnych będzie rozwiązaniem?

 

 

Nekrologi multimedialne w Internecie

Nekrologi w formie multimedialnej stają się coraz bardziej popularne w polskim internecie. To coraz częściej nie tylko forma informacji o pogrzebie ale i nowa forma upamiętnienia ukochanej osoby. Jest to rozwiązanie, które przyjęło się w świadomości polskich użytkowników Internetu wiele lat temu. Na portalu funer.com.pl udostępniono już 2013 roku darmowe nekrologi posiadające wpisy w formie epitafium i możliwość zamieszczania darmowych zniczy i publikacji wspomnień.


Może za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat świetliste cmentarze pełne drzew będą już normą, a uroczystości pogrzebowe na zawsze odmienią swój charakter? Czas pokaże... 


Zobacz również: 🡆 Ochrona przed koronawirusem - nie tylko na pogrzebie