Wróć do listy porad

Na czym polega planowanie własnego pogrzebu czyli tzw. funeral planning?

Na czym polega planowanie własnego pogrzebu czyli tzw. funeral planning?

Nie ma chyba nikogo, kto by w swojej torbie czy torebce nie miał terminarza. Czy tradycyjny, czy elektroniczny -pomaga on nie tylko w zapamiętywaniu i porządkowaniu spraw do zrobienia, ale także jest swego rodzaju znakiem dla patrzących z boku, że ta osoba jest dobrze zorganizowana.

To z kolei budzi - a przynajmniej z założenia - powinno budzić szacunek, a nawet podziw. Im poważniej wyglądający terminarz (a także im więcej w nim wpisów...) tym lepiej świadczy o właścicielu, jako o kimś, kto dał się poznać jako osoba budząca zaufanie, z którą każdy chce się spotkać.

Lubimy mieć wszystko zaplanowane, a coraz mniej cieszy nas, gdy jesteśmy nagle zaskakiwani. Pół biedy, jeśli spotyka nas miłe zaskoczenie. Jednak życie to nie bajka i nie wszystkie niespodzianki bywają radosne...

Planowanie pogrzebu za życia

Obecne pokolenia właściwie rodzą się z terminarzem i według niego żyją. Trudno więc wyobrazić sobie, aby przedstawiciele tego pokolenia chcieli się z tym terminarzem rozstać także wtedy, gdy - w większości przypadków niespodziewanie - zastanie ich śmierć. Z reguły jest to moment, który trudno zaplanować i który wcale nie kojarzy się radośnie. A jednak i na te okoliczności wynaleziono pewne lekarstwo, które nazywa się planowanie pogrzebu (funeral planning). Co to takiego?

funeral plannig

Co to jest funeral planning?

Planowanie pogrzebu znane właśnie pod angielską nazwą funeral planning jest usługą popularną w USA, a także w niektórych krajach na Zachodzie Europy - jak chociażby w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Jednak i w Polsce zaczyna zdobywać ona coraz większą popularność. Dzieje się tak mimo pewnych uprzedzeń, a nawet przesądów według których zbyt intensywne myślenie o śmierci może być niejako prowokowaniem jej szybszego nadejścia. Śmierć to nadal temat tabu w wielu środowiskach i kręgach, jednak coraz więcej osób mierzy się odważnie z tym tematem pokazując, że tak naprawdę - skoro śmierć i uroczystości pogrzebowe są ważnym, choć smutnym, wydarzeniem - to warto spojrzeć się na nie właśnie jak na wydarzenie i odpowiednio je...zaplanować.

Wbrew pozorom nie jest to usługa jedynie dla osób samotnych, ekscentrycznych czy szukających na siłę sensacji, ale dla każdego kto chciałby mieć wpływ na to, jak ma wyglądać jego pogrzeb - niezależnie kiedy on naprawdę nastąpi.

Niektóre z zakładów pogrzebowych mają w swojej ofercie właśnie planowanie pogrzebu - w ramach którego można albo w rozmowie z pracownikiem zakładu pogrzebowego, albo online, zlecić dyspozycje odnośnie najdrobniejszych szczegółów własnej ceremonii żałobnej. W ten sposób zyskuje się pewność, że - gdy nadejdzie faktycznie moment na realizację pogrzebu - będzie on wyglądał dokładnie tak, jak chciałby tego jego główny "bohater". Dzięki temu Rodzina Zmarłego nie musi się zastanawiać nad jego wolą odnośnie ostatniej drogi, bo jej scenariusz został już dawno napisany. Kolejnym pozytywnym aspektem skorzystania z usługi funeral planning jest to, że jasno zostają określone usługi pogrzebowe - co minimalizuje pewne niebezpieczeństwo, że Bliscy Zmarłego mogliby zostać "naciągnięci" na jakieś nieplanowane wydatki przez jakichś nieuczciwych przedsiębiorców pogrzebowych (cóż, tacy też się zdarzali, zdarzają i pewnie będą zdarzać, niestety?)

Z reguły usługa planowania pogrzebu jest bezpłatna - a o kosztach można mówić dopiero wtedy, gdy faktycznie nadejdzie moment jej realizacji. Ale i na to jest rada, ponieważ w ramach usługi funeral planning najczęściej wykupuje się polisę, na której gromadzi się środki na przyszły pogrzeb.

Jeśli więc ktoś, kto za życia lubił mieć poukładany sekunda po sekundzie plan dnia nie wyobraża sobie, aby także te ostatnie ziemskie chwile pozostawić przypadkowi - to usługa planowania własnego pogrzebu będzie dla niego trochę  niecodzienną realizacją filozofii życia. A dla innych? Może ciekawostką, może potrzebą, a może i koniecznością. Czas pokaże...


Zobacz również: 🡆 Strój na pogrzebie - savoir-vivre

Zakłady pogrzebowe z innych miast w Polsce: