Wróć do listy porad

Pogrzeb prywatny

Pogrzeb prywatny

Pogrzeb to ostatnie pożegnanie osoby zmarłej, dlatego w zdecydowanej większości przypadków oczekujemy, że uczestniczyć w nim będą wszystkie osoby, które będą miały taką potrzebę serca. Zdarza się jednak i tak, że ze strony rodziny zmarłego pojawia się informacja, że pogrzeb będzie miał charakter prywatny. Co to oznacza?

Pogrzeb o charakterze prywatnym to ceremonia, która pozwala pożegnać osobę zmarłą w obecności ograniczonej liczby osób, a niekiedy także w miejscu otoczonym szczególną dyskrecją. Definiując pogrzeb jako ceremonię o charakterze prywatnym, należy jednak uważać, aby nie sądzić, że jest on alternatywą wobec pogrzebu religijnego lub pogrzebu świeckiego, do których to kategorii odnosi się na ogół podział ceremonii pogrzebowych w większości krajów. Pogrzeb prywatny może w rzeczywistości przybrać formę pogrzebu religijnego lub pogrzebu świeckiego, w zależności od tego, jaka była ostatnia wola zmarłego lub też jego rodziny.

 

Pogrzeb prywatny - najważniejsze cechy

Z reguły pogrzeb o charakterze prywatnym celebrowany jest przy wszystkich tych okazjach, kiedy chce się uszanować życzenia zmarłego, który wyraził chęć odprawienia swojego pogrzebu w kameralnych okolicznościach, w obecności tylko najbliższych mu osób czyli bliskich członków rodziny lub przyjaciół.

Jak większość pogrzebów, również pogrzeby o charakterze prywatnym mogą być organizowane przez firmy pogrzebowe, które zajmą się każdym praktycznym i biurokratycznym aspektem, odciążając tym samym rodzinę zmarłego w szczególnie trudnym momencie ich życia.

Niezależnie od kompleksowego wsparcia, udzielanego przez wybrany zakład pogrzebowy, należy pamiętać, że o wielu kwestiach prywatnego pogrzebu może pełnoprawnie decydować może rodzina zmarłego. Takie kwestie to np. wybór obrządku pogrzebowego, wybór lokalizacji dla ceremonii, dobór akcesoriów pogrzebowych czy też elementów dekoracyjnych. Rodzina zatem także może decydować o tym, kto uczestniczyć może w ścisłych uroczystościach żałobnych przy grobie.

 

Jak wygląda prywatny pochówek?

W przypadku pogrzebu prywatnego, kolejność zdarzeń ma na celu respektowanie preferencji i życzeń zmarłego za życia lub, w przypadku ich braku, życzeń rodziny, która jest w stanie dobrze zinterpretować, czego życzyłby sobie zmarły.

W rzeczywistości nie ma z góry ustalonych zasad dotyczących struktury i organizacji prywatnego pogrzebu, w konsekwencji czego może przebiegać on według oczekiwań i potrzeb rodziny zmarłego. W celu uniknięcia nieporozumień, wskazane jest, aby uszanować przekonania światopoglądowe i religijne zmarłego i w zgodzie z nimi dobrać rodzaj uroczystości - wyznaniowy albo świecki.

 

pogrzeb prywatny

 

Gdzie organizowany jest prywatny pogrzeb?

Z reguły pogrzeb o charakterze prywatnym organizowany jest w ściśle określonej i raczej ograniczonej przestrzeni. Wynika to z faktu, że tego typu uroczystość jest ze swej natury poufna i jako taki wymaga zachowania dyskrecji. Niekiedy miejsce uroczystości pochówku, zwłaszcza w przypadku osób publicznych, które zażyczyły sobie pogrzebu o charakterze prywatnym, utrzymane jest w tajemnicy, przynajmniej aż do chwili zakończenia uroczystości żałobnych.

 

Jak długo trwa prywatna ceremonia pogrzebowa?

Właśnie ze względu na brak określonych elementów, które determinowały by ich formę, a tym samym ich długość w perspektywie czasowej, prywatny pogrzeb nie ma też określonego czasu trwania. Jednocześnie tego typu pochówek, ze względu na swoją kameralność daje możliwość, aby osoby, które tego pragną, mogły pozostać przy grobie tak długo, jak uznają to za stosowne.

W tym kontekście jedynym terminem, który musi być zachowany, jest ten uzgodniony z zakładem pogrzebowym, z zarządcą miejsca, w którym organizowane jest nabożeństwo żałobne oraz z zarządcą cmentarza, na którym pochówek się odbywa.

 

Prywatne pogrzeby osób publicznych

W przypadku osób publicznych najczęściej mówi się o pogrzebach państwowych, rzadziej o pochówkach o charakterze prywatnym. W ostatnich latach zdarzało się jednak i tak, że w związku z pogrzebami znanych osób - zarówno za granicą, jak i w Polsce - opinia publiczna była informowana, że pogrzeb będzie miał charakter prywatny.

Tak było w przypadku księcia Filipa - małżonka Królowej Elżbiety II, którego pogrzeb, choć transmitowany przez liczne stacje telewizyjne, miał - z woli samego Zmarłego - charakter prywatny. Podobnie 10 lat wcześniej - w 2011 roku - w pogrzebie piosenkarki Amy Winehouse uczestniczyła jedynie jej rodzina i przyjaciele. W Polsce natomiast w czasie pogrzebów o charakterze prywatnym żegnani byli m in. Jarosław Marek Rymkiewicz, Andrzej Wajda, Zbigniew Wodecki czy prof. Marian Zembala.


Zobacz również: 🡆 Podziękowanie za udział w pogrzebie