Wróć do listy porad

Niezbędnik czyli dokumenty na wypadek śmierci

Niezbędnik czyli dokumenty na wypadek śmierci

Lotnikom życzy się tyle samo lądowań, co startów... Wychodząc z domu wierzymy, że do niego szczęśliwie wrócimy, a mówiąc sobie wzajemnie codziennie dobranoc każdy wierzy, że rano się obudzi. Myślenie o sprawach ostatecznych najczęściej odsuwamy na plan dalszy, na bliżej nieokreśloną przyszłość. Czy słusznie?

Rzeczywistość jednak bywa nieprzewidywalna i nie wiadomo, kiedy przyjdzie danej osobie odejść na zawsze. Pozostaje wtedy zawsze żal, smutek, zagubienie, a często i poczucie wielkiej bezradności. Potęguje się ono wtedy, kiedy osoba, która umiera - była jedyną, która orientowała się w fundamentalnych sprawach dotyczących funkcjonowania domu.

 

 

Gdzie co jest

Do takich fundamentalnych spraw należy kwestia dokumentów: a dokładniej ich lokalizacji. W gospodarstwach domowych zazwyczaj jest choć jedna osoba, która dba o porządek w dokumentach. Wie, co i gdzie zostało wpięte czy położone - i w razie konieczności wie też, gdzie czego szukać. Optymalnie byłoby, aby taką wiedzą dysponował każdy z danej rodziny. Czasem jednak, w biegu mówimy sobie Zainteresuję się tym jutro... A czas płynie.

 

Baza rodzinnych dokumentów

Tymczasem wystarczyłoby zastosować coraz powszechniej znane rozwiązanie: ustalić miejsce, w którym zostaną zgromadzone wszystkie najważniejsze dokumenty. Może to być teczka na dokumenty lub segregator o określonym, charakterystycznym kolorze czy wzorze; może to być też np. pudełko.

Wśród takich najważniejszych dokumentów powinny się znaleźć:

  • akty cywilne poszczególnych członków rodziny (urodzenia, małżeństwa, śmierci)
  • akty własności nieruchomości
  • testamenty (o ile istnieją)
  • rachunki i lokaty bankowe (informacja, w jakim banku się znajdują)
  • akcje i obligacje (podstawowe informacje)
  • polisy ubezpieczeniowe
  • informacja o innych formach gromadzenia oszczędności (typu fundusze emerytalne)
  • informacje o kredytach i innych zobowiązaniach zaciągniętych (w tym też pożyczki - instytucjonalne oraz prywatne)
  • informacje o zobowiązaniach udzielonych (będą to głównie zobowiązania prywatne)
  • umowy związane z funkcjonowaniem gospodarstwa domowego (energia elektryczna, gaz, multimedia itd.) - będą to też instytucje, w których, o ile zmarły był osobą podpisującą umowę, należy zgłosić jego zgon
  • jeśli prowadzona była/jest działalność gospodarcza - to dokumenty związane z jej funkcjonowaniem (NIP, REGON, US, ZUS)
  • dokumenty związane z zatrudnieniem
  • dokumenty związane z samochodem

W dobie powszechnej dostępności Internetu warto też do tej listy dopisać konta w mediach społecznościowych czy skrzynki e-mail.

dokumenty na wypadek śmierci

Gdy liczy się każda minuta

Oprócz takiego zbioru dokumentów warto również przygotować podobny poświęcony dokumentacji medycznej członków rodziny. Przydać się on może nie tylko w przypadku nagłego zachorowania czy wypadku, kiedy liczy się każda minuta, ale również w przypadku korzystania z opieki medycznej na co dzień.

Uporządkowanie wyżej wymienionych kwestii okaże się z pewnością pożyteczne, nie tylko w kontekście śmierci, nagłej choroby czy wypadku. W takich jednak chwilach, zwłaszcza nagłej śmierci, kiedy - mówiąc potocznie - "tracimy głowę" okazać się może kluczowe i, choć to może zbyt wielkie słowo, stać się może ostatnim aktem miłości względem Najbliższych.


Zobacz również: 🡆 Jak uzyskać akt zgonu?