wróć

Królowa Elżbieta II - ostatnie pożegnanie

Królowa Elżbieta II - ostatnie pożegnanie

8 września 2022 roku o godzinie 19:30 czasu polskiego świat obiegł smutna wieść. W wieku 96 lat odeszła najdłużej panująca monarchini Wielkiej Brytanii - Jej Wysokość Królowa Elżbieta II.

Niemalże na całym świecie przerwane zostały wszystkie audycje telewizyjne, zwłaszcza na kanałach informacyjnych, aby przekazać oficjalną, potwierdzoną przez brytyjską premier Liz Truss dramatyczną informację płynącą z zamku Balmoral, gdzie od kilku dni przebywała Królowa. Elżbieta II swoje ostatnie godziny przeżyła otoczona gronem najbliższych, przebywając pod opieką sztabu najlepszych brytyjskich lekarzy, w tym osobistego lekarza królowej, którym był prof. Huw Jeremy Wyndham Thomas.

 

Elżbieta II - nieśmiertelny symbol Wielkiej Brytanii

Tajemnica długowieczności Królowej to największa zagadka nie tylko portali plotkarskich, ale każdego z nas. Jedną z niepotwierdzonych teorii jest perfekcyjnie sporządzony plan dnia oraz rygorystyczne jego wypełnianie przez ponad 70 lat jej panowania. Jeśli wierzyć biografom Elżbiety II, budziła się ona podobno już chwilę po godzinie 7:00, by o 7:30 wypić pierwszą filiżankę herbaty Earl Gray, którą uwielbiała. Podobnie uporządkowane było menu monarchini, która trzymała się wielu tych samych potraw przez cały tydzień. Królowa była, także ogromną wielbicielką czekolady, co zdradził nadworny kucharz Darren McGrady.

Rutyna przejawiała się także w pracy Królowej. Brytyjski Telegraph nazwał ją najciężej pracującą kobietą świata, która każdego roku realizowała minimum 500 obowiązkowych wydarzeń, w których jej obecność była konieczna, Były to miedzy innymi otwarcia szpitali, przychodni, szkół, podejmowanie największych światowych przywódców, udział w obchodach wojskowych a także otwieranie każdej z sesji brytyjskiego parlamentu. Całość tych działań była skrupulatnie zaplanowana w taki sposób, że dzień za dniem, rok po roku, były one powtarzane o tej samej porze - słowami brytyjskiego dziennikarza Andrewa Murraya "Jej życiem można było regulować zegarek".

 

Najbardziej znana zagadka świata - liczby świadczące o potędze Elżbiety II

W swoim 96-letnim życiu Królowa była świadkiem, a niekiedy uczestnikiem najważniejszych światowych wydarzeń. Jej dziedzictwo kulturowe jest nieocenione. Często nazywana kotwicą stabilności oraz Niezłomną. Każdego dnia pokazywała światu, jak ważne są we współczesnym świecie trwałe wartości takie, jak służba, zaangażowanie i tradycja. Jej wkład polityczny na arenie międzynarodowej jest doceniany na całym świecie, który zawsze będzie pamiętać jej starania w dążeniu do pojednania miedzy narodami po II Wojnie Światowej oraz Zimnej Wojnie.

W trakcie jej panowania od roku 1952, przez ponad 70 lat urząd sprawowało 15 brytyjskich premierów, 14 prezydentów USA, a także 7 papieży. Wśród głów Watykanu, z którymi spotkała się Elżbieta II, był między innymi Pius XII, Jan XXIII, Jan Paweł II, Benedykt XVI oraz Franciszek. Szczególne więzi połączyły ją jednak z papieżem Polakiem, który jako pierwszy z zwierzchników stolicy apostolskiej odwiedził Wielką Brytanię w roku 1982. Było to jedno z ich trzech spotkań. Pozostałe dwa odbyły się w ramach audiencji w Watykanie.

Jej koronacja była pierwszą w dziejach Wielkiej Brytanii transmitowaną ceremonią w telewizji. Od tej chwili była uznawana za monarchę w łącznie 33 państwach, a jej pełen tytuł brzmiał "Z Bożej łaski Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych jej posiadłości i terytoriów królowa, głowa Wspólnoty, obrończyni wiary".

Za najważniejsze wydarzenia w trakcie jej panowania uważa się jej półroczną podróż po świecie, w czasie której jako pierwsza monarchini odwiedziła Australię i Nową Zelandię. W latach, gdy zasiadała na królewskim tronie miał miejsce pierwszy lot człowieka na Księżyc, zamach, któremu uległ amerykański prezydent John F. Kennedy, początek wojny na Bałkanach, katastrofa górnicza w Walii w roku 1966, gdzie zginęły łącznie 144 osoby, z których większość stanowiły dzieci.

Elżbieta II była także świadkiem takich wydarzeń, jak rewolucje w bloku wschodnim znanych jako Jesień Ludów, upadek muru berlińskiego oraz rozpad Związku Radzieckiego. W roku 1986 jako pierwszy władca Wielkiej Brytanii królowa Elżbieta II odwiedziła Chiny, natomiast w 2011 roku wraz z mężem Filipem wybrała się do Irlandii. Oczy świata zwrócone zostały na monarchinię także podczas ślubu księcia Karola z Dianą, ślubu jej wnuków Księcia Williama z Kate Middleton oraz Księcia Harrego z Meghan Markle.

 

królowa Elżbieta II nie żyje

 

Operacja "Unicorn"

Przecieki na temat planów na wypadek śmierci monarchini krążyły w opinii publicznej od lat. Powstało wiele scenariuszy działania, między innymi na wypadek śmierci Królowej: za granicą - Operacja Overstudy, w Pałacu Buckingham w Londynie - Operacja London Bridge oraz realizowana właśnie Operacja Unicorn na wypadek śmieci Elżbiety II w pałacu Balmoral, który - podobnie jak Sandringham - jest prywatną rezydencją królowej, a nie posiadłością należącą do państwa. To właśnie w szkockiej posiadłości spędzała ona tradycyjnie większość lata, to również tam od lipca do września i października przebywali jej postali członkowie rodziny.

Operacja "Unicorn" (Jednorożec) jest szczegółowym planem, precyzyjnie określającym co wydarzy się w przypadku śmierci Królowej w Szkocji. Wcielając go w życie w pierwszej kolejności parlament zawiesił natychmiastowo swoją działalność polityczną, aby rozpocząć przygotowania do państwowego pogrzebu, zawieszone zostało również działanie oficjalnej, szkockiej rezydencji monarchini, pałacu Holyrood i katedry św. Idziego.

W skrupulatnie przygotowanym scenariuszu zawarto także, co stanie się z ciałem Królowej. W pierwszej kolejności zostanie ono przetransportowane z zamku Balmoral do oddalonego 160 km Edynburga w Szkocji, gdzie Królowa spocznie w pałacu Holyrood, skąd uroczyście przeniesiona zostanie do katedry na Royal Mile, gdzie trumna z ciałem Elżbiety II zostanie wystawiona na widok publiczny, umożliwiając składanie jej honorów.

Po maksymalnie dwóch dniach Królowa zostanie przetransportowana królewskim Royal Train do Londynu. W tym czasie przestanie obowiązywać Operacja Unicorn, a wdrożona zostanie Operacja London Bridge, według której ciało trafi najpierw do pałacu Buckingham, a następnie do katedry Westminster. W ciągu 10-12 dni od śmierci (co w praktyce oznacza czas między 18 a 20 września) odbędzie się pogrzeb, podczas którego Królowa Elżbieta II spocznie obok swojego męża Księcia Filipa w zamku Windsor.

Pogrzeb Królowej Elżbiety II odbędzie się z pełnym ceremoniałem państwowym i wojskowym, a osoby, które nie będą uczestniczyć w nim osobiście, zaproszone są do śledzenia transmisji telewizyjnej, która będzie transmitowana przez wszystkie telewizje świata.

Jak przekazał brytyjski dziennik Guardian, planowane jest wysłanie pociągu oczyszczającego i porządkującego tory na trasie przejazdu Royal Train, ponieważ wszystkie przejazdy kolejowe, nasypy oraz mosty będą obłożone kwiatami w tak spektakularny sposób, że może uniemożliwić to przejazd królewskiego pociągu z ciałem monarchini.

Na każdym peronie trasy członkowie sił zbrojnych, w tym służb ratowniczych, będą pełnić wartę honorową. Nad bezpieczeństwem uczestniczących w ceremonii czuwać będą także siły powietrzne Wielkiej Brytanii - Royal Air Force.

Na piątek 9 września zaplanowane zostało nabożeństwo żałobne z udziałem premier Liz Truss w londyńskiej katedrze św. Pawła. Wezmą w niej udział także inni wysocy rangą urzędnicy państwowi. O godzinie 13, w Londynie, zgodnie z tym co przekazał Pałac Buckingham, między innymi z Hyde Parku oddane zostaną dwie serie - każda po 96 salw armatnich - upamiętniające każdy rok życia Elżbiety II. Drugą z lokalizacji, z której oddane zostaną wystrzały, to twierdza Tower of London.

 

śmierć Elżbiety II

Zgodnie z tradycją flagi na budynkach rządowych zostały opuszczone do połowy masztu.

W sobotę 10 września - od godziny 13:00 na okres 24 godzin - powrócą one na szczyt masztu w ramach uczczenia proklamacji nowego króla, najstarszego syna Elżbiety - Karola, który przyjmie tytuł Karola III. Po tym okresie zostaną one ponownie opuszczone.
 
Hołd zmarłej Królowej Elżbiecie II zostanie oddany także na specjalnym posiedzeniu Izby Gmin, które rozpocznie się w piątek w godzinach popołudniowych i potrwa do godziny 22. Będzie ono także kontynuowane w sobotę - również do godziny 22.

Izba Gmin zbiera się w soboty tylko w sytuacjach wyjątkowych, wcześniej miało to miejsce w październiku roku 2019 z powodu głosowania nad umową o warunkach Brexitu, a jeszcze wcześniej w roku 1982 podczas wybuchu wojny o Falklandy.

Żałoba w rodzinie królewskiej potrwa do 7 dnia po pogrzebie Królowej Elżbiety II.

Zgodnie z dotychczasowymi założeniami w piątek 9 września wieczorem ma zostać wyemitowane orędzie telewizyjne króla Karola III do narodu. 

Partnerzy

Archiwum aktualności