wróć

Apel o rezygnację z odwiedzin grobów 1 Listopada

Apel o rezygnację z odwiedzin grobów 1 Listopada

Polskie listopadowe święta poświęcone zmarłym - 1 i 2 listopada - i towarzyszące im masowe wizyty na cmentarzach - stały się naszą narodową tradycją. W tym roku jednak warto zmienić tę tradycję. O to apelują coraz liczniejsze środowiska. Dlaczego?

Ten, kto choć raz próbował dotrzeć na cmentarz w dniu Wszystkich Świętych lub w Dzień Zaduszny wie, że to ogromne wyzwanie. Sznury samochodów, niekończąca się ludzka rzeka płynąca z cmentarza na cmentarz wpisały się na dobre w krajobraz polskiego listopada. Do tego należy dodać przepełnione środki komunikacji miejskiej, a także nieodłączne bliskie spotkania rodzin nad mogiłami swoich Bliskich. W latach ubiegłych to wszystko nadawało pewien klimat tym dniom, jednak w tym roku może stać się przyczyną dramatu: swoistą bombą z opóźnionym zapłonem. Wszystko przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2.


Powstrzymajcie się od masowych odwiedzin na cmentarzach

W związku z rosnącą liczbą chorych na COVID-19 coraz głośniejsze stają się apele różnych środowisk o zmianę zachowań związanych z listopadowymi świętami zmarłych. Władze państwa polskiego, co prawda, deklarują, że nie zamierzają zamykać cmentarzy - jak to miało miejsce chociażby w czasie świąt wielkanocnych - jednak sugerują odwiedzenie grobów swoich bliskich w innym czasie. Z podobnym apelem w mediach zwrócił się Pan Krzysztof Wolicki - Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego. 


Sztafeta pokoleń i maseczki na cmentarzu

Grupą szczególnie narażoną na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem są seniorzy. Paradoksalnie, to im najbardziej zawsze zależy na wizytach "na grobach". Dlatego jakimś rozwiązaniem może być swoista delegacja młodszych członków rodziny, którzy w imieniu starszych odwiedzić mogą cmentarze. Seniorzy będą mieli poczucie, że tradycji stało się zadość - jednocześnie oszczędzając swój czas, siły i - co najważniejsze - zdrowie.

Nie bez znaczenia jest fakt, że w tym roku w przestrzeni publicznej - a więc i na cmentarzu - obowiązuje obowiązek noszenia maseczki lub innej osłony ust i nosa. Ten nakaz, postrzegany przez wielu jako mocno niekomfortowy, dla seniorów może nastręczać jeszcze więcej trudności i sprzyjać zmęczeniu.

apel o rezygnację z odwiedzin na cmentarzu 1 Listopada


Zapal znicz pamięci - także wirtualnie

Niezależnie jednak, kiedy uda się nam odwiedzić cmentarz - przez cały rok portal Funer.com.pl daje możliwość bezpłatnego zakładania dowolnej liczby epitafiów i zapalania wirtualnych zniczy dla osób, które odeszły. Każda osoba, która ma pragnienie takiego upamiętnienia swoich Bliskich, może to zrobić tu - w dziale Epitafia. Epitafium może zawierać informację o Zmarłym, wspomnienie, a także zdjęcie. Może być to alternatywą dla zapalenia tradycyjnego znicza nie tylko dla osób młodych, obeznanych z nowoczesnymi technologiami, ale dla każdego, dla kogo każdy znak pamięci o zmarłych jest ważny. Tak naprawdę liczy się pamięć - a forma powinna być postrzegana jako sprawa drugorzędna.

Partnerzy

Archiwum aktualności