Wróć do listy porad

W jaki sposób złożyć kondolencje? Przykłady kondolencji

W jaki sposób złożyć kondolencje? Przykłady kondolencji

Śmierć nadchodzi zawsze nie w porę. Jej przybycie odbieramy właściwie zawsze jako zaskoczenie, nawet jeśli zabiera osobę w podeszłych latach. A co dopiero, gdy odchodzą osoby w sile wieku albo - co jeszcze trudniejsze do pojęcia - młode czy nawet dzieci?

Wiadomość o czyjejś śmierci wzbudza w nas najczęściej cały wachlarz emocji. Są one zróżnicowane w zależności od tego, jak bliska nam była Osoba Zmarła - i mieszczą się w rejestrze od ogromnego bólu po cichą zadumę nad ludzkim przemijaniem. Równocześnie z tymi emocjami pojawia się najczęściej myśl o złożeniu kondolencji tym, których śmierć danego Zmarłego najbardziej dotknęła. I kolejna myśl: jak to uczynić we właściwy sposób?

Składanie kondolecnji na pogrzebie

Składanie kondolencji to delikatny temat. Tu bowiem - jak mało gdzie - stajemy wobec bólu drugiej osoby. Dlatego ważna jest oszczędność słów i gestów oraz ich właściwy dobór. Złotą zasadą powinno być, aby tak składać wyrazy współczucia jak byśmy chcieli, aby nam je składano. W chwilach ogromnego smutku człowiek bardzo często jednocześnie pragnie poczucia obecności drugiego człowieka - i ciszy. I takie właśnie powinny być kondolencje: w zwięzły, a jednocześnie serdeczny, sposób zapewniające o naszej obecności oraz współczuciu.

Kiedy należy je składać? Jeśli Zmarły i jego najbliższa rodzina są naszymi krewnymi bądź bardzo bliskimi przyjaciółmi, możemy udać się do ich domu jeszcze przed pogrzebem z bardzo krótką wizytą, w czasie której nie poruszamy innych tematów. To właśnie jeden z takich momentów, gdy najbardziej liczy się nasza obecność, nawet milcząca, która nie boi się ludzkich łez...

jak składać kondolencje

Gdy ze Zmarłym nie łączyły nas aż tak bliskie więzy, kondolencje składamy w czasie uroczystości żałobnych. Wyjątkiem jest wyraźna prośba Rodziny o nieskładanie kondolencji. Prośbę taką należy bezwzględnie uszanować.

Kondolencje powinny w zwięzły sposób zapewniać o bliskości w momentach żałoby. Mogą być wyrażone w słowach "Proszę przyjąć ode mnie (także) ode mnie wyrazy serdecznego współczucia", "Moja pamięć (i modlitwa) są z Tobą w tych trudnych chwilach", "Łączę się z Tobą w bólu..." Może się zdarzyć i tak, że najwięcej powie pełne uszanowania milczenie wyrażone w serdecznym uścisku dłoni lub też w jej ucałowaniu (to, oczywiście, dotyczy składania kondolencji kobietom)...

Jak napisać kondolencje?

Gdy nie jesteśmy obecni na pogrzebie, najwłaściwiej jest przesłać kondolencje drogą listowną. Do niedawna często stosowana była w takich przypadkach depesza kondolencyjna. Zarówno e-mail jak i SMS nie są tu dobrym rozwiązaniem. Również telefon nie wydaje się zbyt stosowną drogą, choć stosowność użycia tej akurat formy kontaktu - w zależności od stopnia zażyłości oraz innych czynników można rozpatrzyć indywidualnie.

Większość z nas funkcjonuje na co dzień także w środowisku zawodowym. Tu może rodzić się pytanie: jak powinna wyglądać postawa współpracowników wobec osoby, która właśnie stanęła w obliczu śmierci Bliskiej Osoby? Może przecież ona wcale nie chcieć, aby wszystkie osoby z firmy składały jej po kolei wyrazy współczucia - zwłaszcza, jeśli odszedł mąż, rodzic, dziecko lub ktoś z rodzeństwa. Najwłaściwszym w tym przypadku wydają się oficjalne kondolencje w formie drukowanej w imieniu całego zakładu pracy zamieszczone w prasie oraz udział w pogrzebie delegacji. A w biurze - przynajmniej przez kilka dni - warto może zadbać o lekko chociaż stonowane zachowania oraz tematy rozmów oraz o wyrozumiałość dla osoby przeżywającej pierwsze, a więc najtrudniejsze, momenty żałoby.

Na drugi plan odchodzi to co powiemy w tym trudnym momencie. Ważne jest, aby wesprzeć osobę pogrążoną w żałobie i dać jej delikatnie odczuć, że w razie czego jesteśmy z boku i może na nas liczyć, przed i po pogrzebie.

Zobacz także: Jak składać kondolencje młodej osobie?


Zobacz również: 🡆 Winda pogrzebowa - czy to ważny element ceremonii pogrzebowej?