Wróć do listy porad

Obudowa grobu - sposób na niedrogi pomnik?

Obudowa grobu - sposób na niedrogi pomnik?

Cmentarz nazywany jest - z języka greckiego - nekropolią czyli miastem umarłych. Jest w tym dużo prawdy, bo jakkolwiek dziwnie to może zabrzmieć, ale cmentarze właśnie też mają swoje "życie", rozumiane może bardziej jako prawa - pisane i niepisane - oraz zwyczaje. Dla postronnego obserwatora każdy cmentarz wydaje się być taki sam, niezależnie czy znajduje się on na północy czy południu, na zachodzie czy na wschodzie Polski. Jednak po dłuższym spacerze jego uliczkami - w zależności od regionu - dostrzec można charakterystyczne cechy konkretnej nekropolii. Jedną z nich są pomniki nagrobne i obudowy grobów.

Pomniki nagrobne to najczęściej stosowany sposób uporządkowania przestrzeni w najbliższym otoczeniu grobu. Zazwyczaj, w ostatnich latach, są one wykonywane z granitu - choć jeszcze do niedawna duży odsetek nagrobków stanowiły pomniki z lastryka - czyli mieszaniny wody, cementu, grysu (marmurowego, granitowego lub bazaltowego) oraz barwnika. Użycie tego materiału było podyktowane przez lata głównie stosunkowo niską ceną oraz jego największą dostępnością. Obecnie jednak właściwie każdy, kto myśli o postawieniu pomnika na cmentarzu chce, aby był to pomnik granitowy. Jednak, mimo ogólnego wzrostu wynagrodzeń czy waloryzacji emerytur - słowem: deklarowanego polepszenia się warunków życia w Polsce - nadal wiele osób na taki wydatek po prostu nie stać. Nadal bowiem spora część osób, które biorą na siebie największy ciężar troski o grób Najbliższego, to osoby starsze. Wiele z nich nie dysponuje takimi środkami finansowymi, które trzeba zainwestować w kupno pomnika nagrobnego z kamienia. Zwłaszcza, jeśli śmierć Bliskiej Osoby w rodzinie zdarzyła się nagle i w rodzinnym budżecie wydatek na pomnik nagrobny nie był zaplanowany. Jak więc, w oczekiwaniu na możliwość postawienia pomnika nagrobnego, zadbać o miejsce pochówku Zmarłego tak, aby było ono estetyczne i łatwe do utrzymania w porządku?

obudowa grobu

Rozwiązaniem może być tymczasowa obudowa grobu - sposób na niedrogi pomnik. Różne są materiały, z których taka obudowa grobu jest tworzona, ale nadal najczęściej używane jest drewno. Różne są też formy takiej obudowy. Ich producenci prześcigają się w pomysłach, aby taka obudowa grobu była zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna. Stąd też na różnych cmentarzach można zaobserwować zarówno proste obudowy typu skrzynka lub z dodatkami typu klęcznik, skrzynka z kolumnami bądź z rzeźbieniami, a także obudowy w formie płotka. Klient ma więc duży wybór. Może się rodzić jednak pytanie o trwałość takiej obudowy grobu, zwłaszcza w klimacie, panującym w Polsce - gdzie przez wiele miesięcy w roku pada deszcz przeplatany palącym słońcem. Drewniane obudowy grobu, pozostając przez całą dobę na świeżym powietrzu, są narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i innych.

obudowy grobów

Firmy, które produkują obudowy grobu, mają świadomość tych uwarunkowań, jak również innych potrzeb odbiorców ich wyrobów. Dlatego z myślą o bezproblemowym użytkowaniu producenci obrzeży nagrobnych starają się, aby każda obudowa była zaimpregnowana - co sprawia, że jej trwałość obliczona jest przynajmniej na kilka lat - aż do momentu, w którym będzie można zastąpić ją obudową kamienną. Niektóre drewniane obudowy posiadają także, jako dodatkową formę zabezpieczenia, izolację wykonaną za pomocą np. pianki polietylenowej lub też folii izolacyjnej. Należy jednak mieć świadomość, że, mimo tych różnych środków zaradczych, drewno to materiał o stosunkowo małej wytrzymałości - a co za tym idzie: drewniana obudowa grobu to rozwiązanie tymczasowe.

Obudowa grobu jest więc sposobem na niedrogi pomnik, choć decydując się na takie rozwiązanie trzeba znać jego zalety i wady. Ostatecznie jednak liczy się pamięć o Zmarłym, a ona jest ponadczasowa...

Zamieszczone powyżej zdjęcia wykorzystano dzięki uprzejmości firmy Stolarnia Grodzkahttps://stolarniagrodzka.pl


Zobacz również: 🡆 Jak uzyskać akt zgonu?