Wróć do listy porad

Śmierć w domu - co robić?

Śmierć w domu - co robić?

Czasem słychać jej kroki, a czasem pojawia się bez ostrzeżenia, niezapowiedzianie. Jedno jest pewne: zawsze przychodzi w niewłaściwym czasie i w niewłaściwe miejsce. Jak gość, któremu najchętniej zabronilibyśmy prawa wstępu do naszego domu. Ona jednak przychodzi bez pytania o zgodę. Kto? Śmierć. Co zrobić, gdy Bliska nam osoba umrze w domu?

Stwierdzenie zgonu

Na początku jest szok i niedowierzanie, nawet jeśli proces powolnego odchodzenia trwał od dłuższego czasu. Jeśli jednak wszystko wskazuje na to, że się zakończył śmiercią - należy wezwać lekarza, aby stwierdził zgon. Jeśli śmierć nastąpiła w godzinach pracy ośrodka zdrowia, z którego pomocy korzystał Zmarły, należy wezwać lekarza rodzinnego. Jeśli natomiast dana osoba zmarła późnym wieczorem, w nocy lub w weekend albo święto - należy zawiadomić pogotowie ratunkowe. Przybyły lekarz powinien stwierdzić zgon, a na tę okoliczność wypisać kartę zgonu oraz okolicznościowy protokół.

Co zrobić, gdy ktoś umrze w domu?

W głowach i sercach osób, które są bezpośrednimi świadkami tych trudnych chwil, szaleje prawdziwa burza emocji, które mogą utrudniać działanie. Dlatego ważne jest, aby - zwłaszcza jeśli np. zmarła jedna z dwóch osób mieszkających w danym domu - pojawił się ktoś jeszcze z rodziny, przyjaciół, zaufanych sąsiadów. Ktoś, kto nie tylko pomoże osobie najbliższej Zmarłemu w tych pierwszych momentach nie pogubić się w kolejnych działaniach czy procedurach, ale także zwyczajnie, po ludzku, wesprze swoją obecnością.

co robić gdy ktoś umrze w domu

Gdzie zgłosić zgon w domu?

Kolejnym krokiem - po uzyskaniu karty zgonu od lekarza stwierdzającego zgon - jest wezwanie zakładu pogrzebowego, który przewiezie ciało Zmarłego do chłodni. Taki przewóz - zwany eksportacją - można zlecić dowolnie wybranemu zakładowi pogrzebowemu. Co ważne: zlecenie danej firmie pogrzebowej eksportacji Zmarłego nie jest równoznaczne ze zleceniem temu właśnie zakładowi organizacji całości uroczystości żałobnych. W tej kwestii krewni lub inni organizatorzy pogrzebu mają pełną wolność - a wszelkie ewentualne naciski na nich wywierane przez kogokolwiek należy uznać za naruszenie tej wolności.

Pozostałe formalności

Po przewiezieniu ciała Zmarłego do chłodni należy udać się - w ciągu 3 dni od wystawienia przez lekarza karty zgonu - do Urzędu Stanu Cywilnego właściwego dla miejsca zgonu, aby uzyskać akt zgonu, który jest konieczny do rozpoczęcia procedury organizacji pogrzebu. Może się jednak tak zdarzyć, że osoba lub osoby, na których spoczął obowiązek przygotowania pochówku nie czują się na siłach, aby z tym obowiązkiem się zmierzyć. W takim przypadku można poprosić o pomoc ten zakład pogrzebowy, o którym myślimy jako o organizatorze ceremonii pogrzebowej. O ile w ofercie danego zakładu pogrzebowego znajduje się opcja dopełnienia formalności urzędowych z upoważnienia i w imieniu Klienta - można spokojnie powierzyć ten etap jego pracownikom. Dzięki temu Rodzina Zmarłego zyskuje cenne chwile na osobiste przygotowanie do ostatniego pożegnania oraz pewność, że wszystkie sprawy urzędowe zostaną załatwione sprawnie oraz na czas.


Zobacz również: 🡆 Jak odczytywać symbolikę cmentarną?