Wróć do listy porad

Pozytywne wspomnienia i ich rola w procesie żałoby

Pozytywne wspomnienia i ich rola w procesie żałoby

Śmierć bliskiej osoby to trudny moment dla każdego. Generuje on zazwyczaj bardzo silne emocje. Z jednej strony w sercu szaleje burza, z drugiej - wydaje nam się, że świat staje w miejscu. Zmarli odchodzą, ale co po nich zostaje? Jaka jest spuścizna, pozostawiona przez ludzi, których już z nami nie ma? Jak my możemy uczcić ich pamięć?

Śmierć zawsze pozostawia nas z wieloma pytaniami, które brzmią nawet wtedy, gdy ukochana osoba już dawno odeszła. Na wiele z tych pytań bardzo trudno znaleźć odpowiedź. Nieraz szuka się jej całymi latami.

Wśród etapów żałoby jednym z ostatnich jest etap wspominania. W wielu przypadkach uważany jest on również za najtrudniejszy do przeżycia. Podejmując jednak wyzwanie zmierzenia się z nim można się przekonać, że może mieć on niezaprzeczalną wartość.

Wspomnienia - pomagają czy utrudniają przeżycie żałoby?

Dla niektórych pozostawanie w głębokiej, długiej żałobie za kimś, kogo już nie ma, jest równoznaczne z brakiem akceptacji nowej sytuacji, z niemal chorobliwym przywiązaniem do zmarłego. 

Nie można jednak tego oceniać tylko i wyłącznie negatywnie. Wręcz przeciwnie: w wielu przypadkach możemy wskazać także pozytywne aspekty związane z taką silną i serdeczną pamięcią. Wielu wierzy, że pamięć generuje cierpienie, ale warto pamiętać, że to cierpienie zaistniało w momencie odejścia Bliskiej Osoby. Jest to poza tym całkowicie naturalne: nikt nie jest w stanie zapomnieć o stracie ważnej postaci, np. rodzica, rodzeństwa czy przyjaciela, a pamięć ta powraca szczególnie w święta i rocznice.

Najlepszym sposobem jest próba przeżycia tego cierpienia w sposób jak najbardziej łagodny. Pomaga w tym pielęgnowanie w sobie pozytywnych wspomnień osoby, która odeszła. To najczęściej przynosi pokój, a zarazem pomaga powoli zaakceptować stratę i nadać jej sens. Radosne wspomnienia, przywoływanie wspólnych doświadczeń, które przyczyniły się do naszego obopólnego rozwoju, ma szanse wtedy stać się źródłem siły i wdzięczności.

 

wspomnienia z procesie żałoby

 

Wartość rodzinnych pamiątek

Ważne jest, aby nawet ci, którzy odchodzą, pozostawili coś po sobie dla tych, którzy pozostają. Najczęściej żegnając się z tym światem ludzie podświadomie czują, że nie zrobili wystarczająco dużo dla bliskich, których zostawią w żałobie. Dlatego przygotowanie jeszcze za życia namacalnej pamiątki - np. filmu lub listu z radami, jak postępować w różnych sytuacjach życiowych, może być wzruszającym darem dla bliskich. Wszystko to, jakkolwiek bolesne może się wydawać, pomoże tym, którzy pozostali i tym, którzy odchodzą. Pamiątka rodzinna pomoże zachować pamięć, która sprawi, że osoby, które odeszły, będą w tej pamięci żyć.

Żałoba to zawsze trudna podróż w głąb własnego serca, w którym doświadcza się dotkliwego osamotnienia. Jednak pozostawienie swoim bliskim zarówno materialnych, jak i niematerialnych znaków swojej obecności, bliskości i miłości, może przynieść pocieszenie obu stronom. Żałoba wtedy może nie tyle kojarzyć się ze smutkiem, ale i - jak tęcza, która pojawia się po ulewnym deszczu - stać się pomostem do nowego etapu życia.

Rodzajem takich wspomnień jest też darmowy wpis w dziale nekrologi, który każda rodzina może dodać na portalu Funer.com.pl.


Zobacz również: 🡆 Czym jest śmierć kliniczna?