Wróć do listy porad

Czego nie robić na pogrzebie?

Czego nie robić na pogrzebie?

Czego nie należy robić na pogrzebie? To pytanie jest znacznie bardziej powszechne, niż się wydaje, ale nie należy się temu dziwić. Pogrzeb jest uroczystością, która w szczególny sposób domaga się takiego zachowania, które wyrażałoby szacunek wobec rodziny zmarłego.

Zdawać by się mogło, że poniżej wspomniane zachowania nie powinny nikogo urazić, ale w przypadku tego typu ceremonii ważny jest najmniejszy nawet szczegół. Oznacza to, że zachowanie które zostałoby - być może - potraktowane pobłażliwie w innych okolicznościach, w czasie uroczystości żałobnych zostać może odebrane bardzo źle.

 

 

Spóźnienie  - jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych

Pogrzeb to jedno z tych wydarzeń, na które bezwzględnie nie można się spóźnić. Nawet jeśli ktoś praktycznie zapomniał już, co to jest punktualność - decydując się na uczestnictwo w pogrzebie, należy uczynić wszystko, żeby przyjść przed rozpoczęciem ceremonii. Przybycie w trakcie jej trwania lub nawet po jej zakończeniu może - i słusznie - być uważane za brak szacunku nie tylko wobec rodziny, ale przede wszystkim wobec zmarłego.

Oczywiście, zdarzają się nieprzewidziane okoliczności, w tym tak zwane przypadki losowe, jak np. zdarzenia drogowe - i wtedy można mieć nadzieję na większe zrozumienie tego spóźnienia.

Innym nietaktem, związanym z czasem, jest opuszczenie pogrzebu przed jego zakończeniem. Jeśli ktoś decyduje się wziąć udział w tej ceremonii, należy tak poustawiać kolejne punkty swojego dnia, aby uczestniczyć w całej uroczystości.

 

Niewłaściwy dobór stroju na pogrzeb - nie tylko kolor jest ważny

Temat ubioru na pogrzebie zawsze budzi sporo emocji - zarówno w przypadku ubioru dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Generalną zasadą jest unikanie jaskrawych kolorów. Ogólnie przyjęło się, że jedynie najbliższa rodzina zmarłego ubiera się na czarno. Dla pozostałych zaleca się neutralne, ale zawsze mocno stonowane kolory, takie jak szary, brąz i niebieski.

Ważny jest nie tylko kolor, ale i sama forma ubrania. Przyjście do kościoła w minispódniczce lub zbyt obcisłej sukience czy koszuli najprawdopodobniej zwróci uwagę żałobników i wzbudzi niepotrzebne dyskusje, dlatego warto tego typu strój zachować na inne okazje.

 

Nie zajmować miejsc zarezerwowanych dla najbliższych zmarłego

Zazwyczaj w kościele czy w sali pożegnań miejsca z przodu są zarezerwowane dla najbliższych krewnych zmarłego. Jeśli więc osoba spoza tego grona przychodzi wcześniej i widzi wolne miejsca w pierwszych rzędach - lepiej powstrzymać się od zajmowania ich, chyba że któryś z członków rodziny wyraźne zaproszenie do tego.

Jeśli zatem bez wyraźnego zaproszenia i bez pytania ktoś, nie będący najbliższą rodziną zmarłego, decyduje się usiąść na wspomnianych miejscach, które są zwyczajowo przewidziane dla najbliższych, to w najlepszym razie ryzykuje on - jedynie - znalezienie się w niezręcznej sytuacji. Gorzej, że tym samym członek rodziny zmarłego może poczuć się niejako zmuszony do zajęcia miejsca w drugim lub trzecim rzędzie, co już z dużym prawdopodobieństwem spotkać się może z wyraźną i odczuwalną dezaprobatą pozostałych uczestników pogrzebu.

 

czego nie robić na pogrzebie

 

Niepotrzebne rozmowy

Gadulstwo podczas pogrzebu jest zachowaniem, którego absolutnie należy unikać. Może to wydawać się banalne, ale często wiele osób nie przestrzega tej zasady. Rozmawianie, nawet przyciszonym głosem, albo - co gorsza - śmiech, rozpraszanie innych czy podobne widzialne, ale w tym momencie zupełnie niepotrzebne, znaki komunikacji werbalnej są bardzo niemile widziane w takich sytuacjach.

Jeśli ktoś decyduje się wziąć udział w pogrzebie, należy skoncentrować się w pełni na tym, co się dzieje. Rozpraszanie innych przez niepotrzebne rozmowy jest nieakceptowalne.

Warto jednak pamiętać, że można na pogrzebie obserwować częstą komunikację najbliższej rodziny zmarłego. Ma ona swoje uzasadnienie nie tylko w silnych emocjach, ale także w fakcie, że najczęściej to na bliskich zmarłego spoczywa ciężar organizacji pogrzebu, co z kolei zakłada niekiedy szybką wymianę komunikatów odnośnie kolejnych punktów ceremonii.

 

Nieuważne i pospieszne składanie kondolencji

Kolejnym zachowaniem, które często odbierane jest jako lekceważące, jest nieuważne składanie kondolencji, w pośpiechu lub bez zaangażowania emocjonalnego. Jeśli ktoś nie czuje się pewnie w słowach, może ograniczyć się do uścisku dłoni lub zwyczajnego przyjacielskiego uścisku. Z pewnością zostanie to lepiej odebrane, niż banalne i płytkie frazy wypowiedziane, jakby od niechcenia.  

Warto też znaleźć odpowiedni moment na złożenie kondolencji. Najlepiej poczekać, aż bliscy zmarłego nie będą otoczeni przez zbyt wiele osób oraz gdy nie będą widocznie targani silnymi emocjami.

 

Ostrożnie z telefonem

Telefon komórkowy jest powodem wielu "grzechów", popełnianych na pogrzebie. Głośne i częste rozmowy przez telefon, odpowiadanie na każde połączenie, korzystanie z mediów społecznościowych w czasie ceremonii żałobnej - tego wszystkiego należy unikać.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po wejściu do kościoła lub do sali pożegnań, jest wyciszenie telefonu. Telefon ma bowiem to do siebie, że dzwoni zawsze w najbardziej nieodpowiednim momencie, a nie ma chyba nic bardziej przykrego dla rodziny zmarłego, jak skoczna telefoniczna melodyjka odzywająca się w ciszy nad grobem.

 

To tylko niektóre zachowania, których należy unikać w czasie uroczystości pogrzebowych. Każdy mógłby do niej dopisać kolejne punkty. Ważne jest jednak, żeby - tak, jak w każdej innej sytuacji publicznej - być po prostu empatycznym. Empatia jest bowiem najlepszym kompasem bycia wśród ludzi.


Zobacz również: 🡆 Pogrzeby online - liczy się obecność