Wróć do listy porad

ABC czyszczenia nagrobków

ABC czyszczenia nagrobków

Cmentarze. W ciągu roku często ciche, a nawet opustoszałe - przed pierwszymi listopadowymi dniami stają się wyjątkowo gwarne. Niemal każdy chce uprzątnąć grób Bliskiej Osoby tak, aby 1 i 2 listopada lśnił czystością. I niemal każdy zadaje sobie pytanie: jak i czym czyścić nagrobek?

Troska o miejsce wiecznego spoczynku Bliskich nam osób zakorzenione jest mocno w kulturze i tradycji polskiej. Do tego stopnia, że wielu osobom trudno sobie wyobrazić, aby - zwłaszcza będąc w pełni sił - móc tę troskę zaniedbać. Gdy brakuje czasu albo i zdrowia, aby samodzielnie zadbać o rodzinny grób - coraz popularniejsze jest korzystanie z usługi opieki nad grobami. Jednak gdy nadchodzą te jesienne święta większość z nas czyni wszystko, aby udać się osobiście na cmentarz i także poprzez porządkowanie mogiły okazać naszym Zmarłym swoją miłość.

Jak to jednak zrobić umiejętnie? Wiadomo, że na grobach spotykamy pomniki nagrobne z różnych materiałów - a każdy z nich wymaga innej metody pielęgnacji.

Czym czyścić nagrobki z granitu?

Nagrobki z granitu to najbardziej "wdzięczne" pod względem łatwości konserwacji pomniki. Najlepiej czyścić je czystą wodą - pamiętając, że granit to kamień, który "oddycha", więc zastosowanie jakiegokolwiek środka natłuszczającego sprawi, że granit zmatowieje, a zabrudzenia, które się na nim zgromadzą, jeszcze bardziej się utrwalą. W przypadku zaś zabrudzenia pomnika z granitu resztkami parafiny ze zniczy i świec - należy usunąć je delikatnie uważając, aby nie zarysować kamienia.

Czym czyścić nagrobki z lastryko?

Przez wiele lat większość nagrobków w Polsce produkowana była z lastryka, czyli mieszaniny wody, cementu, grysu oraz barwnika. Przekonująca była przede wszystkim cena - znacząco niższa od pomników granitowych i marmurowych. Jednak decyzja o pomniku z lastryko jest jednocześnie zgodą na większy wysiłek, jaki należy włożyć w jego pielęgnację. Charakterystyczną cechą lastryka jest jego porowatość, a co za tym idzie mniejsza odporność na zabrudzenia i wodę, które wnikają do środka, zdecydowanie obniżając ogólną estetykę nagrobka.

Pomniki z lastryko można myć szczotką, używając do tego płynu do naczyń, a po dokładnym wysuszeniu zastosowań preparat z silikonem. Jednym z domowych sposobów na odnowienie lastrykowego pomnika jest natłuszczenie go olejem roślinnym. Niektórzy kamieniarze radzą też woskowanie. Dzięki tym zabiegom lastrykowe płyty mają szansę wolniej wchłaniać zabrudzenia, a także zachować na dłuższy czas dobry wygląd.

jak czyścić nagrobki

Czym czyścić nagrobki z marmuru?

Marmur przez lata uważany był za kamień luksusowy, co też znajdowało odbicie w jego cenie. Nic więc dziwnego, że nagrobki z marmuru nie są często spotykane na polskich cmentarzach. Jeśli jednak ktoś posiada taki właśnie pomnik nagrobny - niech najlepiej do jego pielęgnacji zastosuje samą wodę, którą następnie należy dokładnie usunąć za pomocą miękkiej szmatki. Nie należy też się przerażać, że wraz z upływem lat marmur traci swój blask. Jest to normalne, ale jeśli wyraźnie to komuś przeszkadza - można zastosować pastę nabłyszczającą albo środek konserwujący do marmuru.

Estetyka przede wszystkim

Warto na pomniku postawić podstawki, na których odwiedzający grób będą mogli ustawić znicze. Zwłaszcza, gdy lampek nagrobnych jest wiele, szybko się wypalają, a szkło z których są wyprodukowane pęka - zachowamy na dłużej efekt naszych porządkowych starań.


Zobacz również: 🡆 Dyspozycja na wypadek śmierci