Wróć do listy porad

Jak znaleźć Zmarłego?

Jak znaleźć Zmarłego?

Chyba każdy zetknął się z sytuacją, w której spotkał na cmentarzu osobę chodzącą między mogiłami, w poszukiwaniu czyjegoś grobu. Zadanie to jest tym trudniejsze, im więcej czasu upłynęło od śmierci i pamięć zatarła miejsce pochówku. Jak zatem znaleźć Zmarłego?


Informacje z administracji cmentarza

Zadaniem administracji cmentarza jest dbałość o nekropolie. To tam podejmowane są ustalenia odnośnie miejsca pochówku zmarłego - przez wyznaczenie miejsca na grób i nadzór nad pracami cmentarnymi. Administracja także podejmuje różne decyzje związane z pozwoleniami na obsadzanie cmentarza drzewami i krzewami oraz z ich pielęgnacją; dba o porządek i czystość na cmentarzu. Do administracji cmentarza należy także zadanie prowadzenia ewidencji osób zmarłych, które są pochowane na danym cmentarzu. Dlatego szukając grobu kogoś znajomego można udać się do administracji cmentarza, która może udzielić informacji na temat miejsca pochówku.


Biuro parafialne i jego księgi

Administracji cmentarzy podejmują się także niektóre parafie. Oznacza to, że oprócz zwykłych ksiąg parafialnych -prowadzą także księgi ewidencji zmarłych pochowanych na cmentarzu parafialnym. Jeśli sądzimy, że zmarły przynależał do danej parafii albo, że może być pochowany na danym cmentarzu parafialnym - warto skonfrontować to przypuszczenie z faktami. W tym celu należy odwiedzić biuro parafialne, a proboszcz, wikariusz lub inna kompetentna osoba z pewnością udzieli potrzebnych informacji i - jeśli nasza intuicja okaże się dobra - wskaże miejsce pochówku.

 

jak znaleźć zmarłego


Wyszukiwarki internetowe

W dobie nowoczesnych technologii, które pozwalają szybko i sprawnie uzyskać informacje, chętnie korzystamy z wyszukiwarek internetowych oraz różnorodnych aplikacji, ułatwiających proces lokalizowania interesujących nas obiektów.

W odpowiedzi na potrzeby osób, które szukają miejsca pochówku swoich znajomych albo po prostu osób, których groby chciałyby odwiedzić, powstały wyszukiwarki grobów. Niektóre są autonomiczne - stworzone na potrzeby danej nekropolii - ale są także takie, które tworzą sieć. Do najpopularniejszych baz danych dedykowanych nekropoliom należy Grobonet, który jest projektem ogólnopolskim, obejmującym coraz więcej miast.

System Grobonet działa jako wyszukiwarka, a także w formie aplikacji na urządzenia mobilne. Grobonet podlega ciągłemu rozwojowi i obecnie posiada także inne funkcjonalności - a wśród nich m.in. możliwość dokonania online płatności za dane miejsce grzebalne. Znaleźć tam też można informację o innych osobach, pochowanych w danym grobie. Można również zapalić na grobie wirtualny znicz. Inne tego typu wyszukiwarki to Mogily.pl, Webcmentarz.pl czy KsiegaZmarlych24.pl .

W celu wyszukania lokalizacji danego grobu należy dysponować przynajmniej niektórymi z następujących danych: imię/nazwisko/data urodzenia/data zgonu. Pozwalają one na uzyskanie zazwyczaj dokładnej lokalizacji (nazwa cmentarza/numer pola/numer alei) - najczęściej dla ułatwienia jest też zaprezentowana mapa danego obszaru.


Zobacz również: 🡆 Czego najbardziej żałujemy przed śmiercią?