Wróć do listy porad

Biżuteria na pogrzebie - ozdoba czy problem?

Biżuteria na pogrzebie - ozdoba czy problem?

Uroczystości pogrzebowe mają to do siebie, że niejako zmuszają ich uczestników do refleksji. Nie tylko nad życiem, które przemija, ale i nad strojem zakładanym w tym szczególnym dniu. Strój bowiem też należy do sposobów komunikacji niewerbalnej, którą możemy wyrazić swoje uczucia.

Integralnym elementem stroju jest też biżuteria. Dyskretny sznur pereł czy równie dyskretny zegarek, ulubiona broszka rodzinna - wszystkie te rzeczy uchodzą za gustowne, a przez to stosowne, aby ubrać je na pogrzeb.

Jednakże, istnieją pewne elementy biżuterii, których lepiej unikać na pogrzebie. Ponieważ celem obecności na ceremonii żałobnej jest okazanie szacunku i pamięci zmarłemu i jego rodzinie  bez zwracania nadmiernej uwagi na siebie, dobrze jest przed wyruszeniem na uroczystości pogrzebowe zastosować złotą zasadę minimalizmu, którą kierowała się słynna Gabrielle Chanel, znana bardziej jako Coco Chanel: "Przed wyjściem z domu, spójrz na siebie w lustrze i zdejmij jedną rzecz".

 

Przedmioty, których należy unikać

Chociaż zasady dotyczące biżuterii na pogrzebie odwołują się do subiektywnych odczuć, należy przyjąć jednak, że każdy element, który jest zbyt duży, powinien zostać w domu. Masywny złoty łańcuch, który brzęczy, za duży wisiorek, który porusza się za każdym razem, gdy idziesz lub zbyt jaskrawy klejnot, który odbija światło, może nie być odpowiedni w tym konkretnym dniu, w którym najważniejsza jest atmosfera powagi i cisza. Należy unikać wszystkiego, co może tę atmosferę naruszać.

 

Pamiątki rodzinne

Kiedy umiera bliski krewny - znaczenie rodziny i łączących ją więzów rośnie w świadomości tych, co pozostają. Z tego to właśnie powodu wiele osób na pogrzeb ubiera pamiątkową biżuterię rodzinną, jako podkreślenie ciągłości dziedzictwa pokoleń. Nie ma powodu, aby zostawić w domu naszyjnik, pierścionek lub broszkę, które są pamiątką rodzinną - ale tylko wtedy, gdy nie ma sporu co do ich własności. Ubranie elementu biżuterii, która była, jest lub mogłaby się stać częścią spornego spadku, jest w złym guście i może budzić niepotrzebne, negatywne emocje.

 

biżuteria na pogrzebie

 

Biżuteria religijna

Wiele osób ubiera na pogrzeb biżuterię o charakterze religijnym. Prosty krzyżyk na delikatnym łańcuszku nie będzie przeszkadzał w pogrzebie. Co więcej, spojrzenie na te przedmioty może stanowić rodzaj pocieszenia w tych trudnych chwilach. Jeśli jednak wybieramy się na pogrzeb osoby, który odbywa się w innym wyznaniu religijnym lub na pogrzeb świecki, można mieć założone te rzeczy, ale nie należy się z nimi afiszować.

 

Podkreślenie pamięci

Czy zmarły kochał zwierzęta? Broszka z kotem lub spinki do mankietów z psem mogą stanowić miły akcent. A może kiedyś zmarła osoba podarowała nam jakąś biżuterię? Ubierzmy ją na jej pogrzeb. Nawiązanie do tego, co było drogie dla zmarłego, także poprzez odpowiednie elementy ubioru, w tym biżuterię, może być rodzajem podkreślenia pamięci o nim i okazania mu szacunku.

 

Zachowaj prostotę

W każdej sytuacji ważne jest, żeby pamiętać o maksymalnej prostocie. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany element biżuterii będzie odpowiedni do ubrania go na pogrzeb, wtedy bezpieczniej jest pozostawić go w domu. W takich chwilach nawet z pozoru drobne rzeczy i sprawy mogą stać się przyczyną nieporozumień czy niechęci - dlatego lepiej tego uniknąć.


Zobacz również: 🡆 Śmierć na wakacjach za granicą